Wywrota
Karolina Obszyńska

Karolina Obszyńska

35 Wrocław
42 artykuły
Ministerstwo Teatru
Ministerstwo Kinematografii

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Bądź pokorny, może tylko śnisz

Niepodważalnym plusem tego przedstawienia jest swoboda odczytania, jaką pozostawił widzowi reżyser „Życie jest snem".

Pierwsza premiera pod kierownictwem Marka Fiedora okazała się dla Teatru Współczesnego zwiastunem nowego sezonu. Lech Raczak wyreżyserował dramat Calderona, redukując środki przekazu do…

Karolina Obszyńska · 10 lutego 2013 · teatr ·

Całuję was, gdzie chcecie. „Stand_up. Witkacy” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Wiesław Cichy broni się w tym spektaklu absolutnie – jako twórca, odtwórca i wizjoner.

Wizytówki z takim cytatem z Witkiewiczowskich Listów do Leona i Władysławy Reynelów otrzymali widzowie wchodząc na Scenę Kameralną w dzień premiery Stand_up. Witkacy. Swawola i…

Karolina Obszyńska · 11 kwietnia 2014 · teatr · 1 komentarz

Cieszę się, że jestem człowiekiem Teatru

Przed duże T. Tylko tak można mówić o spektaklu Eweliny Marciniak, który w sobotę miał premierą na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Śmierć i Dziewczyna inscenizacja pozbierana z mini…

Karolina Obszyńska · 23 listopada 2015 · felieton · 1 komentarz

Co można zrobić z bólu? (Media Medea, recenzja)

Medea, bohaterka antycznego dramatu Eurypidesa, chcąc wymierzyć sprawiedliwość swojemu mężowi, Jazonowi, zamordowała swoje dzieci. Współczesna Medea, bohaterka spektaklu w reżyserii…

Karolina Obszyńska · 22 pazdziernika 2015 · teatr ·

COKOLWIEK MA FORMĘ… - „METAMORFOZA” TEATRU NARODOWEGO ISLANDII

Bernd Ogrodnik w godzinnym widowisku zamknął zupełnie różne, w formie i treści, etiudy. Począwszy od kilkuminutowego spaceru z lalką, klasyczną marionetką, niezwykle plastyczną i gibką, przez jawajki i frywolne pacynki, czy nawet obrotową planszę, imitującą kwitnące na ziemi życie, aż po… własne dłonie.
Karolina Obszyńska · 2 lipca 2015 · teatr ·

Czarny ci zatańczy. „Śmierć Kalibana” Teatru Gløsoli

Ekstremalnie krótki czas realizacji, interesujący socjologicznie, ale niezwykle trudny temat i ekipa aktorów fizycznie rozrzucona po Polsce. Z tego pozornie niemożliwego do poskładania chaosu powstała we Wrocławiu udana inscenizacja „Śmierci Kalibana” w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
Karolina Obszyńska · 6 sierpnia 2014 · teatr ·

Daleko Filoktetowi do Szosy...

Kto liczył na powtórkę postmodernistycznego, eklektycznego i poruszającego teatru jak w „Szosie Wołokołamskiej" przeliczy się, bo „Filoktet" nie mieści się w tych oczekiwaniach.

Dramat Sofoklesa opowiada epizod z wojny trojańskiej. Na wyspę Lemnos, gdzie przebywa osamotniony, ukąszony przez żmiję Filoktet, przypływają Odys i Neoptolemos. Odys porzucił Filokteta…

Karolina Obszyńska · 29 grudnia 2012 · teatr ·

Dotknął mnie Barba

Eugenio Barba stworzył spektakl, o którym powiedzieć cokolwiek lub powiedzieć wszystko – to za mało.

Nie zaskoczył, nie zdziwił, nie zszokował. Będzie kłamstwem, jeśli tak napiszę, bo Eugenio Barba stworzył spektakl, o którym powiedzieć cokolwiek lub powiedzieć wszystko to za mało. W…

Karolina Obszyńska · 2 listopada 2012 · teatr · 3 komentarze

Dyskretny urok Hanekego

To rodzaj metafilmu, ale subtelnie dozowanego, kadr po kadrze. Wydaje się, że reżyser znów porusza sprawy społeczne, ale jednak Miłość to film bardziej prywatny, intymny.

Wirtuoz kina lodowatego, lubujący się w tematyce zatracania więzi międzyludzkich i społeczności często moralnie lub etycznie wyobcowanych - Michael Haneke - stworzył nowy film. Nowy, także…

Karolina Obszyńska · 22 listopada 2012 · kino ·

Emocjonalna sinusoida, "Moje córki krowy" (recenzja)

To film pokazujący rodzinną rzeczywistość z całym jej ciężarem, bez cięć tam, gdzie mogłoby zaboleć. Matka (Małgorzata Niemirska) choruje na raka. Przy okazji rutynowych badań okazuje…

Karolina Obszyńska · 15 stycznia 2016 · kino ·

Historia w rękach Klaty. „Termopile polskie” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Całość spektaklu zamyka się w kadrze przeniesionym z popkulturowej sieczki klipów, filmików, obrazków. To dobry sposób, aby o czymś ważnym, w historii Polski przecież przełomowym, mówić zupełnie otwarcie, bez wycofania.
Karolina Obszyńska · 15 maja 2014 · teatr ·

Jeden „pong” za dużo

Dzisiaj, kilka już tygodni po premierze „Pomarańczyka", oburzone media nadal wrą - spektakl okazuje się jednak wygrywać, chociaż nie bez przegranych rozgrywek.

Wrocławski Pomarańczyk, otworzył zapowiadany od dawna cykl prosta historia , opowiadając tym samym zdarzenia nie tylko sprzed lat, ale też przybliżając kształt jaki przyjęły w ludzkiej…

Karolina Obszyńska · 9 czerwca 2013 · teatr · 1 komentarz

Kto tu jest psychiatrą? ("Pieśń słonia", recenzja)

Absolutnie magnetyczny Xavier Dolan tworzy z Brucem Greenwoodem mieszankę wybuchową. Postać stworzona przez Dolana, bardzo umiejętnie balansującego na granicy przesadnej ekspresji, stanowi niezaprzeczalny argument za tym, że "Pieśń słonia" koniecznie trzeba zobaczyć.
Karolina Obszyńska · 9 września 2015 · kino · 1 komentarz

Magia obrazu - Zuzanna i starcy

Zuzanna i starcy według Leszka Mądzika to ponadpółgodzinna, żywa ekspozycja piękna. Wyważona czasowo, bez zbędnych dłużyzn i niepotrzebnej odtwórczości.

Biblijna historia pięknej, cnotliwej Zuzanny inspirowała od lat twórców literatury i malarstwa, aż w końcu natchnęła także Leszka Mądzika i Wrocławski Teatr Pantomimy. Córka Chilkiasza,…

Karolina Obszyńska · 5 maja 2013 · teatr ·

Mistrzowski pokaz na otwarcie Capitolu. „Mistrz i Małgorzata” Wojciecha Kościelniaka

To przedstawienie muzyczne na najwyższym poziomie – rodem z największych teatrów na świecie

Nowa Duża Scena Teatru Capitol nie rozczaruje nawet największych malkontentów. Kto oczekiwał na jej huczne otwarcie w takim napięciu, jak ja, ulegnie, jak sądzę, podobnemu wrażeniu. Teraz…

Karolina Obszyńska · 31 pazdziernika 2013 · teatr ·

Moda w teatrze

„Mitologie" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Pawła Świątka to spektakl udany przez swoją oryginalność i świeżość.

W styczniu Karl Lagerfeld, zorganizował pokaz mody w Paryżu i stworzył tam dla modelek wybieg przypominający las ze Snu nocy letniej Szekspira. W lutym natomiast Paweł Świątek przygotował…

Karolina Obszyńska · 22 lutego 2013 · teatr ·

Narodziny wolnej woli, ("Lucyfer", recenzja)

Za meksykańskość, za belgijskość, za wychodzenie poza swoją istotę, za bycie sobą. Za kusząco bogatą, a zarazem uzasadnioną mityzację i mistyfikację tego, co jest rzeczywiste i tego, co …

Karolina Obszyńska · 3 lutego 2016 · kino ·

Nieoszlifowany diament

„Klinikien" Twarkowskiego i Herbut jest chaotycznym, męczącym i ciężkim przerostem formy nad treścią.

Październikowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu to jak głosi notatka prasowa przedstawienie oparte na dramacie Larsa Noréna Klinika (Kliniken) w przekładzie Łukasza Twarkowskiego i…

Karolina Obszyńska · 6 pazdziernika 2012 · teatr ·

O miłości, której chce się za dużo ("Love" reż. Gaspar Noé)

„Love” budują detale, które czynią go frapującym piękno-gorzkim dziełem.

Edward Murphy, prawodawca słynnej teorii wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle postulował, aby kluczową zasadą projektowania wszelkich działań było przewidywanie wydarzeń tak, jak…

Karolina Obszyńska · 3 września 2015 · kino ·

Obraz ciszy – „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego

„Ida” to istotne dzieło, poruszające dylematy moralne i etyczne, ale w sposób nienachalny – na zasadzie niedomówień i sugestywnych refleksji.

Najnowsze dzieło Pawła Pawlikowskigo to kameralne, minimalistyczne przedsięwzięcie, którego siłą są obrazy. Autor gra duochromatycznym, przygnębiającym pejzażem i przytłaczającą,…

Karolina Obszyńska · 12 listopada 2013 · kino · 2 komentarze

Pomyśleć trochę inaczej

Kotlina poddaje pod rozwagę ważną refleksję o miejscu człowieka i zwierzęcia w świecie. To spektakl o pięknym przesłaniu, opowiedziany z czułością i bez przesadnego emocjonalizmu.

Przeniesienie powieści Olgi Tokarczuk na scenę Wrocławskiego Teatru Współczesnego było interesującym pomysłem. Powiedziałabym nawet rewolucyjnym, bo tematyka Kotliny jest dla teatru nie…

Karolina Obszyńska · 12 kwietnia 2013 · teatr ·

Poza schematem

Powstał piękny spektakl. Bardzo wzruszający, niezwykle zabawny, umiejętnie łączący wszystkie poziomy patrzenia na świat i oparty na konwencji teatru przedmiotu.

W sztuce wszystko jest dozwolone. Papież może połknąć balkon, Adam Małysz uczyć się skakać od kilku rezolutnych pingwinów, a ludzie zaprzyjaźniać z mrówkami. Ten sytuacyjny absurd…

Karolina Obszyńska · 10 listopada 2014 · teatr ·

Radość… uczestniczenia. O Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci

Teatr to nie tylko nieśmiałe zaglądanie na scenę zza czwartej ściany. Żeby w pełni go zrozumieć, należy wejść do jego środka – uczestniczyć w kreowaniu, współtworzyć, poczuć na wszystkich jego płaszczyznach. Wtedy intensyfikuje się radość z jego oglądania. A przynajmniej takie rozumienie teatru proponuje Wrocławski Teatr Lalek.
Karolina Obszyńska · 6 pazdziernika 2014 · teatr ·

Rewolucyjne kino o zwyczajnej miłości. „Płynące wieżowce” w reż. Tomasza Wasilewskiego

To historia bez happy endu. Nikt w niej nie wygrywa, każdy będzie czuł niedosyt. W poincie triumfują kobiety, ale tylko dlatego, że udało im się postawić na swoim – mimo to obie pozostają nieszczęśliwe.
Karolina Obszyńska · 12 grudnia 2013 · kino · 2 komentarze

ROZWINĄĆ OSOBOWOŚĆ. WIĘCEJ NIŻ WARSZTATY Z AKTORSTWA

Wywiad z Katarzyną Pawłowską, współzałożycielką Teatru Porywacze Ciał, prowadzącą innowacyjne, profesjonalne warsztaty w Studiu Osobowości. Karolina Obszyńska: Zacznijmy od Porywaczy…

Karolina Obszyńska · 15 grudnia 2015 · teatr ·



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca