Wywrota
Paweł Kaczorowski

Paweł Kaczorowski

Polska
77 artykułów 18 tekstów 492 komentarze
Paweł Kaczorowski (PiK), rocznik 1975; studiował filozofię na UWr. Absolwent coachingu i doradztwa filozoficznego UZ. Absolwent Studium Terapii Uzależnień w IPZ PTP. Pracuje jako terapeuta uzależnień. Mieszka w Reykjaviku. Redaktor prowadzący serwisu …
Zasłużeni dla serwisu
Współpraca

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

10 Urodziny Śpiewnego Świata. Koncert Kapeli Hanki Wójciak i performance ZARANNA

Kiedy słucham piosenek piosenek Kapeli Hanki Wójciak odstawiam proszki i oddycham głęboko, wychodzę na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza, a już po chwili tańczę albo robię jogę.…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 11 września 2020 · muzyka ·

7 października - Światowy Dzień Godnej Pracy/ Premierowy pokaz animacji „Made in Poland”!

7 października obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Przyłączając się do obchodów chcemy zwrócić uwagę na kwestie transparentności oraz godnej płacy w przemyśle modowym. Z tej…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 6 pazdziernika 2020 · lifestyle ·

A kto umarł ten nie żyje. O synchronii zdarzeń i narracji Jacka Bieruta w powieści PiT (esej z elementami recenzji)

Chociaż czas jest jedną z niewielu rzeczy, które mamy zupełnie za darmo, jest paradoksalnie najcenniejszy na świecie. [Jacek Bierut] Synchronia jest zjawiskiem czasowym. Coś, co się dzieje w…

pik · 8 czerwca 2009 · książka ·

Adama Borowskiego demoniczny realizm i estetyka bezdomności

Esej ten napisany został z myślą o Antologii Literatury Dolnośląskiej lat 1990 - 2010. Być może książka ta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Fundacji im. Karpowicza.

Rzeczywistość nigdy nie będzie bardziej atrakcyjna niż legenda, okaże się nawet, że rzeczywistość z czasem stanie się mniej prawdopodobna niż legenda... Pisanie o twórczości Adama…

Paweł Kaczorowski · 20 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Być jak Osiatyński – 12 kroków do świadomości. Recenzja książki „Ludzkie sprawy..."

Są takie książki, w trakcie czytania których pojawia się to rzadkie i bezcenne uczucie, że oto jestem w czymś ważnym i wyjątkowym. Że uczestniczę w prawdziwym myśleniu i szczerej rozmowie z mądrymi ludźmi, którzy na kartach czytanej przeze mnie książki zostawili trwały i żywy ślad swoich intelektualnych i duchowych rozpoznań. Czytając odkrywam coś, co będzie miało wpływ na mnie i na moje postrzeganie świata, co daje mi szansę rozwoju, co mnie ubogaca.
Paweł Kaczorowski · 23 sierpnia 2020 · lifestyle ·

Ciemna strona pisma – recenzja powieści „Święte słowo” Sigríður Hagalin Björnsdóttir

Nowa książka islandzkiej dziennikarki, Sigríður Hagalin Björnsdóttir, zaczyna się niepokojąco i tajemniczo, od dwuczęściowego motta: cytatu z Levi-Straussa i fragmentu czternastowiecznej…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 19 kwietnia 2020 · książka ·

Dać się pożreć poezji Grzegorza Kwiatkowskiego.

Jestem tu sam, w tej lekturze, nic mi po krytycznych kompetencjach, i pogodzenie się z tą myślą jest wydaniem się na pożarcie.

Poezja Grzegorza Kwiatkowskiego jest trudna do zniesienia. To zdanie oddaje podwójny, dialektyczny wymiar lektury wierszy gdańszczanina. O ile bowiem trud czytania i refleksji, przeżywania…

PiK · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

Dolnośląski produkt post-lokowany - o debiucie Rafała Różewicza

Publikuję tekst o debiucie Rafała Różewicza, mimo, że ukazał się on w nieco innej formie w Odrze (12/2014). Redakcja nie uwzględniła wszystkich moich poprawek. Dlatego, po upływie 8 miesięcy, wrzucam pełną wersję recenzji i życzę udanej lektury.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 14 sierpnia 2015 · literatura · 1 komentarz

Furia żeńskiej dykcji – recenzja powieści „Czas porzucenia” Eleny Ferrante

Nowa, na polskim rynku wydawniczym, powieść Eleny Ferrante Czas porzucenia to historia o wiele prostsza w wymiarze fabularnym od znanych mi czterech powieści z Cyklu Neapolitańskiego.…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 18 kwietnia 2020 · książka ·

Gra o różnicę. O osobliwościach wszystkiego w tomie Panoptikon Aleksandry Zbierskiej

Oto pełna wersja recenzji tomu "Panoptikon" Oli Zbierskiej, którą napisałem kilka lat temu i opublikowałem w piśmie Tygiel Kultury 1-3 (167 -171) 2010. Za ten artykuł otrzymałem główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Krytycznoliterackim Puls Literatury 2009' (Tzw. krytycznoliteracki Bierezin). P.K.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 12 sierpnia 2015 · literatura ·

Historia świata w obrazkach, czyli o arkuszu „Lekkie czasy...” Przemka Witkowskiego.

Arkusz Witkowskiego to dziełko może nie wybitne, ale interesujące, niepokojące, stymulujące do refleksji nad naszym postrzeganiem świata, własnej przeszłości, która okazuje się nierozdzielna z przyszłością i zaskakująco szybko nadchodzącym teraz; tym wszystkim, co tak nieoczekiwanie już jest, i tym, jak trudno owo „jest” opisać i pomieścić w języku…
Paweł Kaczorowski · 7 czerwca 2010 · książka · 6 komentarzy

Janusz Styczeń – Zamarznięty łabędź. Opowieść o czasie, który przybiera ciało.

Wywiad z poetą i dramaturgiem, autorem czternastu tomów poetyckich, niezwykłą osobowością Wrocławia, żywą legendą.

Janusz Styczeń, fot. Arkadiusz Janicki Janusz Styczeń Zamarznięty łabędź. Opowieść o czasie, który przybiera ciało. (...) natura czasami utożsamia się ze sztuką, dając sztuce…

Paweł Kaczorowski · 28 listopada 2009 · literatura ·

Język nadziei. Recenzja książki Martina Pollacka „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów”.

Mamy wiedzę i potrafimy rozmawiać. Wiedza przynosi spokój i dystans, również autorowi książki. Język Pollacka jest językiem szacunku dla Innego. To jest język nadziei.

Wydawnictwo Czarne opublikowało kolejną pozycję książkową, która wyraźnie wpisuje się w coraz silniejszy nurt rozważań i refleksji na temat historycznych losów i dzisiejszego sposobu…

Paweł Ivo Kaczorowski · 7 maja 2009 · książka ·

Język, seks i rzeczywistość w powieści Eleny Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”

Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce. (...) Tak więc trwają wiara,…

Paweł Ivo Kaczorowski · 20 listopada 2020 · literatura ·

Klucz do krainy dziecięcości. Recenzja "Tajemniczego Ogrodu" Cezarego Domagały.

Paweł Ivo Kaczorowski Klucz do krainy dziecięcości. O sztuce Cezarego Domagały Tajemniczy Ogród, wg powieści Frances Hodgson Burnet. 16 maja 2009. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.…

pik · 23 maja 2009 · sztuka ·

Komu w drogę, temu czas. Impresja o „Taksim” Andrzeja Stasiuka.

NLG 2010 w kategorii proza została przyznana Andrzejowi Stasiukowi za powieść „Taksim” (Wydawnictwo Czarne)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE…

Paweł Kaczorowski · 21 czerwca 2010 · książka · 16 komentarzy

Komu w drogę, temu czas. Impresja o „Taksim” Andrzeja Stasiuka.

„Prawdziwa wolność jest samotnością. Bez poglądów, bez niczego. Pustka. I definiujesz swoją samotność wobec świata, wobec śmierci.” Andrzej Stasiuk

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Czytam opowiastki zamieszczone w Internecie pod…

pik · 3 grudnia 2009 · książka ·

Kołowanie nad Bagatelą. O premierze „Lotu...” w reż. Ingmara Villqista

Myślałem, że o tym jest ta historia, o walce wolności, afektów młodości, radości życia i spontaniczności z wszechogarniającą nas represją cywilizacji i terrorem społecznych schematów...
Paweł Kaczorowski · 4 lutego 2015 · teatr ·

Kronos pod pretekstem „Kronosa” - reżyseria K. Garbaczewski, Teatr Polski Wrocław

Kronos – to przelot przez nieskończone przestrzenie pamięci; skok między niedokończone frazy czasu w nas; wreszcie: pomieszanie i obłęd; kumulacja i frustracja; pytania, głupawe miny, gęby.

Ile zostaje w głowie widza po tym spektaklu? Nie spytam co? , bo to byłby nietakt, nieporozumienie przecież ta sztuka nie jest o czymś, ani nawet na temat, bardziej jest to sztuka pod pretekstem …

Paweł Kaczorowski · 21 grudnia 2013 · teatr · 2 komentarze

Lifestyle'owe zapowiedzi artykułów, rekomendacje książek i... zaproszenie do współpracy!

Drodzy czytelnicy Wywroty.pl działu Lifestyle Dziękujemy za duże zainteresowanie publikowanymi przez nas artykułami. Liczby pokazują, że jesteście naszymi stałymi Czytelnikami i tworzenie…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 8 września 2020 · lifestyle · 1 komentarz

Lifestyle’owy pakiet startowy na jesień. Prezentujemy projekt Siffu!

Lato pękło i zaczęło z niego uchodzić gorące powietrze. Schodzimy na ziemię, ale jeszcze nie weszliśmy na obroty. Żeby nie dać się zaskoczyć i zniechęcić na już początku jesieni,…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 10 września 2020 · lifestyle ·

Lubieżny thriller czy opowieść o traumie? Recenzja powieści „Obsesyjna miłość” Eleny Ferrante

Zagmatwana relacja między matką a córką Historia zaczyna się od tego, że matka już nie żyje, utonęła, odziana tylko w stanik z misternej koronki. I od tego również, że matka, dojrzała…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 13 września 2020 · literatura · 1 komentarz

Mapa, która nie pokazuje celu drogi, ale wzywa... Rozmowa z Magdaleną Pasierską – Mapą

Kobiety nie mają alternatywy, muszą iść na wojnę. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrozumieć tej motywacji, że dominacja supremacyjnej kasty kościelno - politycznej, nad losem i ciałami polskich kobiet musi się skończyć, będziemy przechodzić przez tą lekcję bardzo mozolnie i boleśnie. Ale ja nie płaczę, ja staję na barykadzie!
Paweł "Ivo" Kaczorowski · 27 pazdziernika 2020 · muzyka ·

MAPA, „Przejdź do pozycji dziecka” – dziś premiera nowego singla i klipu Magdy Pasierskiej i jej teamu!

Dziś, 23 października, premierę ma nowy singiel MAPY, czyli nowego zespołu charyzmatycznej wokalistki, Magdaleny Pasierskiej, byłej liderki popularnej grupy Me Myself and I. Klip z utworem…

Paweł "Ivo" Kaczorowski · 23 pazdziernika 2020 · muzyka ·

Marcina Czerwińskiego – „Miniaturzyści esperanto” – tom poezji, który rozszedł się na pniu...

Z przyjemnością donosimy, że ukazał się właśnie, długo oczekiwany w środowisku literackim, debiutancki tom poezji Marcina Czerwińskiego Miniaturzyści esperanto . Profesor Czerwiński,…

Paweł "Ivo" Kaczorowski · 6 listopada 2020 · książka ·



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca