Wywrota

nisza krytycznoliteracka

strony: « 1 2 3 4 »
alfabetycznie chronologicznie

Sen, literatura i inne śliskie sprawy (trzy uwagi)

Literatura zdaje się tylko ślizgać po rzeczywistości. Szukanie odpowiednich słów staje się tylko grą.

3 Wiersze Jakuba Sajkowskiego każą podróżować na krawędzi rzeczywistości. Zadają nam wieczne pytanie o relacje pomiędzy światem realnym a przedstawionym. Przedstawionym nie tylko w…

Michał Domagalski · 25 stycznia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

„Odpływamy jak nieparzyste wysepki”. O debiucie Jakuba Sajkowskiego

Czytam ów tomik jako opowieść o człowieku, bólu, zmaganiu się z chorobą drugiego człowieka, a także wyalienowaniu.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłem uwagę przy lekturze Ślizgawek, jest nagromadzenie czerwieni w dobranym rekwizytorium. Zdają się to już sygnalizować części, na jakie jest podzielony…

Tomasz Smogór · 25 stycznia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Nisza Krytycznoliteracka: Jakub Sajkowski

W styczniowej odsłonie zaprezentujemy „Ślizgawki" Jakuba Sajkowskiego.

Witamy w styczniu! Na nowy rok redaktorzy i współtwórcy Niszy Krytycznoliterackiej obiecali sobie, że wciąż będą starać się promować poezję w sposób, jaki został ongiś obrany w…

Nisza Krytycznoliteracka · 19 stycznia 2012 · nisza krytycznoliteracka · 49 komentarzy

Najlepiej, żeby wiersz miał coś do zaoferowania

Z Rafałem Gawinem rozmawiał Jakub Antolak.

Jakub Antolak: Trzeba przyznać, że jak na debiutancki tom, ilość wierszy jest imponująca. Czy możesz powiedzieć nieco o chronologii powstawania Wycieczek osobistych? Czy wiersze pochodzą z…

Jakub Antolak · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Notatki o debiucie Rafała Gawina

Wierzę w ten tom, gdy czytam „Antykwariat. Dom publiczny” czy „Ogniskowa. Skupiony wiersz dla Konrada Góry”. Wierzę, że są to istotne teksty. Może nie dla poezji polskiej w ogóle, ale dla pogrążonego w lekturze – najpewniej.
Marcin Sierszyński · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Rafała Gawina „Wycieczki osobiste” – recenzja negatywna

Długa, zimowa doba, na ten cel przeznaczona, nie pozwoliła mi dociec, czym jest poezja Rafała Gawina. Mogę za to z większą lub mniejszą precyzją określić, czym nie jest.

Co pierwsze rzuca się w oczy: to nie są wiersze nazbyt rozmowne, nie narzucają się z sobą, cichym głosem podają ważone nabożnie słowa. Język nie goni tu własnego ogona, choć motywuje i…

Michał Słotwiński · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Bez uszczerbku na zdrowiu wiersza

Język to potężna broń, myślę czytając „Wycieczki osobiste". Niedoświadczony użytkownik może zrobić sobie krzywdę albo przez przypadek pokaleczyć odbiorców; doświadczony użytkownik może naładować tę broń pociskami znaczeń i z premedytacją strzelić komuś w głowę.
dominika ciechanowicz · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Nisza Krytycznoliteracka: Rafał Gawin

W grudniowej odsłonie Niszy Krytycznoliterackiej prezentujemy twórczość Rafała Gawina.

Drodzy Wywrotowcy! Ciężkie czasy nastały: dni krótkie, noce długie, ciemno, zimno i do wiosny daleko. Nie wiem, doprawdy, czy dałoby się przetrwać tę porę, gdyby nie wynaleziono poezji.…

Nisza Krytycznoliteracka · 13 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 31 komentarzy

Wiedeński rozrabiaka

Mikromitologia bycia, polegająca na wgłębianiu się w tkankę życia i pasożytowaniu na niej w celu budowania idiomu, głębokiej mowy konstytuującej jestestwo, mnie i to, co wokół się przedstawia, co spotykam.
Nisza Krytycznoliteracka · 21 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Mansztajn: koledzy, trup, króliczek

Bez sztucznych ogni. I dobrze, być może słusznie. Być może właśnie tak należy mówić.

Dwudziesta trzecia dwadzieścia, choć na dobrą sprawę wcześniej, jakoś po czternastej na ulicy, przed osiemnastą i przed dziewiętnastą gdzieś w mieście na przejściu dla pieszych, pod…

Paweł Paszek · 21 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Nisza Krytycznoliteracka: Jakobe Mansztajn

Jakobe Mansztajn to gdański poeta i bloger, autor tomiku „Wiedeński high life", zastępca redaktora naczelnego pisma literackiego „Korespondencja z ojcem", a w dodatku laureat kilku nagród literackich.
Nisza Krytycznoliteracka · 15 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka · 21 komentarzy

Topofilia i utrata

Poezję Jakobe’a Mansztajna czyta się jak prozę, ale nic bardziej mylnego, niż odwołać się do popularnego pejoratywu tego skojarzenia.

To obrazowanie oniryczne i liryczne, przemycone jednak w formie sankcjonowanej przez wątki, fabułę, rzeczywiste punkty odniesienia, narrację, w końcu bohaterów pierwszego i dalszych planów.…

Magda Łuka · 14 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Nisza Krytycznoliteracka: Magdalena Gałkowska

Kolejna odsłona Niszy Krytycznoliterackiej: tym razem rozmawiamy o poezji Magdaleny Gałkowskiej, autorki „Fabryki Tanich Butów".

Drodzy Wywrotowcy! Oto nadszedł październik: lato niepostrzeżenie zamieniło się w piękną jesień, liście lecą z drzew jak szalone, studenci oraz profesorowie w radosnych podskokach mkną na …

Nisza Krytycznoliteracka · 11 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka · 37 komentarzy

Kobieta, która chciała opuścić obraz

„Skrawki, reportaże i wiersze z kosmosu” (wiersz: „wiedźmy”) – w tomie Gałkowskiej brakuje tylko ostatniego elementu. Tutaj słowo mocno trzyma się ubitej ziemi oraz jej mieszkańców.

Tożsamość podmiotu Kim jest podmiot liryczny Fabryki tanich butów? Czy możemy mówić o jednej osobie, czy o zbiorze poszczególnych jednostek? Niejednoznaczność tej sprawy rysuje się w…

Justyna D. Barańska · 19 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Magdalena Gałkowska: poetka, która lubi rzeczywistość

W trakcie lektury „Fabryki Tanich Butów", towarzyszyło mi wrażenie obcowania ze zbiorem notatek bardzo osobistych, intymnych wręcz.

Nieczęsto trafiam na poezję, która zdaje się dobrze czuć w rzeczywistości. Poeci miewają tę dziwną przypadłość, że lubią abstrakcję bardziej niż konkret albo budują sobie przy…

dominika ciechanowicz · 14 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Ktoś umiera, ktoś wypada, a pociąg kontynuuje podróż

Zmęczenie. Gdybym miał opisać za pomocą jednego słowa kondycję kobiety mówiącej w „Fabryce Tanich Butów” Magdaleny Gałkowskiej, to być może użyłbym właśnie tego.

Z pewnością zawahałbym się przy niepokoju . Oglądanie się wstecz i łowienie obrazów tego, co za plecami, obok, rzadziej na horyzoncie. To fotograficzne wiersze, stawiające, jak zaznaczyła…

poem · 14 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

„Twarde O” do zgryzienia

(...) prawda już dawno straciła swoje podstawowe znaczenia, które, także w przypadku innych słów, poszły w las, a jeśli nie, to pochowały się za siebie jak dzieci uciekające przed łaskotkami.
Jakub Antolak · 12 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Nisza Krytycznoliteracka - „Twarde O” Rafała Kwiatkowskiego

Powakacyjna odsłona Niszy Krytycznej. Na początek września chcielibyśmy z wami porozmawiać o niedawnym dojrzałym debiucie, jakim jest Twarde O Rafała Kwiatkowskiego.

Witajcie we wrześniu! Lato powoli zmierzcha, gryzie się z jesienią, a ta jest podobno dobrym czasem dla poetów. Zastanawia nas, czy czytelnicy też nabierają pewnej szczególnej weny,…

Nisza Krytycznoliteracka · 12 września 2011 · nisza krytycznoliteracka · 33 komentarze

Poniedziałek ma na imię Środa i przychodzi w piątek

I może właśnie wykreowany, przeintelektualizowany chwilami, fragmentaryczny język Kwiatkowskiego jest najodpowiedniejszym narzędziem, by móc w ogóle zawrzeć w słowie tak doświadczane „zewnątrz”?
Magda Łuka · 10 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Tolle, lege

„Zdanie jest obrazem rzeczywistości. Zdanie jest modelem rzeczywistości, jak ją sobie myślimy” – pisał Wittgenstein, a Kwiatkowski dowodzi, że myśl ta jest ulotna i tylko aforystyczne fragmenty znajdują swoją stałą.
Marcin Sierszyński · 9 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Po trzech razach sztuka*

Już za 22 złote z groszami można na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego kupić słynne dziełko Pierre'a Bayarda, „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?”

The cake is a lie -GlaDOS, Portal 2 Już za 22 złote z groszami można na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego kupić słynne dziełko Pierre'a Bayarda, Jak rozmawiać o książkach,…

A. Loobeensky · 8 września 2011 · nisza krytycznoliteracka · 9 komentarzy

Góra... lodowa? – wokół „Pokoju widzeń” Konrada Góry

To cecha dobrej poezji: za każdym razem odsłania przed nami nowe oblicze, mimo pewnych stałych punktów. Jednakże nie każdy rodzaj dobrej poezji jest w stanie poruszyć każdego.

Poezję traktuję osobiście, poszukując w niej człowieka i tego, co jest w stanie uczynić z wyobraźni. Lubię, gdy atakujące czytelnika obrazy mają coś z króliczej nory, odrywają od…

Justyna D. Barańska · 10 czerwca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

Nisza Krytycznoliteracka – Konrad Góra

Rusza Nisza! Tym razem zapraszamy do przyjrzenia się bliżej twórczości Konrada Góry, autora dwóch książek poetyckich: debiutu „Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem” oraz niedawno wydanego tomiku „Pokój widzeń”.
Nisza Krytycznoliteracka · 8 czerwca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 26 komentarzy

„Wiązka” Filipa Surowiaka – Podsumowanie warsztatu Niszy Krytycznoliterackiej

„Siedzę w barze i udaję, że nie piję” – od tych słów zaczyna się Wiązka Filipa Surowiaka. Te otwarcie znaczy więcej, niż sugerowałaby prostota zdania.

Siedzę w barze i udaję, że nie piję od tych słów zaczyna się Wiązka Filipa Surowiaka. To otwarcie znaczy więcej, niż sugerowałaby prostota zdania. Autor pisze książkę i udaje, że to…

Nisza Krytycznoliteracka · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

„Wiązka” – krwista czy wysmażona?

Miasto możemy podzielić na dwie przestrzenie: na otwartą, dostępną dla wszystkich, kojarzoną z normalnym (z normami społecznymi) trybem życia oraz na tę, która wiąże się z odejściem od powszechnie wyznawanego porządku w kierunku bram, kawiarni i miejsc pełnych dziwactw.
Justyna D. Barańska · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka ·



strony: « 1 2 3 4 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca