Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Palma odbija?

Mistrzostwo filmowego absurdu. Polecam „Wrong”. Dawno nie uśmiałem się tak w kinie.

David Lynch z dodatkiem opowiadań Mrożka? Tak, chociaż czuje się równocześnie indywidualność stylu. Jeżeli pojawia się tu klimat z Zagubionej autostrady, to tylko po to, żeby sobie…

Michał Domagalski · 12 sierpnia 2012 · kino ·

Liberał! Mason! Antyklerykał! (Anty)Semita!

„Już pobieżna lektura jego wspomnień ujawnia niekonsekwencje i skłonność do ubarwień.” – pisze o Antonim Słonimskim Joanna Kuciel-Frydryszak.

Życie Słonimskiego to nie tylko losy jednostki, która pisała mniej lub bardziej udane wiersze. To nie tylko losy człowieka, który obok Tuwima, Wierzyńskiego, Lechonia i Iwaszkiewicza tworzył …

Michał Domagalski · 28 lipca 2012 · literatura · 2 komentarze

Facet to tylko z wąsami

Figo – znaczna część duetu Braci Figo Fagot, którzy swoją płytę rozpoczynają słowami „Jesteście gotowi na disco? Jesteście gotowi na polo?” – opowiedział nam o świnkach, zabawach na weselu i... niskim poziomie piosenek w polskich radiostacjach. Zapraszamy do lektury. MYK!
Michał Domagalski · 25 lipca 2012 · muzyka ·

Bo nie jestem Etruskiem?

„Nadeszła era, w której światem będą rządzić ci, którzy panują nad przepływem informacji.”

Fabryka Słów przypomina nam o twórczości Rafała A. Ziemkiewicza z lat 90. minionego wieku dwoma nagradzanymi m. in. bardzo popularnymi w świecie polskiej fantastyki Zajdlami. Dzisiaj autora…

Michał Domagalski · 22 lipca 2012 · książka ·

Shakespeare raz jeszcze! Shakespeare na nowo!

Nowe tłumaczenie Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie to lektura łatwa, ale jednocześnie skrywająca całe bogactwo językowej wirtuozerii Shakespeare'a.

Wieczór Trzech Króli Wydawnictwa W.A.B. to nie tylko nowy przekład (dziewiąty!) jednej z najbardziej znanych komedii Shakespeare a, ale także bogato opatrzona uwagami wprowadzającymi do…

Michał Domagalski · 28 czerwca 2012 · literatura · 7 komentarzy

Energiczne zadawanie pytań

Gdzieś już to słyszałem!? Ale jest przyjemnie. O „Neonowych obietnicach” Ireny.

Muzyczne obietnice Muzycznie jest przyjemnie. Proste, energiczne gitarowe granie, do którego słuchacz polskiej sceny zdążył się przyzwyczaić. Da się tutaj zauważyć kompozycje zbliżone do…

Michał Domagalski · 25 czerwca 2012 · muzyka ·

Konkurs! „Nadciąga burza” do wygrania!

Poszukaj w sieci odpowiedzi na proste pytania i zabaw się w nekromantę. Niech śmierć zatańczy pośród nas.

15. 06. 2012 na półkach (dobrych!) księgarń w całej Polsce zagości tłumaczenie pierwszego tomu trylogii o księżnej Oldenburga, która posiada moc ożywiania zmarłych. Wywrota dumnie pełni …

Michał Domagalski · 19 czerwca 2012 · książka · 3 komentarze

Nadciąga dobra fantastyka

Zmierzchnice, dekabryści, vladiki, nekromanci, ożywieńcy... Armia nieumarłych kroczy przez dziewiętnastowieczny Petersburg. Nadciąga niezwykła burza. (Premierowa recenzja powieści Robin Bridges)
Michał Domagalski · 15 czerwca 2012 · literatura ·

„Byłem dzieckiem”

James stał się wyrzutkiem; kimś, kogo społeczeństwo nie potrzebowało; kimś poza głównym nurtem; kimś, kto nie miał nic do gadania.

Gerard Mannix Flynn napisał najpierw powieść Nic do gadania, a później po latach wrócił do tego samego problemu, żeby podjąć go z innej perspektywy. Literacko szczególnie sztuka James X…

Michał Domagalski · 5 czerwca 2012 · literatura ·

Poza monogamię

Przekroczyć w związkach partnerskich wszelkie społecznie ukształtowane zasady. Nie dać się zdeterminować wszędobylskim dualizmom. Zrobić o tym film przemyślany w każdym detalu. „Trzy” Toma Tykwera.
Michał Domagalski · 28 maja 2012 · kino · 4 komentarze

Świadomość bezkształtu

„Zuch” to emocjonująca podróż w świat literatury, której język nie boi się przekraczać granic stawianych rzeczywistości. Co więcej: nie boi się opisywać i tych granic, i sposobu ich przekraczania.
Michał Domagalski · 22 maja 2012 · literatura · 2 komentarze

Poirot w domu

Klasykę kryminału wciąż czyta się dobrze. A Agatę Christie niewątpliwie do klasyki można zaliczyć.

Znany wielbicielom kryminału Herkules Poirot odchodzi na emeryturę, z czego jest akurat zadowolony. Nie ma zamiaru nawet podjąć zadania, o którego rozwiązanie prosi go w prywatnej…

Michał Domagalski · 18 maja 2012 · książka ·

Naprawdę?

„Co to jest rzeczywistość?” To pozornie banalne, ale przecież odważne pytanie, staje się osią rozważań Olgi Tokarczuk w „Momencie niedźwiedzia”. Rozważań ważnych i interesujących.
Michał Domagalski · 5 maja 2012 · książka ·

Melancholijna muzyczna przyjemność

Tego chce się słuchać. Przewrotne wariactwo „Cafe Brumba” nadaje oryginalności każdemu utworowi, pomysłowi wewnątrz struktury, każdej linijce tekstu i następującym po sobie dźwiękom.

Dawno nie słuchałem muzyki z taką przyjemnością. Wśród dwunastu naprawdę przemyślanych i urzekających kompozycji na Cafe Brumba znajduje się jeden, którym Limboski wprowadza mnie w stan…

Michał Domagalski · 7 maja 2012 · muzyka ·

Kafka prywatny (Podmiotura)

„Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców”, to pasjonująca lektura, do której będzie się niejednokrotnie wracać, książka ważna dla wszystkich kafkologów, przygoda dla zwykłego czytelnika; wszystko to pięknie zamknięte w twardą oprawę.
Michał Domagalski · 23 kwietnia 2012 · książka ·

Prekursorska liberatura Joyce'a

„Finneganów Tren” – dzieło otwarte (w)koło – wielki sen ludzkości (nie)przetłumaczony na polski. Warto to zobaczyć. Warto ocenić.

Tłumaczenie Krzysztofa Bartnickiego, które było przygodą trwającą dziesięć lat, to nie pierwsza próba starcia się z tą przełomową, zagadkową i (na swój sposób) poetycką powieścią. …

Michał Domagalski · 20 kwietnia 2012 · książka · 2 komentarze

Globalnie i lokalnie

Dziewczyny, mały fiat, Cash, Witówka, kino Figaro, muzyka Aylera i Joy Division, Mazowsze, telefonia komórkowa... Jak o tym opowiedzieć na jednym longplayu? Maki i Chłopaki próbują na „Dniach Mrozów”.
Michał Domagalski · 15 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Poezja to skok w nieskończoność

...we wszystkim, co piszemy, pobrzmiewa jakieś „stare”. Karol Maliszewski, autor m.in. zbioru „Ody odbite" (analizowanym na Wywrocie w Niszy Krytycznoliteackiej), e-mailem odpowiedział Michałowi Domagalskiemu.
Michał Domagalski · 22 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Wysoka jakość lo-fi

Dźwięki i teksty duszne i mroczne. Debiutancka płyta duetu UL/KR to depresyjna przyjemność dla słuchaczy.

UL/KR to nazwa zespołu i albumu. Nastrój tej płyty oparty jest głównie o oryginalnie wykorzystaną koncepcję lo-fi. Szmery, szumy i (czasami) wariackie odgłosy kaset magnetofonowych. Powolnie …

Michał Domagalski · 1 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Ponadczasowość paradoksem podszyta

Opowiadania Mrożka to krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość w trakcie podróży w światy nieistniejące. (Recenzja: Sławomir Mrożek, „Krótkie, ale całe historie”)

Noir sur Blanc proponuje nam skromną powtórkę z rozrywki. Powtórkę, bo to niepremierowe opowiadania Sławomira Mrożka. Skromną, bo Krótkie, ale całe historie są tylko wyborem. Każdy…

Michał Domagalski · 18 marca 2012 · książka ·

Lekkość przyjemności

Oryginalna różnorodność zbudowana w oparciu o znane standardy pozwoliła Płynom stworzyć solidny album, który brzmi niezwykle lekko – „Vacatunes”. Dzisiaj premiera!

Słuchanie Vacatunes przypomina oglądanie filmu, w którym każda kolejna sekwencja inspirowana jest innym dziełem sztuki. Najpierw nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, skąd znamy…

Michał Domagalski · 16 marca 2012 · album muzyczny ·

Energia spokoju

Solidne kopnięcie akustycznej gitary i harmonijek ustnych - Snorri Helgason w Poznaniu.

W czwartek (pierwszy marca) w Meskalinie odbył się kolejny koncert w ramach 2. edycji Festiwalu Kultury Skandynawskiej NORDISK organizowanym w Poznaniu. O tym, jak zaprezentowała się Halla…

Michał Domagalski · 4 marca 2012 · koncert ·

Chain Smokers

Notorycznie palona poezja – Chain Smokers i kosmiczna podróż.

W 2007 roku młodzi wrocławscy muzycy pod przewodnictwem Karola Pęcherza podjęli współpracę ze znanym już szerzej (i wielokrotnie nagradzanym) Andrzejem Sosnowskim. Muzycy razem z poetą…

Michał Domagalski · 2 marca 2012 · muzyka ·

Wykolejony świat i wykolejona opowieść

Zniekształcony Mefisto, nieobecność Boga. Opowieść wymagająca czy męcząca? Czyli „Faust” Sokurowa.

Faust wg Sokurowa to film... I to przede wszystkim różni go od arcydramatu Goethego. Autorzy wykorzystują możliwości techniczne X Muzy prawie w stu procentach, proponują ustawienie kamery…

Michał Domagalski · 1 marca 2012 · kino ·

Wielki kameralny koncert – Halla Norðfjörð w Poznaniu

Halla Norðfjörð nawiązała z publicznością specyficzną znajomość, możliwą tylko na koncertach klubowych, kiedy artystę ma się na wyciągnięcie ręki i pozwala mu się zabrać w świat malowany prawie odrealnionymi dźwiękami, a jednocześnie tak prawdziwy.
Michał Domagalski · 24 lutego 2012 · koncert ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca