Wywrota
Dżastin

Justyna Białogłowicz Dżastin

37 Londyn
54 artykuły 8 tekstów 143 komentarze
Wywrotowiec z La Manchy
Zasłużeni dla serwisu

alfabetycznie chronologicznie

Z północy na południe

Wywiad z Michałem Sałabanem, rowerowym podróżnikiem, który w chwili, gdy my wygodnie siedzimy przed komputerem, przemierza afrykańskie pustkowia.

Nie znam osoby, która na wieść o wyprawie do egzotycznego kraju okazałaby niechęć czy brak zainteresowania. Sęk w tym, że większości ludzi, którzy bez zastanowienia porzuciliby piękną…

Justyna Białogłowicz · 7 kwietnia 2012 · podróże · 1 komentarz

„Spotkanie” przed lustrem

Szczepkowska i Landowska doskonałą, bezkompromisową grą konfrontują kobiety z ich największą słabością.

W spektaklu opartym na sztuce The Breath of Life, Davida Hare a, spotykają się dwie kobiety: Madeleine, niezależna, ekscentryczna i chaotyczna była pracowniczka muzeum oraz Frances, elegancka,…

Justyna Białogłowicz · 8 marca 2012 · teatr ·

Vintage – wyniki konkursu

Z przyjemnością przedstawiamy Wam zwycięzców.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu z Alicją Janosz i zachęcamy do udziału w kolejnych, których z pewnością nie zabraknie na Wywrocie.pl. Przedstawiamy trzy teksty nagrodzone przez nas płytą…

Justyna Białogłowicz · 15 lutego 2012 · muzyka ·

Vintage – recenzja płyty i konkurs

Lata, które spędziła z Hoo Doo Band, wpłynęły na muzyczne kształtowanie się kompozytorki, autorki tekstów i wokalistki. Doświadczenia z różnorodną muzyką, m.in. soul, reggae, jazz i blues, wyraźnie słychać na płycie, pod której pełnym autorstwem podpisuje się Alicja Janosz.
Justyna Białogłowicz · 6 lutego 2012 · album muzyczny ·

Otwarcie „instalacji do budowania światów"

Koń może mieć dwie głowy, tramwaj poruszać się wewnątrz muzeum, a sosny wyrastać z herbaty, czyli sukces Samoobsługowego Muzeum w MWW.

Muzeum Współczesne Wrocław przyciąga amatorów sztuki nie tylko bogatymi wystawami, lecz również wyglądem zewnętrznym oraz ciekawą aranżacją wnętrza, którego oryginalny charakter…

Justyna Białogłowicz · 22 stycznia 2012 · sztuka ·

Ze „Świadectwem Judasza” w tramwaju (literackim)

Rainer M. Schröder przedstawia kolejną powieść obiecującą czytelnikowi pełen przygód pościg za tajemnicą ludzkości.

Nigdy nie stawiam wysokiej poprzeczki oczekiwań przed najpopularniejszą literaturą popularną , czyli tzw. bestsellerami lub pretendentami do tego miana. Dlatego też, zasiadając do lektury…

Justyna Białogłowicz · 18 stycznia 2012 · książka ·

Scena Małych Form otwiera swe podwoje

„SMF ma być nową, dynamiczną przestrzenią prezentacji, konfrontacji i wymiany doświadczeń artystów pantomimy i teatru ruchu.”

Wrocławski Teatr Pantomimy rusza z nową inicjatywą. Scena Małych Form to otwarcie drzwi wrocławskiej pantomimy na nowe spojrzenia i nowe osobowości. Daje ona, zarówno młodym twórcom, jak i…

Justyna Białogłowicz · 23 listopada 2011 · teatr · 3 komentarze

Legendy alternatywy w Agorze

Mocne granie, nieśmiertelne kawałki oraz refleksje na temat przeszłości i teraźniejszości polskiej muzyki niezależnej w rozmowie z Robertem Brylewskim i Filipem Gałązką.

Centrum Kultury Agora gościło w sobotę (23 września) trzy kultowe zespoły. Legendy punk rocka: Apteka, Kryzys (była Brygada Kryzys ) i Ga- Ga- Zielone Żabki, pomimo skromnej publiczności…

Justyna Białogłowicz · 15 pazdziernika 2011 · koncert ·

„Nadciąga mrok” – kabała ze zbrodnią w tle (Tramwaj Literacki)

Dr Liebermann i detektyw Rheinhardt na tropie zbrodni osadzonej w realiach początku XX w. w Wiedniu - freudowska psychoanaliza, kabała, polityka, społeczeństwo klasowe, antysemityzm i legenda o mitycznym stworzeniu z błota, Golemie.
Justyna Białogłowicz · 25 września 2011 · książka · 2 komentarze

Między nami, kulturami - John Moran and his neighbor, Saori (IFF)

Moment na zastanowienie się, jak daleko sięga „zachód”, jak dobrze można się przed nim ukryć, jak szerokie są nasze horyzonty, jak mało rozumiemy, jak bardzo można się zagłębić w nieznaną kulturę i jak długo da się to wytrzymać.
Justyna Białogłowicz · 24 września 2011 · teatr ·

„Mikrokosmos" - Fantazja a rzeczywistość

„Miała nie więcej niż cal wysokości i dlatego nazwano ją Calineczką. Pięknie polakierowana łupina włoskiego orzecha służyła jej za kołyskę, błękitne płatki fiołków zastępowały materace, a płatek róży kołdrę." H. Ch. Andersen
Justyna Białogłowicz · 12 września 2011 · teatr ·

„Trzy unikaty i mnóstwo zabawy na scenie” – rozmowa ze składem Gadabit

Poznajcie Gadabita (konkurs)

W skład grupy Gadabit wchodzą: Ind - Mc, K-Oui - producent i Quban - freestyle, instrumenty perkusyjne. Jak mówią, ich twórczość łączy w sobie elementy wspomnianego już hip-hopu, reggae,…

Justyna Białogłowicz · 28 sierpnia 2011 · muzyka · 1 komentarz

„Pływanie” a tonięcie (z miotłą) – o powieści Nicoli Keegan

Dziecko, które ucieka od rzeczywistości wyrasta na mistrzynię olimpijską prześladowaną przez tę samą rzeczywistość. Powieść pełna wspomnień, duchów przeszłości, absurdów katolickich, walki z własnymi słabościami i życiowych rozterek. Hipnotyzuje?
Justyna Białogłowicz · 21 sierpnia 2011 · książka ·

Wrocławscy FAMAous – Rozmowa z uczestnikami

W związku z rozpoczęciem artystycznej części Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2011, przedstawiamy Wam wywiad z uczestnikami Przeglądu Regionalnego we Wrocławiu. O organizacji FAMY, muzyce, emocjach i o sobie samych opowiadają Clock Machine i Funky Carnivale.
Justyna Białogłowicz · 17 sierpnia 2011 · muzyka ·

Piosenki są jak fotografie - rozmowa z Alicją Janosz

„Może to brzmi górnolotnie, ale mówi się, że sztuka nie uznaje kompromisów i ja się z tym zgadzam.”

Płyta Vintage zapowiada nowe brzmienie i oblicze artystki, która przez dłuższy czas była nieobecna w mediach. Od czasu debiutu minęło dziewięć lat i jej solowy powrót na polską scenę…

Justyna Białogłowicz · 12 sierpnia 2011 · muzyka ·

Jak grzeszyć na Kubie, czyli „Siedem grzechów kubańskich” Yossa

Grzeszny sposób na życie, sentymentalizm i socjalizm. Z dużą dawką ironii.

Siedem grzechów głównych to w sztuce bardzo popularny motyw, adaptowany w różnych rzeczywistościach bogate źródło skojarzeń i metaforycznych odniesień. SALIGIA, czyli superbia, avaritia,…

Justyna Białogłowicz · 9 sierpnia 2011 · literatura · 2 komentarze

Kobiety na mównicy. Z miotłą. (rozstrzygnięcie konkursu)

Kobiety z całego świata dostały od wydawnictwa W.A.B. „literacką mównicę”. Seria „z miotłą” to kolekcja książek przede wszystkim różnorodnych. Starannie wybrane nazwiska zwiastują swym brzmieniem zarówno wielokulturowe poglądy, doświadczenie, jak i solidny kunszt literacki.
Justyna Białogłowicz · 30 lipca 2011 · literatura · 19 komentarzy

Do Świnoujścia - relacja z Wrocławskiego Przeglądu Regionalnego FAMA 2011

Festiwal FAMA z 45-letnią historią to kolebka rozwoju znakomitych talentów artystycznych. Swoje pierwsze kroki stawiali w nim między innymi Magda Umer, Marek Grechuta, Jan Sawka, Olga Lipińska, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, Wojciech Kościelniak, Sambor Dudziński, zespół Raz Dwa Trzy czy Kabaret Potem.
Justyna Białogłowicz · 15 lipca 2011 · koncert ·

Proroctwo czy prognoza? – O „Święcie rewolucji” Michała Protasiuka

Święto rewolucji zbliża się nieuchronnie. Czy jesteśmy na nie gotowi? Już niedługo świat, który znamy, zmieni się nie do poznania. Czeka nas nowy, lepszy początek, czy niewyobrażalna katastrofa?
Justyna Białogłowicz · 11 maja 2011 · książka · 5 komentarzy

Ze Sprawcą na Scenie Kameralnej, rozmowa z Bartoszem Porczykiem

„Wszystko, co mówimy jest prawdą tylko na dzień dzisiejszy. Wypieram się wszystkiego, co zostało powiedziane dzisiaj, a opublikowane będzie jutro.”

Justyna Białogłowicz: Sprawca kierunku ewolucji gustów, sprawca rozrywki, zadowolenia, sprawca czynu artystycznego, sprawca masowej symbiozy, a może sprawca własnego uwikłania w mechanizm…

Justyna Białogłowicz · 18 kwietnia 2011 · muzyka · 3 komentarze

Bez happy endu dla „Kobiet” Steinara Bragiego

Seksista, kpiarz, buntownik, a może islandzki syn marnotrawny? Jakiej plakietki mu nie przypniemy, Steinar Bragi napisał świetny thriller polityczny.

Czego można dowiedzieć się o Islandii z zewnątrz ? Islandia ma najczystszą wodę na świecie, publikuje najwięcej książek na mieszkańca, jest największym w Europie hodowcą bananów, jej…

Justyna Białogłowicz · 19 marca 2011 · książka ·

Wywiad z Kamilem Franczakiem

ZERO PROCENT. O atmosferze w zespole, telewizji, płycie, koncertach, planach na nowy rok,„neo-disco polo” i miejscu rocka na polskiej scenie muzycznej opowiada portalowi Wywrota.pl Kamil Franczak.
Justyna Białogłowicz · 10 stycznia 2011 · muzyka ·

Na skróty do Polski

Czy kiedykolwiek pchałeś zepsutego małego Fiata po ulicy? Dostajesz 5 punktów za tak; dodaj jeszcze 2 punkty, jeśli musiałeś go w końcu zostawić gdzieś na poboczu; 0 punktów za nie. – Do sprawdzenia swojego stopnia polskości zachęca Laura Klos Sokol w swojej książce „Shortcuts to Poland”.
Justyna Białogłowicz · 9 grudnia 2010 · książka ·

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca