Wywrota

Nisza Krytycznoliteracka

 

 

Projekt Nisza Krytycznoliteracka jest rodzajem otwartego warsztatu krytycznoliterackiego, w którym udział brać może każdy Użytkownik Portalu Wywrota.pl. 

 

Głównym założeniem tego projektu jest konstruktywna, twórcza i rozwijająca praca krytyczna z tekstami poetyckimi i prozatorskimi autorów piszących w języku polskim i publikujących swoje książki w ostatnich latach. Prowadzimy tu analizy poezji i prozy ( niekoniecznie akademickie), snujemy refleksje nad językiem, przysłuchujemy się współczesnym dykcjom i próbujemy wyrobić sobie zdanie na temat konkretnych wierszy, opowiadań, książek, tomów, zjawisk i procesów zachodzących w literaturze ostatnich lat.

 

Efektem naszej wspólnej pracy są recenzje pisane przez Uczestników Projektu publikowane zarówno na Portalu Wywrota.pl, jak i w pismach literackich w całym kraju. Najważniejszy jest jednak rozwój świadomości i wiedzy o literaturze wszystkich osób zaangażowanych w działania Niszy Krytycznoliterackiej.

 

Jako twórca projektu Nisza Krytycznoliteracka zachęcam do udziału w przedsięwzięciu i zapraszam do wspólnej pracy, nie tylko krytyków (tych już publikujących i tych potencjalnych), ale również poetów  i prozaików, doświadczonych i początkujących, słowem : każdego, kto pasjonuje się literaturą i chce wzmacniać swój warsztat, poszerzać wiedzę i zdobywać nowe perspektywy myślenia o literaturze współczesnej i tworzenia jej.  Mam nadzieję, że nasze wspólne działania pomogą nam wszystkim we własnej twórczości i że wiedza krytyczna zostanie przełożona na konstruktywne działanie, co w efekcie spowoduje wysyp świetnych wierszy, opowiadań, powieści, recenzji i esejów; publikację nowych tomików i książek.

 

W dalszej perspektywie czasowej w ramach Niszy Krytycznoliterackiej planuję organizowanie warsztatów krytycznoliterackich, spotkań z Autorami, konkursów literackich, a także publikacje książkowe twórczości Autorów związanych z portalem Wywrota.pl.

 

*

Do projektu Nisza Krytycznoliteracka zaprosiłem dotychczas kilkoro poetów i prozaików z różnych stron Polski.

 

Pierwszym z nich był Przemysław Witkowski autor tomu  „Preparaty” (Biuro Literackie 2010) i arkusza „Lekkie czasy ciężkich chorób” (Biuro Literackie 2008) laureat Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina 2009. http://poewiki.org/index.php/Strona_osobista:Przemek_Witkowski

 

Jego wiersze omawialiśmy (w ramach prologu do projektu Nisza Krytycznoliteracka) w dziale „Dysputy Literackie” w wątkach :

http://www.wywrota.pl/forum/topic/16896 http://www.wywrota.pl/db/forum/sb=time,parent_id=16833,nh=3#5

 

Efektem tej pracy są dwie napisane przeze mnie recenzje poezji Przemka Witkowskiego opublikowane na głównej stronie Wywrota.pl:

http://www.wywrota.pl/db/artykuly/17434_preparowane_wiersze_czyli_o_tworczosci_p.html

http://www.wywrota.pl/db/artykuly/17432_historia_swiata_w_obrazkach_czyli_o_arku.html

 

Kolejnymi poetami, którzy dotychczas zgłosili akces do projektu są:

 

Aleksandra Zbierska, autorka tomów „Wibrujące ucho” i „Panoptikon”.

http://poewiki.org/index.php/Strona_osobista:Aleksandra_Zbierska/Wibruj%C4%85ce_ucho_-_recenzje

 

Grzegorz Kwiatkowski, autor tomów: „Przeprawa” (Biblioteka debiutów. Zeszyty Poetyckie 2008) oraz „Eine Kleine Todesmusik” (Mamiko 2009).

http://grzegorzkwiatkowski.com/

 

Jakobe Mansztajn – autor książki „Wiedeński high life” (Portret, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010. http://jakobe.art.pl/

 

Joanna Lech, laureatka  Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2007., autorka tomu „Zapaść” (Biblioteka Arterii 2009). http://www.joannalech.pl/

 

Magdalena Gałkowska, laureatka  Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2008., autorka książki „Fabryka tanich butów (Kwadratura 2009). http://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Gałkowska

 

 i Michał Płaczek, który w 2008 roku zadebiutował tomem poetyckim „Opór skóry” (Staromiejski Dom Kultury w Warszawie. Biblioteka Nocy Poetów.); aktualnie przygotowuje do publikacji nową książkę poetycką.  http://www.literackie.pl/autor.asp?idautora=96&lang

 

Rozmowy z kolejnymi Autorami trwają.  Akces autorów do projektu Nisza Krytycznoliteracka pozwala opublikować na Portalu Wywrota.pl  wskazane przez nich wiersze, których omawianiem się zajmujemy. Poeci przekazują również na rzecz projektu pliki PDF z elektronicznymi wersjami swoich książek, które, z uwagi na szacunek wobec praw autorskich, są udostępniane wyłącznie wybranym Uczestnikom projektu. Wyróżniający się w uczestnicy Niszy Krytycznoliterackiej zostaną otoczeni opieką merytoryczną i gwarantuję im pomoc w rozwijaniu swoich pasji polegającą na służeniu radą i sugestią, ale przewiduję także nagradzanie uczestników tomami poezji, dobrą prozą, książkami z zakresu teorii literatury i kultury.

 

*

W Niszy Krytycznoliterackiej  zajmujemy się również prozą.

 

Nie sposób omawiać książki prozą w kawałkach, wobec czego, tutaj przyjmuję formułę zderzenia poglądów i opinii o danej książce w recenzjach różnych autorów. Pierwszą tak omawianą pozycją na Wywrota.pl  jest książka „Dno oka” Wojciecha Nowickiego (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010).

Recenzja Macieja Łąckiego jest pierwszą z powstającego cyklu: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/17488_wezyk_spustowy_kontra_mrugajacy_kursor_n.html

 

Kolejną omawianą w ten sposób pozycją będzie książka „Spojenia”  Jacka Bieruta (Oficyna Wydawnicza ATUT , Wrocław 2009).

 

*

Rozmowy z Wydawcami również trwają. Mamy nadzieję, że projekt uzyska ich akceptację, co znacząco pomoże nam w jego prowadzeniu.

 

 

Projekt Nisza Krytycznoliteracka uzyskał dotychczas poparcie Oficyny Wydawniczej ATUT, która na potrzeby naszych działań przekazała zestaw książek z zakresu teorii literatury i kultury. Tradycyjnie wspomaga działania literackie i krytycznoliterackie Wydawnictwo Czarne hojnie zaopatrując Portal Wywrota.pl w znakomite pozycje książkowe.

 

 *

 

 Za wszelką pomoc i otwartość  składam Autorom i Wydawcom serdeczne podziękowania. Jednocześnie zachęcając inne Wydawnictwa do wspomagania Portalu Wywrota.pl w realizacji projektu Nisza Krytycznoliteracka.

 

Wszystkich Wywrotowiczów natomiast zapraszam do aktywnego udziału w pracach warsztatowych.

 

Paweł Kaczorowski – redaktor prowadzący

Wywrota.pl

pik@wywrota.pl

.

 

Patronat medialny:
Wywrota


przysłano: 5 lipca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca