Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Układając składniki „Farszu” (kilka przyczynków do analizy)

Nawiasem mówiąc, „Farsz" Marcina Sendeckiego to poezja negująca język jako system, poezja traktująca język jako śmietnik leksemów, fonemów, kulturowych skojarzeń.

Potrze[ba] Czytelnik może się poczuć jak Kopciuszek pozbawiony pomocy przy oddzielaniu maku od innych ziaren. Albo jak klient restauracji, który stara się rozpoznać składniki w zmielonej…

Michał Domagalski · 18 lutego 2012 · książka · 2 komentarze

Stare dobre czasy oczami króla horroru

Z charakterystycznym dla swojej twórczości epickim rozmachem King tworzy współczesną wizję Stanów Zjednoczonych połowy wieku XX. Nie buduje świata ani nazbyt wygładzonego, ani nazbyt sentymentalnego. Zachwycając się, nie zapomina o ułomnościach czasów minionych.
Michał Domagalski · 7 lutego 2012 · literatura · 6 komentarzy

Nastoletnie potwory przeciw hipokryzji

„Lollipop monster” to dwie nastolatki, które przez otaczający świat zostają zmuszone do bycia potworami.

Rzeczywistość, w którą wciśnięte są bohaterki Lollipop monster Ari i Oona, opiera swoje istnienie o pozory i sztucznie zbudowane fasady. Dorośli zdają się umiejętnie balansować na linie…

Michał Domagalski · 6 lutego 2012 · kino ·

Dziewczyna z... bagażem

Już sam początek „Dziewczyny z tatuażem” pozwala wyczuć wyrazisty styl Davida Finchera, który dba nie tylko o fabułę, ale także o inne składowe filmu

Bagaż przeszłości Przeszłość reżysera David Fincher po raz kolejny pokazał, że zasługuje na miejsce wśród najlepszych reżyserów. Z typową dla siebie zręcznością wziął się za…

Michał Domagalski · 29 stycznia 2012 · kino · 17 komentarzy

Strasznie! Strasznie kiepski film!

Czy del Toro faktycznie bał się w dzieciństwie mrocznych Zębowych Wróżek wychodzących z piwnicznego pieca? Zapraszamy do dyskusji.

Po Labiryncie fauna i Kręgosłupie diabła wielu wydaje się, że filmy opatrywane metką firmową Guillermo del Toro są dziełami wartymi uwagi. Nie bój się ciemności warto obejrzeć co…

Michał Domagalski · 19 stycznia 2012 · kino · 13 komentarzy

Kod van Eycka

Tom R. – bohater „Tajemnicy Ołtarza Gandawskiego” – szuka skradzionego poliptyku autorstwa van Eycków. Okazuje się, że będzie musiał zagłębić się w historię nie tylko średniowiecznego malarstwa. Czy dotrze w końcu do kłębka?
Michał Domagalski · 16 stycznia 2012 · książka ·

Sen, literatura i inne śliskie sprawy (trzy uwagi)

Literatura zdaje się tylko ślizgać po rzeczywistości. Szukanie odpowiednich słów staje się tylko grą.

3 Wiersze Jakuba Sajkowskiego każą podróżować na krawędzi rzeczywistości. Zadają nam wieczne pytanie o relacje pomiędzy światem realnym a przedstawionym. Przedstawionym nie tylko w…

Michał Domagalski · 25 stycznia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Trzypłyt (nie)filmowy Daniela Blooma

Czy muzyka filmowa stworzona przez Daniela Blooma potrafi funkcjonować pozbawiona magii ruchomych obrazków?

Daniel Bloom na rynku muzycznym choć nie jest bardzo rozpoznawalną marką publikuje swoje dokonania już od 1995 roku. Wielokrotnie był nawet doceniany prestiżowymi nagrodami (Orły, Fryderyk).…

Michał Domagalski · 10 stycznia 2012 · muzyka · 1 komentarz

Kalkulacyjny wariant poezji Dehnela

Jacek Dehnel w swoich cyklach poetyckich świetnie komentuje otaczającą go rzeczywistość i problemy jednostki, będąc jednocześnie dziedzicem kulturowej przeszłości.

Jacek Dehnel nie zdecydował się (na co jak wspomina we wstępie namawiał go wydawca) na całkowite podsumowanie w postaci zbioru dotychczas opublikowanych (albo napisanych) poezji. Nie…

Michał Domagalski · 9 stycznia 2012 · książka · 2 komentarze

Dobrze mi ciężko grają

„Dead for a lifetime” Minervy odsłuchałem z nieukrywaną przyjemnością, chociaż ową przygodę razem z moim odtwarzaczem rozpoczynaliśmy pełni rezerwy.

Słucham Dead for a lifetime warszawskiego zespołu Minervy i próbuję odnaleźć w kolejnych utworach wzorce, z których panowie korzystali. Niczym kiper chciałbym określić pochodzenie, etc.,…

Michał Domagalski · 6 stycznia 2012 · muzyka ·

Spokojne tło ponadczasowych rozważań („Łono” - recenzja)

„Łono” to film, w którym tak jak splatają się gatunki – głównie science fiction i dramat – tak też splatają się pytania: Czy jesteśmy wyjątkowi? Gdzie są granice życia i etyki? Czym różni się miłość do matki/dziecka od miłości erotycznej? Czy miłość może przetrwać śmierć?
Michał Domagalski · 29 grudnia 2011 · kino · 2 komentarze

Nieautobiograf Mrożka (Podmiotura)

Ta powieść właściwie powinna nosić tytuł „Sławomir Mrożek”, zaś jako autora należałoby wymieniać Baltazara. Chociaż wówczas gra z czytelnikiem mogłaby stracić rumieńce.

Moje nowe nazwisko będzie brzmiało Baltazar. Pozornie Sławomir Mrożek napisał autobiografię zatytułowaną Baltazar. Jest ona efektem rehabilitacji, którą autor przechodził, walcząc z…

Michał Domagalski · 2 stycznia 2012 · książka ·

Jazzowy dokument lat siedemdziesiątych

Swingujące 3-miasto – zajrzeć w przeszłość, pokazać właściwie dowód na jej istnienie. Spróbować odbudować powoli zapominany rozdział polskiej muzyki.

Płyta BASZTY otwierająca serię Swingujące 3-miasto to solidna dawka muzyki spod znaku jazzu zaserwowana przy użyciu naprawdę imponującego instrumentarium. Całość bagatela 19! utworów…

Michał Domagalski · 14 grudnia 2011 · muzyka ·

Ruiny wspomnień (Jacek Łukasiewicz, „Stojąca na...”)

Czytam wiersze Jacka Łukasiewicza i wydają mi się banalne. Pierwsze lektura niesie ze sobą świat prosty. Zbyt prosty. Podmiot liryczny prezentuje nam pozornie naiwne spojrzenie, ale...

Później zauważam, że przecież patrzymy na ten sam świat, że wiele obserwacji nam jest wspólnych. W końcu ja też oglądam świat nieobecny. Czytając jednak kolejne wersy, muszę…

Michał Domagalski · 11 grudnia 2011 · książka · 2 komentarze

Dwa światy w zderzeniu z Melancholią – kilka uwag o filmie Larsa von Triera

„Melancholia” Triera zawiera w sobie dualistyczny podział. Dwie natury są tu między innymi naznaczone przez pierwiastek męski i żeński. Czy takie spojrzenie ma dotyczyć świata, wszechświata, czy ma być propozycją dotyczącą tego, co kryje się w konkretnym indywiduum?
Michał Domagalski · 13 grudnia 2011 · kino · 2 komentarze

Filmowy świat totalny („Szpieg” Tomasa Alfredsona)

„Szpieg” to film powolny, ale nie nudny. Dla widza już sama gra aktorska może stanowić niesamowitą ucztę.

George Smiley przymusowo emerytowany brytyjski pracownik służb specjalnych musi podjąć nową misję: znaleźć podwójnego agenta wśród swoich były współpracowników. Tak wygląda pokrótce …

Michał Domagalski · 5 grudnia 2011 · kino ·

Nudzić się nie będziemy

L.T.B.D. to album dla ludzi, którzy lubią posłuchać muzyki rockowej. Low-Cut proponuje dziesięć kompozycji, różnorodnych a jednocześnie utrzymanych w spójnej stylistyce, a może właśnie ową stylistykę tworzących.
Michał Domagalski · 27 listopada 2011 · album muzyczny ·

Mniej niż zero? „Cube Zero”!

W jednej ze scen „Kung Fu Pandy” mistrz Shifu stwierdza: „Teraz już jest poziom zero”. I myślę, że gdyby obejrzał dzieło Erniego Barbarasha, powtórzyłby tę kwestię. A może nawet zaśpiewałby refren znanej piosenki Lady Pank.
Michał Domagalski · 22 listopada 2011 · kino ·

Opowieść „o sobie” nie do opisania (Thierry Jonquet „Tarantula”)

„Tarantula” Thierry'ego Jonqueta przesuwa powoli cienką granicę, granicę zbudowaną z zasad moralnych, przyzwyczajeń czytelniczych i oburzenia.

A może to specyficzne połączenie kryminału i thrillera zagląda coraz głębiej, pod kolejne maski, przykrywki, narzuty, aby z lubością grzebać się w nieczystościach ludzkiej... psychiki,…

Michał Domagalski · 19 listopada 2011 · literatura · 2 komentarze

Flashbacki z peerelu

Jak zapamiętuje dziecko? Jak selekcjonuje pewne prawdy i uczy się świata oraz zasad, które nim rządzą? Co ważne, a co tylko ciekawe? Grażyna Trela próbuje opowiedzieć o funkcjonowaniu grupy jedenastolatków w odległym, niemal prehistorycznym, roku 1969.
Michał Domagalski · 15 listopada 2011 · literatura ·

Przede wszystkim alternatywnie

Po raz siódmy odbył się Feel On Festival. Tym razem w Ostrzeszowie. Tym razem zagrali Bad Light District, Turnip Farm i Low-Cut. Tym razem było dobrze – jak zawsze!

Przez kilka godzin ostrzeszowska Baszta stała się miejscem umuzykalnionym. Na Feel On Festival 2011 zagrały trzy zespoły, których cechami wspólnymi są śpiewanie po angielsku, wykorzystywanie …

Michał Domagalski · 1 listopada 2011 · muzyka ·

„Zbaw mnie ode złego” – recenzja filmu

Trudno cokolwiek tutaj polecić z czystym sumieniem.

Wes Craven reżyser kultowych horrorów z lat 80. obecnie nie grzeszy ciekawymi propozycjami. Od czasu do czasu Kevin Williamson dostarczy mu scenariusz do kolejnej części krzykliwej serii…

Michał Domagalski · 27 pazdziernika 2011 · kino · 2 komentarze

Patrzeć w „Oczy Julii” i zastanawiać się, co to za kino grozy?

Po zajrzeniu w „Oczy Julii”, stwierdzam, że to dobre kino grozy, przynajmniej dla osób, które potrafią się bać zbudowanego nastroju i nie potrzebują hektolitrów krwi spływających z co drugiego kadru.
Michał Domagalski · 17 pazdziernika 2011 · kino · 3 komentarze

„Podobno jest różnie” - Marcina Orlińskiego „Drzazgi i śmiech”

Czas, sen, powrót, zmiana, dziecko, usta... To zaledwie kilka pojęć, o których napisałem w niniejszym artykule. To jest część pierwsza.

Świat tworzony przez Marcina Orlińskiego, to świat tkwiący w tekście, zamknięty w szarpaninie, jaka powstaje w oparciu o konsekwentnie wprowadzane zabiegi poetyckie. Równocześnie to świat…

Michał Domagalski · 13 pazdziernika 2011 · literatura ·

O potrzebie lepszego dziennikarstwa krytycznego

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym „Nevermind” Nirvany.

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym Nevermind Nirvany (cytaty przy numerach za tym artykułem). Poznań, 26. 09. 2011 Panie…

Michał Domagalski · 11 pazdziernika 2011 · felieton · 1 komentarz



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca