Wywrota

nisza krytycznoliteracka

strony: « 1 2 3 4
alfabetycznie chronologicznie

„Liczy się świadomość” – „Wiązka” Filipa Surowiaka

Surowiak robi to, co innym literatom przychodzi z niebywałym trudem – potrafi przesuwać granice kiczu, grać z banałem w taki sposób, aby wykorzystać go do swoich celów.

Literatura ma to do siebie, że raz na jakiś czas na jej horyzoncie pojawia się tsunami, które zalewa jej spokojne dotąd brzegi. Nieczęsto jednak spotyka się sytuację, w której o owej fali…

Jacek · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

„Wiązka” – czyli wyjściowa jedenastka Filipa Surowiaka

Filip Surowiak skompletował jedenastkę (tak, tak – stworzył drużynę piłkarską z bramkarzem, obrońcami, stoperami i napastnikami) i wypuścił swoich „chłopaków” na mecz, krzycząc zza bocznej linii do swoich podopiecznych, żeby pokazali się z jak najlepszej strony
Michu Michalski · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Cynizm, alkohol i klasa – o „Wiązce” Filipa Surowiaka

Czytając prozę Filipa Surowiaka, czuję niepohamowaną potrzebę ujawnienia swojej pozycji poznawczej. Posiadam bowiem płeć wręcz przeciwną do płci autora oraz dosyć mocno ugruntowany światopogląd oparty na trzech solidnych filarach – są to: ateizm, antyklerykalizm i feminizm.
dominika ciechanowicz · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Nisza Krytycznoliteracka – „Wiązka” Filipa Surowiaka

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy kolejną odsłonę projektu Niszy Krytycznoliterackiej, będącą kontynuacją poprzednich części forumowych zmagań użytkowników z twórczością młodych pisarzy. Liczymy na wasz udział!
Nisza Krytycznoliteracka · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka · 33 komentarze

„Książki i ekrany. Eseje o kulturze popularnej”

Autorzy już od samego początku odważnie stawiają tezy, dość trafnie analizują zachowania, obyczaje i oczekiwania współczesnego społeczeństwa...

Zmieszały się estetyki i poetyki, style i sposoby komunikowania. Środki przekazu [...] stały się obiektem uwielbienia. tak dzisiejszy świat widzą autorzy Książek i ekranów. Generalnie…

Nisza Krytycznoliteracka · 28 marca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 17 komentarzy

W tym szaleństwie jest metoda, albo o debiutanckim tomiku Agnieszki Mirahiny „Radiowidmo”

Na przełomie grudnia i stycznia w ramach projektu Nisza Krytycznoliteracka na Wywrocie.pl analizowaliśmy wiersze Agnieszki Mirahiny w wątku „Czy to jest ta dobra poezja?”. Efektem i kontynuacją tego projektu jest recenzja Dominiki Ciechanowicz otwierająca cykl omówień poezji autorki „Radiowidma” i „Do rozpuku” na naszej witrynie.
dominika ciechanowicz · 6 marca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 12 komentarzy

Wywrotowy wywiad z Agnieszką Mirahiną

Nisza Krytycznoliteracka ogłasza ekspresowy konkurs na najciekawszą recenzję tomu „Do rozpuku” Agnieszki Mirahiny. Termin: do 28 lutego 2011. Na zwycięzcę czeka atrakcyjny zestaw książek. Pliki doc słać na adres: redakcja@wywrota.pl.
NiszaKrytyczna · 17 lutego 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

O literackim autoportrecie matki w „Aniele o dwóch twarzach” Lisy Mayer

Twórcza koncepcja logopedy i jej związki z lepidopterologią, czyli o literackim autoportrecie matki w „Aniele o dwóch twarzach” Lisy Mayer.

Kiedy w 1954 roku w okolicach Salzburga przyszła na świat Lisa Mayer, żadne trzęsienie ziemi nie zapowiadało tego, że odegra ona znaczącą rolę w świecie hermetycznej poezji…

Nisza Krytycznoliteracka · 7 listopada 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Malowanie śmierci, czyli po lekturze ,,Osłabić’’ Grzegorza Kwiatkowskiego

Trzeci tekst będący wynikiem osobistej i wspólnej - wywrotowej lektury poezji Grzegorza Kwiatkowskiego napisał Tomasz Smogór, mający spory udział w wyborze omawianego autora i jego twórczości jako tematu analiz Niszy Krytycznoliterackiej.
Tomasz Smogór · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Dać się pożreć poezji Grzegorza Kwiatkowskiego.

Jestem tu sam, w tej lekturze, nic mi po krytycznych kompetencjach, i pogodzenie się z tą myślą jest wydaniem się na pożarcie.

Poezja Grzegorza Kwiatkowskiego jest trudna do zniesienia. To zdanie oddaje podwójny, dialektyczny wymiar lektury wierszy gdańszczanina. O ile bowiem trud czytania i refleksji, przeżywania…

PiK · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Osłabianie języka, przybieranie kostiumów, konsekwencja – „Osłabić” Grzegorza Kwiatkowskiego

Drugi esej omawiający twórczość Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach Niszy Krytycznoliterackiej wyszedł spod pióra Marcina Sierszyńskiego.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4…

Marszyński · 1 września 2010 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Dialogi Zbierskiej

Zarówno „Wibrujące ucho” jak i „panoptikon”, choć różne pod względem warsztatowym i wydania, opowiadają o cielesności, wulgarnej seksualności i refleksji na temat śmierci ciała pojawiających się w konsekwentnie dobieranych sytuacjach lirycznych.
Nisza Krytycznoliteracka · 7 sierpnia 2010 · nisza krytycznoliteracka · 5 komentarzy

Gra o różnicę – w tomie „Panoptikon” Aleksandry Zbierskiej.

Zbierska jest solistką i solipsystką, autorką wierszy bynajmniej nie docinanych do wcześniej wymyślonej całości, poruszających, często ryzykownych, ale za to świeżych, innych, pisanych bez „dorabianej do kurestwa ideologii”...
Nisza Krytycznoliteracka · 29 lipca 2010 · nisza krytycznoliteracka · 7 komentarzy

Nisza Krytycznoliteracka

Projekt Nisza Krytycznoliteracka jest rodzajem otwartego warsztatu krytycznoliterackiego, w którym udział brać może każdy Użytkownik Portalu Wywrota.pl. Głównym założeniem tego projektu…

Redakcja · 5 lipca 2010 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy



strony: « 1 2 3 4

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca