Wywrota
Karolina Obszyńska

Karolina Obszyńska

35 Wrocław
42 artykuły
Ministerstwo Teatru
Ministerstwo Kinematografii

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Jeden „pong” za dużo

Dzisiaj, kilka już tygodni po premierze „Pomarańczyka", oburzone media nadal wrą - spektakl okazuje się jednak wygrywać, chociaż nie bez przegranych rozgrywek.

Wrocławski Pomarańczyk, otworzył zapowiadany od dawna cykl prosta historia , opowiadając tym samym zdarzenia nie tylko sprzed lat, ale też przybliżając kształt jaki przyjęły w ludzkiej…

Karolina Obszyńska · 9 czerwca 2013 · teatr · 1 komentarz

Magia obrazu - Zuzanna i starcy

Zuzanna i starcy według Leszka Mądzika to ponadpółgodzinna, żywa ekspozycja piękna. Wyważona czasowo, bez zbędnych dłużyzn i niepotrzebnej odtwórczości.

Biblijna historia pięknej, cnotliwej Zuzanny inspirowała od lat twórców literatury i malarstwa, aż w końcu natchnęła także Leszka Mądzika i Wrocławski Teatr Pantomimy. Córka Chilkiasza,…

Karolina Obszyńska · 5 maja 2013 · teatr ·

Pomyśleć trochę inaczej

Kotlina poddaje pod rozwagę ważną refleksję o miejscu człowieka i zwierzęcia w świecie. To spektakl o pięknym przesłaniu, opowiedziany z czułością i bez przesadnego emocjonalizmu.

Przeniesienie powieści Olgi Tokarczuk na scenę Wrocławskiego Teatru Współczesnego było interesującym pomysłem. Powiedziałabym nawet rewolucyjnym, bo tematyka Kotliny jest dla teatru nie…

Karolina Obszyńska · 12 kwietnia 2013 · teatr ·

Moda w teatrze

„Mitologie" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Pawła Świątka to spektakl udany przez swoją oryginalność i świeżość.

W styczniu Karl Lagerfeld, zorganizował pokaz mody w Paryżu i stworzył tam dla modelek wybieg przypominający las ze Snu nocy letniej Szekspira. W lutym natomiast Paweł Świątek przygotował…

Karolina Obszyńska · 22 lutego 2013 · teatr ·

Bądź pokorny, może tylko śnisz

Niepodważalnym plusem tego przedstawienia jest swoboda odczytania, jaką pozostawił widzowi reżyser „Życie jest snem".

Pierwsza premiera pod kierownictwem Marka Fiedora okazała się dla Teatru Współczesnego zwiastunem nowego sezonu. Lech Raczak wyreżyserował dramat Calderona, redukując środki przekazu do…

Karolina Obszyńska · 10 lutego 2013 · teatr ·

Strzępka, Demirski i „Courtney Love" w szczytowej formie

Więcej niż dobry jest najnowszy spektakl w Teatrze Polskim. Strzępka i Demirski zrobili go inaczej, niż dotychczasowe, ale zdecydowanie najlepiej. Zostawili daleko w tyle wszystko, co wydarzyło się w tym sezonie i dokonali teatralno-muzycznej rewolucji.
Karolina Obszyńska · 9 stycznia 2013 · teatr · 1 komentarz

W „Szatni" jest wszystko

„Szatnia" Wrocławskiego Teatru Pantomimy to najlepsza premiera tego sezonu.

Wrocławski Teatr Pantomimy przygotował spektakl we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego PANTOMIMA dla uczczenia i przypomnienia pracy wielkiego artysty. Napiszę…

Karolina Obszyńska · 3 stycznia 2013 · teatr ·

Wiatr z Węgier

„To tylko wiatr" najnowszy film Benedeka Fliegaufa to interesujące kino z półki alternatywnej, po które naprawdę warto sięgnąć, choćby ze względu na jego niepowtarzalną szczerość.

Naprawdę zaskoczył mnie To tylko wiatr. Zniechęcona pozornie społeczną tematyką i pomysłem ekranizowania sytuacji Romów w Europie podeszłam do filmu sceptycznie. To co zobaczyłam okazało…

Karolina Obszyńska · 31 grudnia 2012 · kino ·

Daleko Filoktetowi do Szosy...

Kto liczył na powtórkę postmodernistycznego, eklektycznego i poruszającego teatru jak w „Szosie Wołokołamskiej" przeliczy się, bo „Filoktet" nie mieści się w tych oczekiwaniach.

Dramat Sofoklesa opowiada epizod z wojny trojańskiej. Na wyspę Lemnos, gdzie przebywa osamotniony, ukąszony przez żmiję Filoktet, przypływają Odys i Neoptolemos. Odys porzucił Filokteta…

Karolina Obszyńska · 29 grudnia 2012 · teatr ·

Dyskretny urok Hanekego

To rodzaj metafilmu, ale subtelnie dozowanego, kadr po kadrze. Wydaje się, że reżyser znów porusza sprawy społeczne, ale jednak Miłość to film bardziej prywatny, intymny.

Wirtuoz kina lodowatego, lubujący się w tematyce zatracania więzi międzyludzkich i społeczności często moralnie lub etycznie wyobcowanych - Michael Haneke - stworzył nowy film. Nowy, także…

Karolina Obszyńska · 22 listopada 2012 · kino ·

„Hopla, żyjemy!” – świat pomieści nas wszystkich

„Hopla, żyjemy!” to wołanie o zwrócenie uwagi na ludzi, którzy nie chcą być pogrzebani za życia. Ten liryczny manifest Krystyny Meissner, to nie tylko istotny głos w sprawie, ale także rodzaj pożegnania z Teatrem Współczesnym. Poniekąd udany.
Karolina Obszyńska · 13 listopada 2012 · teatr ·

Wojna charakterów – „Obława” Marcina Krzyształowicza

„Obława” jest interesującym, nieprzewidywalnym filmem. Choć wydawać się może, że zabrakło w nim mocnych punktów czy zwrotów akcji – to złudne, bo poprowadzona w ten inercyjny sposób dramaturgia historii nie jest przypadkowa.
Karolina Obszyńska · 4 listopada 2012 · kino · 1 komentarz

Dotknął mnie Barba

Eugenio Barba stworzył spektakl, o którym powiedzieć cokolwiek lub powiedzieć wszystko – to za mało.

Nie zaskoczył, nie zdziwił, nie zszokował. Będzie kłamstwem, jeśli tak napiszę, bo Eugenio Barba stworzył spektakl, o którym powiedzieć cokolwiek lub powiedzieć wszystko to za mało. W…

Karolina Obszyńska · 2 listopada 2012 · teatr · 3 komentarze

Rzecz o rzekomej awangardzie – Teatr Ad Spectatores

Opuszczone wieże ciśnień i stary browar jako sceny teatralne, to zbyt mało, żeby przypisywać sobie rolę inicjatorów wielkiej alternatywy.

Teatr Ad Spectatores chce manifestować swoją niezależność od teatrów instytucjonalnych. Chce pokazać, jak bardzo alternatywny, zupełnie osobny, jak niekonwencjonalny jest na tle pozostałych …

Karolina Obszyńska · 28 pazdziernika 2012 · teatr ·

Nieoszlifowany diament

„Klinikien" Twarkowskiego i Herbut jest chaotycznym, męczącym i ciężkim przerostem formy nad treścią.

Październikowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu to jak głosi notatka prasowa przedstawienie oparte na dramacie Larsa Noréna Klinika (Kliniken) w przekładzie Łukasza Twarkowskiego i…

Karolina Obszyńska · 6 pazdziernika 2012 · teatr ·

Wyjątkowy pakt przy dźwiękach muzyki

W tej projekcji Magik jest nadal bohaterem, chociaż bliskim każdemu człowiekowi, bo wcale nie nieskazitelnym.

Na produkcji innej niż niskich lotów komedia zazwyczaj próżno liczyć na wypełnioną po brzegi salę kinową. Wyjątkowy Jesteś Bogiem przyciągnął przed ekrany naprawdę pokaźną liczbę…

Karolina Obszyńska · 26 września 2012 · kino ·



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca