Wywrota
Adrian Jaworek

Adrian Jaworek

36 Będzin
44 artykuły 2 komentarze
Jestem despotą czepiającym się szczegółów. Mało mówię, dużo piszę.
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

„Wrogowie publiczni" – Houellebecq i Levy

Dwaj intelektualiści piszą do siebie listy przez pół roku. Następnie ten zbiór przemyśleń, refleksji i obserwacji zostaje opublikowany. Nie, nie jest to recenzja wznowionej książki, która swoje pierwsze wydanie miała w XIX wieku.
Adrian Jaworek · 15 marca 2013 · książka · 1 komentarz

„Keynes. Powrót mistrza" – Robert Skidelsky

Kryzys – słowo klucz ostatnich lat. Co jakiś czas wybucha ono w mediach. Mądre głowy prześcigają się w ocenach, receptach i rozwiązaniach. Ale zawsze mam wrażenie, że traktują to wydarzenie jako coś przypadkowego i tylko częściowo osadzają je w kontekście historycznym.
Adrian Jaworek · 9 marca 2013 · książka ·

Wikingowie i intryganci

Z nieukrywaną przyjemnością rozpocząłem lekturę drugiego tomu Sagi Asgard. Pierwszy, czyli Thor, był bardzo nierówny, miałem wrażenie jakby napisali go dwaj autorzy, ale całość wypada nadspodziewanie dobrze. Czy tym razem Wolfgang Hohlbein sprostał moim wygórowanym wymaganiom?
Adrian Jaworek · 20 stycznia 2013 · książka · 4 komentarze

Podróż pełna niekonsekwencji

Przyznam szczerze – nie czytałem bestsellerowego Pawilonu Kwiatu Brzoskwini. Za to zapoznałem się z Pieśnią Jedwabnego Szlaku. Czy również ta książka ma szansę stać się bestsellerem?

Obie książki napisała ta sama osoba, czyli Mingmei Yip. Autorka od dwudziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych i pisze po angielsku oraz po chińsku. Koniec. Taką krótką informację podał…

Adrian Jaworek · 5 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Rehab(i)Litacja

Rehab oraz Litacja to dwie książki Wiktora Osiatyńskiego, które stanowią opis walki z alkoholizmem. Autor zaproponował inną formę rozliczenia niż Jerzy Pilch w Pod Mocnym Aniołem.

Wiktor Osiatyński to alkoholik szerzący wiedzę o różnego rodzaju uzależnieniach. Nie ukrywa swojej choroby i tym samym udawania, że ludzie z tytułami (jest doktorem socjologii oraz doktorem…

Adrian Jaworek · 30 grudnia 2012 · książka ·

Próba rozmowy

Coraz rzadziej czytam książki, które koncentrują się na rozmowie. Na dialogu prowadzonym między czytelnikiem a autorem, między narratorem a postaciami. Wiele książek przypomina rozwrzeszczane dzieci.
Adrian Jaworek · 15 pazdziernika 2012 · książka ·

Choroby i my

Choroby nie dotyczą tylko jednostek, potrafią także wpływać na całe społeczeństwa. Dlatego autor „Spektakli masowej śmierci" postanowił dokonać analizy kilku największych epidemii, które dotknęły rodzaj ludzki.
Adrian Jaworek · 3 pazdziernika 2012 · książka ·

Niekompletni mężczyźni

Otrzymałem książkę traktującą o eunuchach. Nie wiedziałem, czego się spodziewać. Dla mężczyzny samo czytanie o pozbawianiu jąder i prącia jest bolesne. Na szczęście lektura „Historii eunuchów” nie przyprawia o ból głowy. Tego byłoby już za dużo.
Adrian Jaworek · 13 września 2012 · książka · 4 komentarze

Zagęszczony kapitalizm

Puszkę zupy Campbell znają wszyscy zorientowani w sztuce współczesnej. Andy Warhol wykorzystał żywieniową ikonę Ameryki do stworzenia jednego ze swoich najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Jednak za tą puszką stoją historie ludzi odpowiedzialnych za codzienną produkcję zupy.
Adrian Jaworek · 3 września 2012 · książka ·

Świat oczami rowerzysty

Po włączeniu telewizora o 19 zostajemy zalani litrami nieszczęść. Wszyscy kradną, oszukują, zabiją – świat to samo zło. Dlatego pomysł podróży na własną rękę po Jedwabnym Szlaku wydaje się być odrobinę szalony.
Adrian Jaworek · 3 sierpnia 2012 · książka ·

Szybki numerek z Tajlandią

Autor nie opisuje i nie zachwyca się najciekawszymi miejscami w Tajlandii. O wiele bardziej interesują go kobiety. Dlatego ,,Tajski epizod z dreszczykiem" bywa duszny i namiętny. Ale ten flirt może skończyć się rozczarowaniem.
Adrian Jaworek · 21 lipca 2012 · książka ·

Niemiecka precyzja

Przyznaję szczerze – nie czytałem innych kryminałów Michaeala Kobra i Volkera Klüpfela, tego niemieckiego duetu pisarzy. Obawiam się, że po przeczytaniu Szczodrych godów już tego nie zrobię. Na pewno nie w najbliższym czasie.
Adrian Jaworek · 29 maja 2012 · książka ·

Jak zabija milczenie

Książka, w której zabija cisza - nudny kryminał czy interesujący eksperyment?

Nie wiem co mam myśleć o tym kryminale. Wolałbym go przemilczeć, nie napisać o nim nic, ale obowiązek recenzencki wzywa, niestety... Problem z Milczeniem jest następujący: Jan Costin Wagner…

Adrian Jaworek · 4 marca 2012 · książka ·

Plankton codzienności

Najdrobniejsze przeżycia ułożone w piękne opowiadania. Jan Balabán to twórca, który dostrzegał niezwykłość w otaczającym go świecie.

Pierwsze spojrzenie na okładkę i od razu uderzyła mnie niedyskretna informacja: książka dziesięciolecia. Przyznam szczerze, że moje oczekiwania bardzo wzrosły. W końcu takie określenie do…

Adrian Jaworek · 4 lutego 2012 · książka ·

Jestem na tak!

Do momentu rozpoczęcia lektury byłem niepewny swojego wyboru. Już tytuł zbudził we mnie wątpliwości – „Lewomyślnie": czy będę zmuszony przebrnąć przez zbiór tekstów szalonego lewaka, który odbija się od ściany komunizmu lub anarchizmu?
Adrian Jaworek · 29 pazdziernika 2011 · książka · 3 komentarze

Cena przebaczenia (Tramwaj Literacki)

Dzyń! Dzyń! Przed Wami na pierwszym przystanku otwierają się drzwi Wrześniowego Tramwaju Literackiego. Kto się przejedzie? Kto chętny poczytać w Tramwaju? – przypisek Redakcji

Nie przepadam za thrillerami. Zawsze przypominały mi podkręcone do granic możliwości kryminały, w których fabuła i tajemnica schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest szokowanie (bo nie…

Adrian Jaworek · 31 sierpnia 2011 · książka · 1 komentarz

Młotem w czytelnika!

W szkole uczymy się o mitologii greckiej. A niezwykle rzadko zdarza się, aby zaprezentowano nam legendy z mitologi germańskiej.Często musimy te braki nadrabiać we własnym zakresie. A szkoda, bo opowieści z mroźnej północy są bardzo ciekawe.
Adrian Jaworek · 31 lipca 2011 · książka · 5 komentarzy

Trzy w jednym, czyli Grzechotka

Lubię dobrą literaturę. Tak po prostu. Jeżeli chodzi o gatunki popularne to szczególnie upodobałem sobie kryminał. Rozczytuję się w powieściach Raymonda Chandlera, Dashiela Hammetta oraz Marka Krajewskiego. Od literatury popularnej oczekuję tylko tego, aby bawiła czytelnika. Jest to nadrzędny cel, który Joanna Jodełka w pełni zrealizowała.
Adrian Jaworek · 23 maja 2011 · książka ·



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca