Muzyka

Tatuaż - żywe płótno

Do grona wybitnych tatuażowców zalicza się miedzy innymi Cher, Drew Barrymore. Z grupy sławnych rockmenów są to muzycy z Red Hot Chili Peppers, Axl Rose, Lenny Kravitz i wielu innych znanych i lubianych.

Skóra, którą pokryte jest nasze ciało od zawsze fascynowała wielu artystów. Najtrudniejszy materiał do obróbki stawał się żywym płótnem gotowym na malarskie uniesienia. Tradycyjny obraz nie poci się, nie przeklina, nie wzbudza pragnień i namiętności. Tatuaż staje się dopełnieniem pragnień dotyczących ciała, bo czy nie prawdą jest, że w zadbanej skórze czujemy się najlepiej? Tatuowanie to nadawanie osobistych cech ciału, tworzenie „nowego życia” czy też prawdziwego domu, którym jest nasze ciało. Chciałabym przedstawić pokrótce tę formę sztuki. Zbierając informacje o tatuowaniu udałam się do toruńskiego salonu tatuażu Kobra. Zakład prowadzony jest przez dwóch mężczyzn Leszka Owsianego – tatuażystę i Jacka Daniela- człowieka od udzielania informacji na temat tatuażu i kolczykowania. Ponieważ tauażysta był zajęty o rozmowę poprosiłam jego wspólnika:

- kviatek– Od ilu lat pracuje Pana wspólnik w zawodzie?

- J.D – Leszek pracuje w zawodzie od 6 lat

- ,kviatek – Co skłoniło go do takiego zawodu?

- J.D – Studiował on jakiś kierunek plastyczny tam też został odkryty, zauważy. Otrzymał on propozycję tatuowania i tak się to potoczyło.

- kviatek– Czy przeszedł on jakiś specjalny kurs?

- J.D – Nie, był on samoukiem. Jako pierwszy dał mu się wytatuować zięć.

- kviatek– Ludzie przychodzący do salonu tatuaży maja już gotowe projekty czy też robione są one na zamówienie?

- J.D – W zasadzie i tak i tak. Niektórzy przynoszą gotowe projekty a niektórzy mówią Leszkowi, co chcieliby mieć wytatuowane a on to potem przelewa na skórę

- kviatek– Czy jest jakaś granica wieku do tatuowania?

- J.D – Nie przychodzą tu przedszkolaki, ale jest trochę osób nie pełnoletnich, wtedy tylko przychodzą z rodzicem albo ze zgodą pisemną.

- kviatek– Mówi się, że niektórych miejsc nie należy tatuować. Czy to prawda?

- J.D – Nie, to nie prawda choć niektóre miejsca są boleśniejsze od innych np. miejsca nie opalone czyli wewnętrzna cześć ramion i ud oraz miejsca przy kościach. Kręgosłup to chyba najbardziej bolesne miejsce do tatuowania.

- kviatek– Czym różni się tatuaż wykonany w profesjonalnym studiu tatuażu a czym wykonany za pomocą domowego sprzętu?

- kviatek– Myślę, że przede wszystkim warunkami higienicznymi. Profesjonalny sprzęt (maszynka do tatuowania) kosztuje w granicach 2000 tysięcy do tego dobry tusz też drogi nie każdego stać na taką wygodę. Domowy sposób silniczek, struna i długopis w rękach profesjonalisty też mogłyby zdziałać całkiem niezły tatuaż, ale w rękach niedoświadczonych często kończy się to bliznami lub bardzo brzydkimi nie pełnymi tatuażami, które potem chcą usuwać lub nałożyć inny na poprzedni.

- kviatek– W jakich cenach są tatuaże?

- J.D – od 60 złotych wzwyż.

- kviatek- Czy w najbliższym czasie szykuje się otwarcie kolejnego studia tatuażu?

- J.D – Tak, Leszek planuje otworzyć tak za jakieś dwa miesiące studio tatuażu również w mieście. Tam będą tańsze ceny tatuażu, bo zysk nie będzie dzielony na dwa.

- kviatek– Czy taki interes jest opłacalny?

- J.D – Tak, całkiem nieźle

Tak wyglądał mój wywiad z kolegą tatuażysty mam nadzieję, że niektórym z was spodoba się ta forma sztuki. Wiem, że jest to dość egzotyczna sztuka dekorowania skóry jednak znana jest ona w wielu plemionach lub kulturach. W południowej Azji prawie każdy oprócz najbogatszej elity, ma tatuaż. Nawet, jeśli nie chcesz mieć wzoru na ciele, jest wielce prawdopodobne, że w świątyni i tak naniosą ci jakiś znak świętym olejem.

W niektórych starych kulturach tatuowanie to magiczny rytuał, a tauażysta cieszy się szacunkiem, jak ksiądz czy szaman. Młodzi ludzie tatuowaniu są na znak dojrzałości płciowej na dowód, że są gotowi przejęcia obowiązków dorosłego mężczyzny. Eskimosi wciągali pod skórę pokryte sadzą kawałki sznurka i w ten prymitywny sposób próbowali dekorować ciało. Jeszcze inne plemiona tworzyły tatuaże za pomocą ostro zakończonego kawałka kości. Prawdopodobnie od odgłosu tych uderzeń

„tau-tau” powstała nazwa tatuaż. W Europie tatuowanie było dość popularne, aż od czasu średniowiecza, kiedy to chrześcijanie zaczęli głośno sprzeciwiać się zdobieniu ciała. Przyczyną tej wrogości była ich wiara, że człowiek został stworzony na wzór Boga i każda zmian tego obrazu jest grzechem. Istnieje wiele standardowych mitów dotyczących tatuaży. Niektóre głoszą, że dzięki tatuażom będziesz rozpoznany przez duchy twoich krewnych, zmarłych przed tobą. Mogłabym pisać jeszcze wiele o rodzimej historii tatuowania jednak myślę, że nie wzbudziłby w was zainteresowania. Opowiem jednak jeszcze o sławnych ludziach, którzy w pogoni za modą czy też za swoją artystyczną duszą dali się naznaczyć.

Lista sławnych ludzi mających tatuaż jest całkiem długa. Nietrudno się o tym przekonać, gdyż ci „sławni tatuowani” podsuwają swoje ozdoby pod obiektyw każdej kamery. Do grona wybitnych zalicza się miedzy innymi

Cher, Drew Barrymore. Z grupy sławnych rockmenów są to muzycy z Red Hot Chili Peppers, Axl Rose, Lenny Kravitza czy też wielu innych znanych i lubianych. Tatuaże sławnych ludzi , takich jak i zwyczajnych bywają bardzo gustowne, ale czasem zdarzają się bardzo mało gustowne wręcz kiczowate. Na koniec artykułu chciałabym napisać, że nie każdemu człowiekowi jest dobrze z tatuażem, nie każdy człowiek potrzebuje ulepszenia skóry. Jest wiele ludzi, których poszło za szpanem a teraz cierpią z bliznami po tatuażach wykonanych nie fachową ręką. Wielu jest, takim, którym sztuka ta przyswoiła się, kultywują ją i rozpowszechniają.

Chciałabym zaznaczyć tu również jedną rzecz nie namawiam was do tatuowania chciałam po prostu przybliżyć tę jakże niezwykła formę sztuki, jaką jest tatuaż. Uważam, że jest ona warta poświęcenia choć chwili uwagi.

ania

39
1 artykuł 2 teksty 5 komentarzy


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Saturnin Maciek Duszyński
Saturnin Maciek Duszyński 14 kwietnia 2002, 23:15
tekst tylko dla ludzi żywotnie zainteresowanych tematem. reszta może, a nawet powinna sobie odpuścić. artykuł na granicy "dodania" - puściłem to, bo może się przydać tatuażowcom. fajnie by było, gdyby w przyszłych tekstach autor zawarł nieco więcej polotu. mimo wszystkich niedociągnięć jest to rzetelnie napisane.
nati
nati 7 sierpnia 2006, 12:54
boze a ja chce tatuaz na kregoslupie a t u prosze najbolesniejszy???? ma ktos jakis wzory ciekawe szukam imion po hebrajsku ale nie moge znalesc akonkretnie natalia buzka pozdro super tekst
kinga 19
kinga 19 15 grudnia 2006, 12:16
dziara na kregoslupie nie boli to znaczy kazdy tatuaz na swoj sposob boli ale ten bol jest fajny dlatego dziary tak wciagaja ale czeba pomylec dobrze nad tatuazem macie go na cale zycie
NUlka
NUlka 3 lipca 2007, 13:57
witam macie moze kaies ciekwe wzory na kosc ledzwiowa bo wszystko co do tej pory zlazlam tokicha;/:( chce cos extra:)
NUlka
NUlka 3 lipca 2007, 13:57
witam macie moze kaies ciekwe wzory na kosc ledzwiowa bo wszystko co do tej pory zlazlam tokicha;/:( chce cos extra:)
przysłano: 25 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca