Wywrota

felieton

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »
alfabetycznie chronologicznie

Zawód muzyka, a współczesna rzeczywistość

Pozycja współczesnego artysty nie jest zależna tylko od doświadczenia, kwalifikacji, umiejętności lecz przede wszystkim od świadomych działań marketingowych.

Tak jak z biegiem wieków zmieniała się rola i funkcja muzyki, tak również zawód muzyka poddawany został stopniowym przeobrażeniom. Uwarunkowania kulturowe czy historyczno-socjologiczne…

Mateusz Marzec · 28 pazdziernika 2015 · felieton ·

Nie odkładaj robienia dzieci, kobieto

Nie odkładaj macierzyństwa na potem. Nie idź na studia. Nie wychodź poza kuchnię. Poza kuchnią mieszka szatan.

Proszę robić dzieci. Natychmiast. Nie szlajać mi się po Paryżach. Nie myśleć o karierze. Toż wstyd służyć mamonie, gdy trzeba Bogu służyć. I Ojczyźnie. Jak możesz służyć mamonie,…

Michał Domagalski · 13 września 2015 · felieton · 8 komentarzy

Czego nie należy mówić pisarzom

Napisałam i wydałam książkę, a potem wpadłam w otchłań. Po intelektualno-emocjonalnym zrywie przyszedł najgorszy zjazd ever, pojawiła się pustka, której nic nie było w stanie…

dominika ciechanowicz · 3 września 2015 · felieton · 2 komentarze

Akceptujemy Partnerskie Związki Zawodowe?

Choć Dumni i Wściekli opowiada historię z lat osiemdziesiątych będącego już historią dwudziestego wieku, to tak naprawdę z dużą siłą dotyka spraw jak najbardziej aktualnych. Aktualnych…

Michał Domagalski · 30 marca 2015 · felieton · 1 komentarz

Może o polskim kinie

Chcielibyście zobaczyć film, w którym Bohater zupełnie przez przypadek zostaje zmuszony przez przełożonego do odkrywania własnej tożsamości? Początkowo niech nasza postać jest niechętna…

Michał Domagalski · 28 lutego 2015 · felieton ·

Nawróciłem się na agnostycyzm

Kilka uwag o ewentualnej przewrotności Mistrza.

Przyszło mi trafić na wypowiedź pewnego publicysty, Tomasza Terlikowskiego, który gdzieś w czeluściach YouTube a postanowił, oprócz gloryfikowania własnych poglądów, poobrażać…

Michał Domagalski · 27 stycznia 2015 · felieton · 3 komentarze

Marzenia spiętej głowy. Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku

Marzenia spiętej głowy Walka z wieszakami jak walka z wiatrakami Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku Witold Gombrowicz pokazał Polakom pupę. Niestety, nie sprecyzował, jakiego…

Rafał Gawin · 28 listopada 2014 · felieton ·

Beka z felietonów Krausego

Felieton Rafała Krausego.

Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie wam do głowy, aby angażować swój czas i chęci w pracę, której skutki będą wystawiane na pożarcie opinii publicznej, to niezależnie od tego, czy będzie to…

Rafał Krause · 15 września 2014 · felieton ·

Wracając do Robina Williamsa. Felieton Michała Domagalskiego

Kiedy w „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" Keating staje się dla młodzieńców Kapitanem, trzymamy za nim, nie za rodzicami, którzy dla swych dzieci mają już przygotowany plan całego życia.

Kiedy umarł Robin Williams w Internecie można było odnaleźć najróżniejsze lamenty i wspomnienia. Umarł w końcu jeden z poetów gry aktorskiej. To ostatnio dość częste. Bez względu na…

Michał Domagalski · 15 sierpnia 2014 · felieton ·

Marzenia spiętej głowy. Felieton Rafała Gawina

System freudalny Notatki na marginesie osobnych przyjemności Jeżeli popęd seksualny determinuje wszystkie działania człowieka, jeżeli są one efektem wyparcia, sublimacji lub wzmocnienia…

Rafał Gawin · 29 lipca 2014 · felieton ·

Co łączy „Golgota Picnic” i kabaret Limo? Felieton Michała Domagalskiego

To, co w cenzurze społecznego nacisku jest najdziwniejsze, to zawłaszczenie sobie przez pewne grupy symboli kultury europejskiej. Wzięcie na wyłączność całej przeszłości, budowanie historii oraz mitologii w oparciu o wygodne dla własnego Widzi Misia schematy.
Michał Domagalski · 8 lipca 2014 · felieton ·

Pociąg do konserw. Felieton Rafała Krausego

Jak powszechnie wiadomo, umiejętność koncentracji w dobie internetu to zaleta na wagę złota. Zatem, korzystając z tego że – albo przypadkowo, albo traktowani ciekawością – otworzyliście ten felieton, chciałbym prędko (póki nie odciągnie Was jakiś atrakcyjny sieciowy dystryktor) przyznać się, że ostatnio zwątpiłem.
Rafał Krause · 3 lipca 2014 · felieton ·

Autobus zwany tramwajem. Felieton Dominiki Ciechanowicz

Po moim rodzinnym mieście jeździł niedawno autobus z napisem tramwaj . Serio. Strasznie to było śmieszne. Chociaż, prawdę mówiąc, ludzie na przystanku jakoś specjalnie nie pokładali się…

dominika ciechanowicz · 3 czerwca 2014 · felieton · 4 komentarze

„Bitwa” na „Statku Głupców”

Znowu, zamiast zastanowić się nad wydźwiękiem całości, będziemy kruszyć kopie o detal.

Gdy spojrzałem po raz pierwszy na obraz The Krasnals Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców1 zauważyłem Pudziana, który pod dosłownie pod tęczową flagą prezentuje swoje bądź co bądź…

Michał Domagalski · 8 kwietnia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #4

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Karolina Obszyńska.
Karolina Obszyńska · 3 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #3

Spowiedź, czyli wyznanie grzechów. Czy ja popełniłem jakieś „grzechy” wobec kultury? Z pewnością. Choćby to, że od lat nie składam wizyt w teatrze. Rok 2013 nie był żadnym wyjątkiem. To chyba jednak jedyny mój „grzech”. Skoro tak, to tekst poniżej jest wyznaniem, zbiorem spostrzeżeń czy refleksją? Wydarzenia poleca Grzegorz Cezary Skwarliński.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #2

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Dominika Ciechanowicz.
dominika ciechanowicz · 1 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #1

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Marcin Sierszyński.
Marcin Sierszyński · 31 grudnia 2013 · felieton ·

Onet.pl. Forum, użytkownicy i język

Gdyby szukać rodzimego następcy humorystycznego prawa Godwina, argumentum ad Onetum mogłoby godnie pełnić tę rolę.

Gdyby szukać rodzimego następcy humorystycznego prawa Godwina, argumentum ad Onetum mogłoby godnie pełnić tę rolę. Forum Onetu to potencjalny mem, czekający cierpliwie na popularyzację, a…

A. Loobeensky · 12 listopada 2011 · felieton · 12 komentarzy

O potrzebie lepszego dziennikarstwa krytycznego

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym „Nevermind” Nirvany.

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym Nevermind Nirvany (cytaty przy numerach za tym artykułem). Poznań, 26. 09. 2011 Panie…

Michał Domagalski · 11 pazdziernika 2011 · felieton · 1 komentarz

Nie skończona bajka

Co takiego jest w wierszach Rafała Wojaczka, że jedni go mają za grafomana i kabotyna, a inni w czterdzieści lat po jego śmierci nadal się nimi zachwycają?

Rafał Wojaczek już za ― swoją drogą, niezbyt długiego, acz burzliwego ― życia wzbudzał wiele wątpliwości i kontrowersji. I nie uświadczysz dwóch jednakich relacji na temat polskiego…

McVara · 11 maja 2011 · felieton · 1 komentarz

Czy wszystko jest poezją? Część pierwsza.

Choć Stachura twierdził, że wszystko jest poezją, to pozwolę sobie zachować zdanie odrębne w tej kwestii. Myślę, że w tej odrębności nie pozostanę osamotniony, że kilku…

Wiktor Smol · 21 kwietnia 2011 · felieton · 8 komentarzy

Bezsenność nocy letniej

Radzenie sobie z codziennością jest drobnostką w porównaniu z samotnością dotykającą jak zimny sztylet.

Radzenie sobie z codziennością jest drobnostką w porównaniu z samotnością dotykającą jak zimny sztylet. To lodowate ostrze niczym drapieżny zwierz doskonale wie kiedy zaatakować i…

Amanda Banaszak · 11 stycznia 2011 · felieton ·

Krótka historia Pomarańczowej Alternatywy

Pomarańczowa Alternatywa to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, a za Żelazną Kurtyną, z powodu cenzury, była często dużo bardziej znana niż w kraju (...)

Trudno jest jednoznacznie uchwycić ruch Pomarańczowej Alternatywy, który lawirował pomiędzy surrealizmem a działalnością opozycyjną. Potraktowanie go w pełni poważnie grozi wpadnięciem w …

nonFelix · 7 czerwca 2010 · felieton · 1 komentarz

Myśli w mojej głowie myśli w mojej głowie

(...) nie ma recepty na dekodowanie tekstu. Tu powinna być najważniejsza świadomość, a właściwie nadświadomość. Rozumienie procesów pojmowania, przyłączania, skracania. Również wynajdywania znaczących elementów.
nonFelix · 6 kwietnia 2010 · felieton · 4 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca