Wywrota
Borys Róg

Borys Róg

31 Zielona Góra
17 artykułów 3 komentarze
Zasłużeni dla serwisu

alfabetycznie chronologicznie

"Myślę obrazami" (wywiad z Igorem Kulikowskim)

Igor Kulikowski mieszkający w Krakowie pisarz, autor m.in. Historii, w których nic się nie dzieje (2012) oraz Buduaru (2011). W swojej prozie opisuje na wpół magiczny świat, przepełniony…

Borys Róg · 13 lutego 2016 · literatura ·

(Nie)święta zemsta – "Cokolwiek uczyniliście" PM Nowaka

Zakrzeński i Wilk po raz kolejny łączą siły, tym razem, aby rozwiązać tajemniczą sprawę, w której uwikłani są m.in. przedstawiciele Kościoła. Trzecia część przygód komisarza…

Borys Róg · 2 listopada 2015 · książka ·

Anioły, demony, alkohol ("Wspaniałe życie" Roberta Ziębińskiego)

Kim byłby Bukowski, gdyby spróbował pójść na odwyk? Te rzesze zbuntowanych nastolatków pozbawionych inspiracji... całe szczęście, Robert Ziębiński Bukowskim nie jest. A Wspaniałe życie …

Borys Róg · 25 maja 2016 · literatura ·

Gangsterka w języku jidysz ("Król" Szczepana Twardocha)

Z najnowszą, długo wyczekiwaną powieścią Szczepana Twardocha wiązano głębokie nadzieje i wygląda na to, że pisarz nie zawiódł swoich miłośników. Król nie tylko doskonale realizuje się pod względem swojego gatunku, ale nadaje mu także zupełnie nowy, mocno zakorzeniony w stylistyce swojego autora wymiar.
Borys Róg · 23 pazdziernika 2016 · literatura ·

God is a Meme ("God Hates Poland" Michał R. Wiśniewski)

Po sukcesie Jetlagu, który został nominowany do nagrody Conrada, Michał Radomił Wiśniewski po raz kolejny rozprawia się z biurową klasą średnią, wrzucając ją w gargantuiczny wir…

Borys Róg · 17 listopada 2015 · książka · 1 komentarz

Historia pewnej tragedii ("Minuta ciszy" Siegfrieda Lenza)

Siegfried Lenz jest najbardziej znany ze swojej powieści Lekcja niemieckiego, będącej klasykiem niemieckiej literatury powojennej, poruszającej kwestię konfliktów moralnych w państwie…

Borys Róg · 22 lutego 2016 · literatura ·

Konstrukcja zbrodni („Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego)

Bydgoszcz, lata 1996-1999. To właśnie wtedy doszło tam do dwóch morderstw z ręki Jacka B., nastoletniego cukiernika. Jego zbrodnie stały się podstawą do napisania „Innej duszy,” czyli pierwszej książki z serii „Na F/Aktach”, poświęconej sprawom kryminalnym z przeszłości. Łukasz Orbitowski przemienił rzeczone przestępstwo w porażającą, przepełnioną moralnym niepokojem fabułę.
Borys Róg · 1 lipca 2015 · literatura ·

Kryminał postmodernistyczny. Krótkie studium "49 idzie pod młotek" Thomasa Pynchona

Historia literatury współczesnej jest historią przykładów na to, jak można przeformułowywać wszelkie tradycje literackie. Znani są nam pisarze tacy jak Umberto Eco, Kurt Vonnegut czy Wiktor …

Borys Róg · 9 maja 2016 · literatura ·

Misja nieudana ("Bez przebaczenia" Aleksandra Makowskiego)

Po powieści szpiegowskiej, napisanej przez ex-szpiega z prawdziwego zdarzenia, można spodziewać się wiele. Niestety, nawet najbardziej pokaźne doświadczenia w tej dziedzinie nie zapewnią literackiego sukcesu.
Borys Róg · 22 maja 2015 · literatura · 1 komentarz

Moja żona lubiła Gorbaczowa – Razzmatazz Karola Mrozińskiego

Z internetu w druk Razzmatazz jest książkowym debiutem Karola Mrozińskiego, warszawskiego studenta, poety i dziennikarza, który podbiwszy świat social mediów, zabrał się za tradycyjne formy…

Borys Róg · 20 stycznia 2016 · literatura · 1 komentarz

Narrator zgubiony w transformacji ("Brat bies" Marka Weissa)

Historia naszego kraju z drugiej połowy XX wieku przepełniona jest demonami, które były i nadal są wdzięcznym materiałem dla literatury. Niestety, każda, bez względu jak istotna i poważna…

Borys Róg · 4 kwietnia 2016 · literatura ·

Niezbędnik mówiącego człowieka ("Dobrze się myśli literaturą" Ryszarda Koziołka)

Najnowszy zbiór esejów Ryszarda Koziołka to absolutny must read dla każdego, komu literatura wypełnia większą część życia. Te teksty pokazują nam nie tylko wielowymiarową naturę…

Borys Róg · 1 lutego 2016 · literatura · 1 komentarz

O śmierci z przymrużeniem oka („Rozmowy...” Tomasza Kowalskiego)

Zapraszam Państwa do wędrówki po meandrach życia i śmierci za sprawą pewnych wydarzeń, które miały miejsce na cmentarzu w miejscowości o wdzięcznej nazwie Ponura. Tak Rozmowy na trzech…

Borys Róg · 11 kwietnia 2017 · literatura ·

Polska w drodze („Siódemka” Ziemowita Szczerka)

„Siódemka” to kolejne z wielu dzieł traktujących o Polsce brzydkiej – wpierw z czysto wizualnej strony, obserwowanej wzdłuż drogi E7, lecz też tej tkwiącej głęboko w świadomości Polaków i kształtującej nasze podejście do siebie samych.
Borys Róg · 29 kwietnia 2015 · literatura ·

Śmierć tuż za oknem ("Stalker" Larsa Keplera)

Kryminały skandynawskie, szczególnie te pisane przez zbiorowych autorów, kojarzyły mi się zwykle z taśmowo produkowaną, komercyjną chałturą, ze zlewającą się w jedną masę zbieraniną…

Borys Róg · 12 sierpnia 2016 · literatura ·

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca