Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9
alfabetycznie chronologicznie

Co jest nieważne?

Wspomnienia dookoła „Nevermind” Nirvany

He's the one who likes all our pretty songs And he likes to sing along and he likes to shoot his gun But he knows not what it means Knows not what it means and I say In Bloom 24 września 1991, we…

Michał Domagalski · 25 września 2011 · album muzyczny · 4 komentarze

„Brand New World” Sławek Dudar Quartet - recenzja

Słuchanie muzyki związane jest nierozerwalnie z przyjemnością. Kiedy myślę o jazzie, wydaje mi się, że owa kategoria staje się właściwie priorytetowa. Dźwiękowe doświadczenia zaproponowane przez Sławek Dudar Quartet to na pewno miła przygoda. Ale także coś ponadto.
Michał Domagalski · 19 września 2011 · album muzyczny ·

„Władcy umysłów”, czyli kino pozornie ambitne

[SPOILERY] Walka z myślą, że nie chcielibyśmy zostać pozbawieni wolnej woli. Hollywoodzkie zakończenie. Miłość jako niezmierzona siła. „Władcy umysłów”! Romans SF z elementami thrillera.
Michał Domagalski · 6 września 2011 · kino · 4 komentarze

Początek w nowych dekoracjach – „Geneza planety małp” (recenzja)

Wyczarowano przed nami kolejną wersję małpiej rewolucji. Kolejna nie znaczy gorsza. Kolejna nie znaczy nudna. Wszystko jest tu nowe. Z kilkoma nawiązaniami do poprzednich (wszelkich możliwych) Planet małp.
Michał · 17 sierpnia 2011 · kino · 5 komentarzy

Woody Allen „Czysta anarchia” czy absurd istnienia? (recenzja)

Czytanie Allena przypomina słuchanie wielopoziomowego dowcipu z puentą, która ujawnia się dopiero po pewnym czasie. A może raczej: czytanie Allena przypomina czytanie Allena?

Czy gdzieś absurd, popkultura, religia, seks, naiwność i makabryczna nieudolność przenikają się jak w (wybranych) dziełach tego twórcy? Osiemnaście opowiadań przetłumaczonych na polski…

Michał · 15 sierpnia 2011 · książka · 2 komentarze

„Szybko, Koteczku! Zabij! Zabij!” (recenzja)

Kino klasy B potrafi rozśmieszyć niczym najlepsza komedia, czasami czyniąc to zupełnie nieświadomie, jednak równocześnie może widza znudzić. Tak też jest z „Faster, Pussycat! Kill! Kill!", nakręconym podobno w sześć dni, dziele Russ'a Meyera z 1965 roku.
Michał · 11 sierpnia 2011 · kino · 13 komentarzy

„Cinematic” Lebowskiego - zjawisko muzyczne i... filmowe (recenzja płyty)

Spójnie zbudowana muzyczna opowieść o kinie – stwierdzenie o tyle efektowne, co nieprawdziwe. Powiedzmy, nie do końca prawdziwe.

Przecież odniesienia do świata dziesiątej muzy sięgają w przypadku Cinematic Lebowskiego zdecydowanie szerzej. Wystarczy wspomnieć zdjęcie wybrane na okładkę lub samą nazwę zespołu.…

Michał · 4 sierpnia 2011 · muzyka · 2 komentarze

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 2.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 12 lipca 2011 · kino ·

Jakub Jacek Schönhof-Wilkans "Obcokrajowiec" – recenzja

Dostajemy Czarny Ląd w poetyckiej opowieści Polaka próbującego zamknąć świat w słowa, ale chyba przede wszystkim próbującego opowiedzieć o etapach poznawania tego, co niby znane, spotykane twarzą w twarz staje się czymś ciekawym, bo jednak bardziej skomplikowanym.
Michał · 27 czerwca 2011 · książka ·

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 1.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 14 czerwca 2011 · kino ·

„Autobiografia Nicolae Ceauşescu” - recenzja (Przystanek Rumuńskiego Kina)

Trzeci dzień (Niedziela, 5 czerwca) w Kinie Muza dla amatorów rumuńskiej kinematografii oznaczał przede wszystkim spotkanie z trzygodzinnym dokumentem o Nicolae Ceauşescu. Kluczem do filmu Andrei Ujică jest tytuł. To właśnie on podpowiada sposób interpretowania tego dzieła.
Michał · 8 czerwca 2011 · kino ·

Wtorek, po świętach - recenzja (Przystanek rumuńskiego kina w Poznaniu)

Drugi dzień „Przystanku rumuńskiego kina” w Poznaniu. Kino Muza o 19:00 zaprezentowało „Wtorek, po świętach”.

Radu Muntean postawił przed aktorami trudne zadanie, z którego wywiązali się znakomicie. Wtorek, po świętach to opowieść o miłosnym trójkącie, ale przede wszystkim to bardzo dokładna…

Michał · 5 czerwca 2011 · kino ·

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę - recenzja. (Przystanek rumuńskiego kina)

Kino Muza w Poznaniu w ramach „Przystanku rumuńskiego kina” zaprezentowało „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” – to film pełen emocji, który warto było zobaczyć.

Pozornie mogłoby się wydawać, że film po prostu w surowy sposób pokazuje poprawczak i przebywających w nim młodzieńców. Życie głównego bohatera to nie tylko praca w polu przy układaniu…

Michał · 3 czerwca 2011 · kino ·

Kamila Kraus „Brajlem” – recenzja płyty

Słowem, które chyba najtrafniej opisuje debiutancką płytę Kamili Kraus Brajlem, jest oszczędność. (...) Drugie ważne słowo dla tego albumu to miłość...

W każdym z elementów tego wydawnictwa środki wyrazu zostały ograniczone do minimum. Od białej okładki z prostym napisem po wyważony zestaw dźwięków wykorzystanych w kolejnych kompozycjach. …

Michał · 2 czerwca 2011 · album muzyczny ·

Chropowatość poezji Różewicza. Po koncercie Karoliny Cichej w Poznaniu.

Koncert Karoliny Cichej to wyjątkowa okazja, aby spotkać się z wierszami Tadeusza Różewicza, odrywając się na chwilę od piętrzących się na jego twórczości interpretacyjnych pomysłów, od tego, w co przez dekady obrastało każde słowo poety, od tego, co powoduje, że o poezji autora m. in. „Spadania”, „Walentynek”, „Regio” boimy się czasami mówić, żeby nam tzw. specjaliści nie wykazali błędów w rozumowaniu.
Michał · 22 maja 2011 · muzyka · 4 komentarze

Rozrywka na przyzwoitym poziomie – recenzja „Kodu nieśmiertelności”

Wiedziony niejasną potrzebą obejrzenia na wielkim ekranie czegoś, co umiejętnie połączy elementy rozrywkowego kina o wciągającej fabule z – choćby i udawaną – ambicją zadania trudnych pytań, wybrałem się na film „Kod nieśmiertelności”. Muszę przyznać, że powyższe moje oczekiwania udało mu się spełnić. Powiedzmy: przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach. [Trochę SPOILERÓW]
Michał · 17 maja 2011 · kino · 4 komentarze

Planet LUC: Recykling – Recenzja płyty „Planet LUC. ENERGOCYRKULACJE”

Na dwóch CD zebrane najróżniejsze aranżacje utworów z pamiętnego wielopoziomowego projektu „Planet LUC” – uczta o tyle interesująca, o ile niebezpieczna dla gatunków muzycznych i ludzi zamkniętych w soviet mentalu oraz odpornych na „podawanie dalej dobrej energii”
. · 16 maja 2011 · album muzyczny · 5 komentarzy

„Nowy lepszy człowiek” Bruno Schulz

Bruno Schulz nagrali płytę dobrą, ale trudno nie porównywać jej z poprzednimi, bo ufa się marce i dlatego sięga po nią jeszcze raz. Konfrontacja ta wydaje się niekorzystnie ukazywać „Nowego lepszego człowieka”.
Tramwaj · 15 maja 2011 · album muzyczny ·

„Bieguni” Olgi Tokarczuk.

Recenzja książki nagrodzonej Literacką Nagrodą NIKE 2008'

Z urywkową konsekwencją opowiedziane fragmenty Olga Tokarczuk napisała książkę, która zamiast pytania o pierwszą podróż pierwsze z do zadaje pytanie o każdy ruch, a właściwie o środek…

Tramnwaj · 12 lutego 2011 · książka · 2 komentarze

Książka dla każdego 'Everyman' Philipa Rotha

Nurzanie się w przeszłości postmodernistycznej - czy nawet ogólniej: w literackiej - Philipa Rotha wydaje się ze wszech miar niekonieczne, aby z subtelną przyjemnością odbioru przebrnąć przez 166 stron druku.
Michał Domagalski · 17 lipca 2008 · książka ·

Potęga smaku czy kołatka u szyi?

reportaż

IX WIELKOPOLSKI KONKURS NA MONODRAM MŁODZI KORYFEUSZE uważam za zaliczony Kleczew. Niewiele ponad cztery tysiące mieszkańców. Kleczew. Nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa klecz,…

Michał Domagalski · 12 maja 2008 · kultura · 4 komentarze

Poezja z ciągle 'tego świata' - Stanisława Barańczaka 'Wiersze zebrane

Kwestionowanie przydatności omawianej książki osobom zainteresowanym poezją, czytelnikom, którzy dotychczas musieli kompletować wiersze tego poety kserując je z różnych antologii i podręczników, wyda się co najmniej bezpodstawne.
Michał Domagalski · 16 lutego 2008 · książka · 5 komentarzy

Pod ręką mam wszystkie teorie - Teorie literatury XX wieku

Anna Burzyńska i Michał Paweł Markowski, Teorie literatury XX wieku. Podręcznik, Kraków 2006, Wydawnictwo Znak.

Za każdym razem, gdy natrafiam, swoimi niezgrabnymi czytelniczo oczyma, na pozycję, która została zaszufladkowana przez księgarzy, albo i samych autorów, jako podręcznik, w mojej głowie…

Michał Domagalski · 5 lutego 2008 · książka · 2 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca