Wywrota
strony: « ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Rewolucyjne kino o zwyczajnej miłości. „Płynące wieżowce” w reż. Tomasza Wasilewskiego

To historia bez happy endu. Nikt w niej nie wygrywa, każdy będzie czuł niedosyt. W poincie triumfują kobiety, ale tylko dlatego, że udało im się postawić na swoim – mimo to obie pozostają nieszczęśliwe.
Karolina Obszyńska · 12 grudnia 2013 · kino · 2 komentarze

Sensy zamknięte w pudełkach

Takie jest już nasze, ludzkie zadanie. Nadać sens.

Pudełko. Kostka. Elementarna bryła, która każdemu człowiekowi od najmłodszych lat wydaje się w swoisty sposób zorganizowanym, zaplanowanym układem. To właśnie do pudełek różnego…

Michał Domagalski · 10 grudnia 2013 · kino ·

Albo będzie z niej wielka duma albo wielki wstyd. „Papusza” w reż. Joanny i Krzysztofa Krauze

Film małżeństwa Krauze jest delikatnie opowiadaną liryczną baśnią, w której każdy kadr mógłby stać się urokliwie namalowanym obrazem. Czarno-białe kompozycje czy powoli gasnące i wyciszane sceny sprawiają wrażenie, że ogląda się coś, co wcześniej się znało – taka forma przypomina raczej przeglądanie zakurzonego pamiętnika, po który sięgamy w wolnej chwili.
Natalia Sawka · 2 grudnia 2013 · kino ·

Koniec świata w Abu Haraz - retrospektywa twórczości Macieja J. Drygasa

Od 1 do 5 grudnia 2013 roku trwa w Kino Nowe Horyzonty retrospektywa twórczości wybitnego polskiego dokumentalisty Macieja J. Drygasa.

Filmami Usłyszcie mój krzyk i Abu Haraz rozpoczął się 1 grudnia przegląd filmów Macieja J. Drygasa. Reżyser był gościem wrocławskiej premiery filmu o zatopionej sudańskiej wiosce i…

Barbara Lekarczyk-Cisek · 1 grudnia 2013 · kino ·

Obraz ciszy – „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego

„Ida” to istotne dzieło, poruszające dylematy moralne i etyczne, ale w sposób nienachalny – na zasadzie niedomówień i sugestywnych refleksji.

Najnowsze dzieło Pawła Pawlikowskigo to kameralne, minimalistyczne przedsięwzięcie, którego siłą są obrazy. Autor gra duochromatycznym, przygnębiającym pejzażem i przytłaczającą,…

Karolina Obszyńska · 12 listopada 2013 · kino · 2 komentarze

Labirynt pamięci. „Memento” Christophera Nolana

Przekonania i wiedza, jaką widz uzyskał zostają zakwestionowane i poddane w wątpliwość. Odbiorca podobnie jak bohater pozostaje w labiryncie przypuszczeń i alternatywnych wersji wydarzeń

Jedynym z tematów najczęściej podejmowanych przez filmy posługujące się narracją labiryntową jest praca pamięci, procesy związane z istnieniem w świadomości tego co teraźniejsze i…

Adam Wierzchołek · 4 listopada 2013 · kino ·

Labirynt narracji. „The Insomniac City Cycles” Rana Slavina

Insomniac City zwraca uwagę na istnienie i stopniowe poszerzanie się zjawisk hipermedialności i hipertekstowości w obrębie sztuki filmowej, z którymi związane jest przełamywanie tradycyjnych sposobów budowania wypowiedzi oraz istnienia tekstu filmowego.
Adam Wierzchołek · 30 pazdziernika 2013 · kino ·

Reanimacja przeszłości w kinematografii Ingmara Bergmana na przykładzie filmu „Letnia gra”

Film „Sommarlek” (tłum. „Letnia gra”) to niewątpliwie dzieło, które wywabiło esencję twórczości Ingmara Bergmana ustanawiając jednocześnie początek międzynarodowej reputacji Szweda. Pogłębione studium umysłowości bohaterów dostrzegalne już w Sommarlek to znak firmowy wszystkich późniejszych filmów Bergmana. Jest to jednocześnie element, za który zapewne wszyscy entuzjaści filmowej twórczości cenią bergmanowskie umiłowanie stawiania egzystencjalnych pytań oraz odwagę mierzenia się z paletą jej odcieni na ekranie.
Justyna Doroszczyk · 27 września 2013 · kino ·

Elektroniczna rewolucja czytelnicza?

Książka w swojej niemal niezmiennej formie towarzyszy człowiekowi od wieków. Postęp technologiczny jednak jest nieustępliwy i po takich epokowych wynalazkach jak choćby druk przyszła kolej na rewolucję elektroniczną w postaci e-booków.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 września 2013 · natura · 4 komentarze

Niezwykła kobieta? „Blue Jasmine” Woody'ego Allena

Najnowszy film Woody'ego Allena „Blue Jasmine” zaskakuje zarówno swoją dramaturgią, jak i problematyką. To prawdziwy dramat, choć niepozbawiony subtelnego humoru.

Tytuł filmu można by zmienić na Blues Jasmine, ponieważ ścieżkę dźwiękową wypełniają bluesy z lat 20. i 30., śpiewane w klasycznym stylu, jaki znamy z wykonań chociażby Bessie Smith.…

Barbara Lekarczyk-Cisek · 30 sierpnia 2013 · kino ·

Powiedzieć prawdę o człowieku. „Kongres” Ariego Folmana

Ludzie i nic więcej. To oni stają się przyczyną wszystkiego, zapowiedzią i obietnicą, że to, co zobaczmy, dotyczy każdego z nas.

Podobają mi się ujęcia kamery Michała Englerta, które skupiają się na człowieku. Portretują go uważnie i drobiazgowo, akcentując każdą emocję, rejestrując każdy ruch i słowo.…

Łukasz Sroczyński · 29 sierpnia 2013 · kino ·

Ekspresjonizm w kinie niemieckim ewangelią schizofreniczności?

Ekscentryczność spotęgowana do rangi groteskowości, inspiracje niesamowitymi historiami kipiącymi irracjonalnością, wdzierające się w świadomość odbiorcy. „Gabinet doktora Caligari” w sposób jednoznaczny oddaje hołd frenezji...
Justyna Doroszczyk · 20 sierpnia 2013 · kino · 2 komentarze

Pomarańczowa wolta. „Orange Love” Alana Badoeva

Gra ludzkimi emocjami i namiętnością zbudowana jak zmysłowa symfonia, od pierwszych minut czaruje rytmem ujęć i teledyskowym montażem. Alan Bodoev w nietuzinkowy sposób niemal zrównał dramat z teledyskiem.
Szymon Stoczek · 22 lipca 2013 · kino ·

Wyobraź sobie. „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego

Imagine Jakimowskiego to film wyjątkowy, bo dający oglądającym pewien dostęp do doświadczenia ślepoty. Widz zostaje w nim potraktowany bez taryfy ulgowej - tak jak jeszcze jeden uczeń, który nie wie czy Ian naprawdę nie widzi, czy jedynie zręcznie udaje swoją ślepotę.
Szymon Stoczek · 6 lipca 2013 · kino ·

Być jak Paris Hilton

Najnowszy film Sofii Coppola „The Bling Ring” jest refleksją na temat stanu mentalnego współczesnego społeczeństwa amerykańskiego, ale nie tylko jego. Przedmiotem marzeń jest być kimś innym niż się jest.
Barbara Lekarczyk-Cisek · 30 czerwca 2013 · kino · 1 komentarz

„Miłość” na DVD – recenzja

„Miłość” ukazała się właśnie na DVD i muszę przyznać, że jest filmem, który według mnie zasługuje na ponowną lekturę. Na ponowne lektury.

Miłość jest jednym z najczęściej podejmowanych przez artystów tematów. Można nawet odnieść wrażenie, że dzięki częstemu mieleniu jej przez kulturę popularną tak w kiepskiej jakości…

Michał Domagalski · 23 maja 2013 · kino ·

Planete+ Doc Film Festival - relacja

Od 9 maja w Warszawie i od 12 maja we Wrocławiu odbywa się jubileuszowy 10. Planete+ Doc Film Festival, bez wątpliwości najważniejszy w Polsce i jeden z liczących się na świecie festiwal filmów dokumentalnych.
Barbara Lekarczyk-Cisek · 18 maja 2013 · kino · 3 komentarze

Gdyby krytycy mieli głos

Festiwal Kamera Akcja dobiegł końca

Sukcesem zakończył się 4. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni debat z krytykami filmowymi, filmoznawcami i osobami z branży filmowej pokazał, że kinomanii lubią…

Redakcja · 16 maja 2013 · kino ·

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Relacje ze spotkań i warsztatów odbywających się 10 maja podczas drugiego dnia Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Obywatel Kane spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem Jak wskazuje tytuł, Obywatel Kane to kopalnia znaczeń. Spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem miało na celu ukierunkowanie spostrzeżeń i…

Redakcja · 11 maja 2013 · kino ·

Impresje cieszyńskie

Przemyślenia po 15. edycji Kina na Granicy, który odbył się w dniach 30 kwietnia - 5 maja w Cieszynie. Kino na Granicy, czyli filmy, koncerty, kino plenerowe, spotkania z niezwykłymi twórcami.

Jest coś takiego w Kinie na granicy i w Cieszynie, że ludzie się do siebie zbliżają jak opiłki żelaza do magnesu. Być może ma to związek z celem, jaki przyświeca temu przeglądowi…

Eni · 9 maja 2013 · kino ·

Pół żartem, pół serio – kobiecość i męskość u Almodóvara

Pedro Almodóvar potrafi z równym dowcipem i przenikliwością analizować ludzką seksualność, co Quentin Tarantino przygląda się naszej słabości do przemocy.

Przelotni kochankowie to erotyk. To właściwie Harlequin, podobny do tych, które wyglądały z każdej witryny kiosku w latach 90., a na okładkach miały omdlewającą niewiastę w ramionach…

Redakcja · 9 maja 2013 · kino ·

Hitchcock

Kim był jeden z najsłynniejszych reżyserów? Z jakich dziwactw był znany? Jaką rolę w jego życiu odegrała Alma Reville?

Ostatni dialog i akcja Północ północny zachód dogasa, a kamera zwraca się na otyłego mężczyznę w garniturze, który trzyma filiżankę herbaty i jest wielkim reżyserem u szczytu sławy.…

Mateusz Górniak · 18 kwietnia 2013 · kino ·

Wielkie fedrowanie czyli „Węgiel Student Film Festiwal 2013”

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia w katowickim Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos”. Imprezie towarzyszyć będą dni otwarte Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Ewa Mańka · 13 kwietnia 2013 · kino ·

Król jest nagi

Salles odczarowuje beat generation, spogląda na amerykańską bohemę krytycznym okiem, wyprowadza widza poza pole oddziaływania tego mitu, który wokół siebie stworzyli i podtrzymywali za sprawą swoich artystycznych dokonań beatnicy.
Adam Wierzchołek · 31 marca 2013 · kino · 1 komentarz

Siostra Twojej Siostry na DVD – recenzja

Lekka opowieść o trzech osobach, których losy splatają się w wyjątkowo zawiły supeł. Może nie jest to komedia, na której przez cały czas parskamy śmiechem, ale delikatnie podana opowieść o trudnym świecie związków międzyludzkich. Uśmiechniemy się na pewno, ale też zastanowimy.
Michał Domagalski · 21 marca 2013 · kino ·



strony: « ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca