Wywrota
Justyna D. Barańska

Justyna D. Barańska premium

36 Ruda Śląska
120 artykułów 6 tekstów 7393 komentarze
Przez dwa lata (06/2011–07/2013) pełniła funkcję redaktor prowadzącej, wcześniej opiekunka sekcji poetyckiej i recenzentka literacka ,,Jest we mnie stare żelastwo, chrzęst zbroi, modły pogan, Są krainy, które znamy tylko z niedokładnych snów."…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Tyle miłości na Regiofunie

Pierwszy dzień 7 edycji Festiwalu Regiofun. Pierwszy film. I jak zwykle wracając do domu, zastanawiałam się, od jakiego tytułu rozpocząć przemyślenia na jego temat. Bajki, które nie…

Justyna D. Barańska · 19 pazdziernika 2016 · kino ·

7 miliardów Innych [recenzja]

7 miliardów Innych to książka, którą można określić mianem portretu ludzkości i zachęcić czytelników do tego, aby się w nim przejrzeli i być może odnaleźli przy tym siebie. Nie…

Justyna D. Barańska · 28 grudnia 2015 · literatura ·

Poezje i Herezje

Słów kilka o tym, jak szalony pomysł zamienił się w cykliczną imprezę, trwającą niemal regularnie od września. Czyli co Wywrotowcy robią po godzinach.

O Poezjach i Herezjach dowiedziałam się w dość nietypowy sposób, jeszcze na długo przed tym, jak ujrzały przyciemnione światło jednego z krakowskich lokali. Godzina 7 rano, telefon brzęczy …

Justyna D. Barańska · 28 lutego 2013 · spotkania poetyckie · 6 komentarzy

Każdy mój film jest projektem miłości

Rozmowa z Veitem Helmerem, reżyserem filmu „Miłość z księżyca", który zdobył Nagrodę Publiczności na 3. Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN.

Opis dystrybutora: Cokolwiek spadnie z nieba, możesz to zachować . To niepisane prawo kazachstańskich stepów, które chciwie przestrzegane jest przez mieszkańców małej wioski. Na co dzień…

Justyna D. Barańska · 14 listopada 2012 · kino ·

Holy Motors

Barwny i intrygujący, pozbawiony znamion realizmu odkrywa problemy zakorzenione w rzeczywistości czy w jej braku – o najnowszym filmie Leosa Caraxa.

Holy Motors to jeden z filmów, który miałam okazję obejrzeć w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN 2012 i muszę przyznać szczerze, że to właśnie on od…

Justyna D. Barańska · 28 pazdziernika 2012 · kino · 2 komentarze

Paskudnie uroczo

Ileż to księżniczek o trudnym charakterze przerobiliśmy w historii literatury, teatru, filmu czy w ramach innych sztuk? Okazuje się, że wciąż i wciąż nie mamy ich dość, zwłaszcza gdy towarzyszy im ktoś taki jak Pasia.
Justyna D. Barańska · 17 pazdziernika 2012 · książka ·

Kozak wojujący piórem i karabinem

Rozmowa z Magdaleną Kozak – lekarką, żołnierzem, autorką cyklu książek o Vesperze, odkrytą przez magazyn „Fahrenheit”. Jej najnowsza książka, „Paskuda & Co.” będzie miała premierę 17 października.
Justyna D. Barańska · 16 pazdziernika 2012 · literatura ·

Okolice układów

Rozmowa z Wodkiem Majewskim, właścicielem belgijskiego Atelier 340, oraz z Marcusem Beringem, jednym z artystów wystawianych na „Okolicach układów".

Justyna Barańska: Co ważnego przekazuje odbiorcom wystawa Okolice układów? Czy dobór artystów z tak różnych krajów jest tutaj istotny dzięki temu można ująć wszechświat w ramy jak to…

Justyna D. Barańska · 30 lipca 2012 · sztuka ·

Memento, czyli świat istniejący przez kwadrans

Analiza filmu Christophera Nolana w ujęciu teorii Freudowskiej.

Jak zatrzymać czas? Ludzie od wieków zadawali sobie to pytanie. Częściowo udało się na nie odpowiedzieć Loiusowi J. Daguerre owi, kiedy wynalazł fotografię. Minęło niemal dwieście lat, a …

Justyna D. Barańska · 4 lipca 2012 · kino ·

Fantastyczne wizje

O tym, co kryje się w głowach katowiczan, a także o tym, jak z nich wydobyć nawet najbardziej fantastyczne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni miasta.

Od otwarcia katowickiego Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej nie minął nawet miesiąc, a znów przyszło mi o nim napisać. Po inauguracyjnym wykładzie prof. P. Czaplińskiego, który się…

Justyna D. Barańska · 20 maja 2012 · sztuka ·

Dom wszystkich sztuk

O nowej przestrzeni kulturalnej w Katowicach, myśleniu o ideach, utopii i Sarmatach na Paradzie Równości, czyli otwarcie Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.

Wywrotowcom nie jest obce miejsce, w którym łączą się niemal wszystkie dziedziny kultury, gdzie mogą znaleźć zarówno literaturę, teatr, film, muzykę, jak i sztuki wizualne. Wywrota,…

Justyna D. Barańska · 23 kwietnia 2012 · literatura ·

Wywrotowy kwestionariusz artystyczny – Sebastian Pypłacz

Sebastian Pypłacz i ekipa desantowa lądująca w Normandii, czyli podróże w czasie w kapsule muzycznej.

Sebastian Pypłacz poeta i muzyk. Autor tekstów, założyciel i członek zespołów muzycznych oraz projektów artystycznych. Tutaj należy wymienić: Pan Stian zespół z ruchomym składem…

Justyna D. Barańska · 10 kwietnia 2012 · muzyka ·

Oscary 2012

Po raz 84. Oscarowa noc już za nami. Dla Polaków zdaje się, że była szczególna – ponownie wśród nominowanych znaleźli się nasi rodacy.

Wcześniej statuetką zostali nagrodzenie: Leopold Stokowski (1941 r., za muzykę do filmu Fantazja Walta Disneya), Janusz Kamiński (1993 r., za zdjęcia do Listy Schindlera i w 1999 r. za zdjęcia …

Justyna D. Barańska · 27 lutego 2012 · kino · 7 komentarzy

Jarle Klepp – w papierku czy na taśmie?

Bywają historie, które zdają się być na tyle wyjątkowe, iż nie wiadomo, w jakim kontekście je obsadzić, a jednocześnie są na tyle bliskie i uniwersalne, że najlepszym kontekstem staje się własne życie. Jedną z takich historii wykorzystał Tore Renberg – norweski prozaik.
Justyna D. Barańska · 28 stycznia 2012 · literatura ·

Wywrotowy kwestionariusz artystyczny – Dahlia von Meck

O tym, co czyta Dahlia von Meck i także o tym, gdzie chciałaby się znaleźć w przyszłym roku o tej porze.

Dahlia von Meck Artystka zagłębiowskiej sceny rockowo-metalowej, wyróżniona Zielonym Laurem za zasługi położone w organizacji życia artystycznego i kulturalnego ( ) oraz za ofiarne…

Justyna D. Barańska · 17 stycznia 2012 · muzyka ·

Listy, diabły i Czajkowski (Podmiotura)

W czasach, gdy epistolografia przechodzi na emeryturę, poniekąd zwalniając miejsca następcy – e-pistolografii, pamiętajmy o tradycji, o kleksach i znaczeniu grubości atramentu.

Podczas czytania listów, nazwijmy je tradycyjnymi, pisanymi odręcznie na papierze, istotne nie są wyłącznie słowa, podobnie jak w kontakcie face to face, poza komunikacją werbalną, wiele…

Justyna D. Barańska · 2 stycznia 2012 · książka · 5 komentarzy

Baśnie ceperskie

Czyli słów kilka o Tatrach, uśpionych rycerzach i misiołakach, a także o tym, jak umilkło echo do niedawna krzyczące z dumą: „janosikowe we wsi!".

W przeciwieństwie do dzieł wypełniających przestrzeń, jakim dla przykładu jest rzeźba, literatura (wypełniająca czas) daje nam możliwość zmiany postawy względem utworu w trakcie…

Justyna D. Barańska · 20 grudnia 2011 · książka ·

Reprodukcja, symulacja i widz w kinie współczesnym

Reprodukcja, symulacja, widz, kino – czterech jeźdźców współczesności jakże dobrze nam znanych. Znanych, a może na tyle wtopili się w rzeczywistość, że traktujemy ich jako naturalny element codzienności?
Justyna D. Barańska · 14 grudnia 2011 · kino · 2 komentarze

Papierowe prezenty

„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju..." Jechała czerwona Wywrota, niemłoda, lecz polakierowana, Z daleka słychać było Wywrotowców wiwatowania.
Justyna D. Barańska · 8 listopada 2011 · kultura · 11 komentarzy

Ole! Ole! Wywrota mistrzem jest!

Relacja z uroczystości wręczenia nagród w konkursie Papierowy Ekran 2011.

W sobotni poranek (5 listopada) wywrotowa tajna delegacja wyruszyła z Katowic w podróż, której celem była jeszcze bardziej tajemnicza misja pod kryptonimem K . Wiele przeciwności losu…

Justyna D. Barańska · 6 listopada 2011 · kultura · 24 komentarze

Kobieta, która chciała opuścić obraz

„Skrawki, reportaże i wiersze z kosmosu” (wiersz: „wiedźmy”) – w tomie Gałkowskiej brakuje tylko ostatniego elementu. Tutaj słowo mocno trzyma się ubitej ziemi oraz jej mieszkańców.

Tożsamość podmiotu Kim jest podmiot liryczny Fabryki tanich butów? Czy możemy mówić o jednej osobie, czy o zbiorze poszczególnych jednostek? Niejednoznaczność tej sprawy rysuje się w…

Justyna D. Barańska · 19 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Thor – bóg, który krwawił (+ KONKURS)

Słów kilka o książce Hohlbeina (jednego z najpłodniejszych autorów) i fantastyce, a na koniec KONKURS dla spragnionych historii osadzonych w mitologicznym świecie.

Fantastyka u źródeł W opinii powszechnej możemy się natknąć na dość ambiwalentny stosunek do fantastyki. Z jednej strony uważana jest za tanią rozrywkę, przeciwnicy dopatrują się w…

Justyna D. Barańska · 2 sierpnia 2011 · książka · 5 komentarzy

Góra... lodowa? – wokół „Pokoju widzeń” Konrada Góry

To cecha dobrej poezji: za każdym razem odsłania przed nami nowe oblicze, mimo pewnych stałych punktów. Jednakże nie każdy rodzaj dobrej poezji jest w stanie poruszyć każdego.

Poezję traktuję osobiście, poszukując w niej człowieka i tego, co jest w stanie uczynić z wyobraźni. Lubię, gdy atakujące czytelnika obrazy mają coś z króliczej nory, odrywają od…

Justyna D. Barańska · 10 czerwca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

„Wiązka” – krwista czy wysmażona?

Miasto możemy podzielić na dwie przestrzenie: na otwartą, dostępną dla wszystkich, kojarzoną z normalnym (z normami społecznymi) trybem życia oraz na tę, która wiąże się z odejściem od powszechnie wyznawanego porządku w kierunku bram, kawiarni i miejsc pełnych dziwactw.
Justyna D. Barańska · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Stawirej i Konarzewska. Impresja ze spotkania

Czytamy książki, recenzje, podziwiamy architekturę, fotografie, bywamy w teatrze i w kinie – obcujemy z różnymi tekstami kultury, za którymi zawsze stoi jakiś autor.

Wybierając się 25 marca br. do Ronda Sztuki na spotkanie z Jarosławem Stawirejem i Martą Konarzewską, zastanawiałam się, jak diametralnie uległ zmianie mój stosunek do pojęcia autor . Od…

Justyna D. Barańska · 6 kwietnia 2011 · spotkania poetyckie · 2 komentarze



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca