Wywrota

nisza krytycznoliteracka

strony: 1 2 3 4 »
alfabetycznie chronologicznie

,,Odkrywać człowieka, znaczy wymyślać go’’

Próba przedarcia się języka poza rzeczywistość trudną do zniesienia.

Czytając debiutancki tomik Kamila Kwidzińskiego, czytelnik może doświadczyć wielu obrazów, wywoływanych jak z ciemni fotograficznej. Do użycia takiego porównania skłania mnie nie tyle sama …

Tomasz Smogór · 18 czerwca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Adama Borowskiego demoniczny realizm i estetyka bezdomności

Esej ten napisany został z myślą o Antologii Literatury Dolnośląskiej lat 1990 - 2010. Być może książka ta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Fundacji im. Karpowicza.

Rzeczywistość nigdy nie będzie bardziej atrakcyjna niż legenda, okaże się nawet, że rzeczywistość z czasem stanie się mniej prawdopodobna niż legenda... Pisanie o twórczości Adama…

Paweł Kaczorowski · 20 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Agon jako doświadczenie języka

Czerpiąc z niemożności wyrażalności Szeremeta buduje potencjał do kolejnego wyławiania zdarzeń i przerabiania ich w dokumenty, poświadczające partykularne, osobiste doświadczenie świata, ubierane w subiektywny, ponadogólny system wartości.
Paweł Handzlik · 22 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Bardzo intymny rytuał przejścia

Rozmowa z Patrycją Beatą Klary, autorką książki poetyckiej „Zabawa w chowanego”.

Marcin Sierszyński: Podczas naszej rozmowy na temat Zabawy w chowanego trudno nie będzie odwoływać się co jakiś czas do postaci Jana Kochanowskiego i jego Trenów, największego osiągnięcia…

Marcin Sierszyński · 28 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Bez uszczerbku na zdrowiu wiersza

Język to potężna broń, myślę czytając „Wycieczki osobiste". Niedoświadczony użytkownik może zrobić sobie krzywdę albo przez przypadek pokaleczyć odbiorców; doświadczony użytkownik może naładować tę broń pociskami znaczeń i z premedytacją strzelić komuś w głowę.
dominika ciechanowicz · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Cynizm, alkohol i klasa – o „Wiązce” Filipa Surowiaka

Czytając prozę Filipa Surowiaka, czuję niepohamowaną potrzebę ujawnienia swojej pozycji poznawczej. Posiadam bowiem płeć wręcz przeciwną do płci autora oraz dosyć mocno ugruntowany światopogląd oparty na trzech solidnych filarach – są to: ateizm, antyklerykalizm i feminizm.
dominika ciechanowicz · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Dać się pożreć poezji Grzegorza Kwiatkowskiego.

Jestem tu sam, w tej lekturze, nic mi po krytycznych kompetencjach, i pogodzenie się z tą myślą jest wydaniem się na pożarcie.

Poezja Grzegorza Kwiatkowskiego jest trudna do zniesienia. To zdanie oddaje podwójny, dialektyczny wymiar lektury wierszy gdańszczanina. O ile bowiem trud czytania i refleksji, przeżywania…

PiK · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Dialogi Zbierskiej

Zarówno „Wibrujące ucho” jak i „panoptikon”, choć różne pod względem warsztatowym i wydania, opowiadają o cielesności, wulgarnej seksualności i refleksji na temat śmierci ciała pojawiających się w konsekwentnie dobieranych sytuacjach lirycznych.
Nisza Krytycznoliteracka · 7 sierpnia 2010 · nisza krytycznoliteracka · 5 komentarzy

Dziennik kapitulacji

Przy okazji tomu wierszy Hanny Dikty „Stop-klatka”.

Poetycka ponowoczesna estetyka indywidualizmu rozbłysła jasno i zgasła a poezja z tego rozbłysku zrodzona trwa jak przykry powidok, wypalony na oku. Obserwujemy uporczywy ruch dośrodkowy,…

Michał Słotwiński · 5 listopada 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Dżingiel między teoriami poekonomii. „Pamiętnik z powstania” Rafała Krausego

Druga recenzja zamykająca aktualny projekt Niszy Krytycznoliterackiej.

Lata dziewięćdziesiąte to czasy, w których underground stał się mainstreamem, a kicz nabrał nowego znaczenia, zupełnie jak puszki zupy Campbell w erze Warhola. Z podziemia wychodzili…

Ewelina Pacławska · 19 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Geneza powstania „projektu” pod tytułem „poezja”. Rozmowa z Rafałem Krause

Rozmowa z Rafałem Krausem, autorem "Pamiętnika z powstania", debiutu poetyckiego omawianego w tej edycji Niszy Krytycznoliterackiej.

Marcin Sierszyński: Powstanie w Warszawie odbyło się 15 września 2008 roku. Były Gwałty, modlitwy , widziałeś pięści zaciśnięte jak Palestyna i opozycję większą niż Solidarność .…

Marcin Sierszyński · 21 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Góra... lodowa? – wokół „Pokoju widzeń” Konrada Góry

To cecha dobrej poezji: za każdym razem odsłania przed nami nowe oblicze, mimo pewnych stałych punktów. Jednakże nie każdy rodzaj dobrej poezji jest w stanie poruszyć każdego.

Poezję traktuję osobiście, poszukując w niej człowieka i tego, co jest w stanie uczynić z wyobraźni. Lubię, gdy atakujące czytelnika obrazy mają coś z króliczej nory, odrywają od…

Justyna D. Barańska · 10 czerwca 2011 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

Gra o różnicę – w tomie „Panoptikon” Aleksandry Zbierskiej.

Zbierska jest solistką i solipsystką, autorką wierszy bynajmniej nie docinanych do wcześniej wymyślonej całości, poruszających, często ryzykownych, ale za to świeżych, innych, pisanych bez „dorabianej do kurestwa ideologii”...
Nisza Krytycznoliteracka · 29 lipca 2010 · nisza krytycznoliteracka · 7 komentarzy

Innego powstania nie będzie. „Pamiętnik z powstania” Rafała Krausego

Trzecia i ostatnia recenzja zwieńczająca projekt Niszy Krytycznoliterackiej.

W eseju zatytułowanym Polska poezja uników Igor Stokfiszewski, dziwiąc się nieobecności poezji w publicznych dyskusjach na temat literatury, pisał: Jeśli chcemy, by poezja na powrót stała…

dominika ciechanowicz · 20 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Jeszcze dłuższy dystans, jeszcze więcej ironii

Autor spiętrza sensy i serwuje je czytelnikowi nie przejmując się zbytnio jego losami. W myśl zasady: „kto słabszy, ten odpada”, gdyż Szeremeta, jak się okazuje, jest przede wszystkim miłośnikiem boksu.
Rafał Różewicz · 22 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 9 komentarzy

Kaktus, Ruczaj i migawki z boiska

Dobrze, że Długi dystans – arkusz z 2009, dzięki któremu Krzysztof Szeremeta dał się poznać czytelniczej publiczności – rozwinął się w tak udany debiut.

Postanowiłam nie zaczynać tej recenzji od nietaktownego wytykania autorowi młodego wieku. Głównie dlatego, że wszystko, co na temat Krzysztofa Szeremety udało mi się wygrzebać w zakamarkach …

dominika ciechanowicz · 22 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Kapitalizowanie czystości – reanimacja brudu. „Pamiętnik z powstania” Rafała Krausego

Myśli krzepną, krew ciemnieje. Kapitał ma granice nieskończone. Poeci zostają w podziemiu, powierzchnia wody wytrąca garść odchodów. Pleśń obnaża. Farby. Rafał Krause, Farby, tapety,…

Łukasz Wróblewski · 18 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Kobieta, która chciała opuścić obraz

„Skrawki, reportaże i wiersze z kosmosu” (wiersz: „wiedźmy”) – w tomie Gałkowskiej brakuje tylko ostatniego elementu. Tutaj słowo mocno trzyma się ubitej ziemi oraz jej mieszkańców.

Tożsamość podmiotu Kim jest podmiot liryczny Fabryki tanich butów? Czy możemy mówić o jednej osobie, czy o zbiorze poszczególnych jednostek? Niejednoznaczność tej sprawy rysuje się w…

Justyna D. Barańska · 19 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Koniec Niszy. Początek Niszy

Nadszedł czas podsumowań. Czyli jak potoczyła się historia postu na forum... aż do projektu, w którym mieliście okazję brać udział w ostatnich latach.

Drodzy czytelnicy i czytelniczki Wywroty! Pragniemy na wstępie podziękować wam za uczestnictwo w kończącym się już sezonie Niszy Krytycznoliterackiej. Tak samo cieszymy się z komentarzy, jak …

Nisza Krytycznoliteracka · 20 czerwca 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Ktoś umiera, ktoś wypada, a pociąg kontynuuje podróż

Zmęczenie. Gdybym miał opisać za pomocą jednego słowa kondycję kobiety mówiącej w „Fabryce Tanich Butów” Magdaleny Gałkowskiej, to być może użyłbym właśnie tego.

Z pewnością zawahałbym się przy niepokoju . Oglądanie się wstecz i łowienie obrazów tego, co za plecami, obok, rzadziej na horyzoncie. To fotograficzne wiersze, stawiające, jak zaznaczyła…

poem · 14 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 6 komentarzy

Lech Wałęsa zgolił wąsy, nic już nie ma sensu. Rozmowa z Maciejem Tarankiem

Z Maciejem Tarankiem rozmawiał Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Nie wiem, czy zgodziłbyś się ze mną, ale pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się w związku z twoją poezją, to doświadczenie pokoleniowe. Piszesz: oglądałem pokemony,…

Marcin Sierszyński · 7 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Magdalena Gałkowska: poetka, która lubi rzeczywistość

W trakcie lektury „Fabryki Tanich Butów", towarzyszyło mi wrażenie obcowania ze zbiorem notatek bardzo osobistych, intymnych wręcz.

Nieczęsto trafiam na poezję, która zdaje się dobrze czuć w rzeczywistości. Poeci miewają tę dziwną przypadłość, że lubią abstrakcję bardziej niż konkret albo budują sobie przy…

dominika ciechanowicz · 14 pazdziernika 2011 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Malowanie śmierci, czyli po lekturze ,,Osłabić’’ Grzegorza Kwiatkowskiego

Trzeci tekst będący wynikiem osobistej i wspólnej - wywrotowej lektury poezji Grzegorza Kwiatkowskiego napisał Tomasz Smogór, mający spory udział w wyborze omawianego autora i jego twórczości jako tematu analiz Niszy Krytycznoliterackiej.
Tomasz Smogór · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Mansztajn: koledzy, trup, króliczek

Bez sztucznych ogni. I dobrze, być może słusznie. Być może właśnie tak należy mówić.

Dwudziesta trzecia dwadzieścia, choć na dobrą sprawę wcześniej, jakoś po czternastej na ulicy, przed osiemnastą i przed dziewiętnastą gdzieś w mieście na przejściu dla pieszych, pod…

Paweł Paszek · 21 listopada 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Na świeżo o Czereśniach prosto z drzewa

Czy to myśli kogoś, kto jeszcze nie dostał w twarz od życia? Czy przemyślenia sfrustrowanego mężczyzny siedzącego przy 0,7 literackiego natchnienia? O debiucie Karola Ketzera.

Karol Ketzer popełnił opowiadania sprzeczne. Do pewnego momentu wydaje się, że będą to teksty o uczuciach lub chociażby trochę pozytywne, jednak zakończenie każdego z opowiadań niszczy…

Agata Krajczok · 22 kwietnia 2013 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz



strony: 1 2 3 4 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca