Wywrota

XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego. Twarze Małopolski

 

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się w dniach 14-15 maja 2011 roku i będzie realizowana pod nazwą Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dwanaście wybranych zabytków zostanie zaprezentowanych poprzez związane z nimi postacie – artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów i grup narodowościowych – lub wydarzenia. Rekomendowane punkty programu, które odnoszą się do twarzy każdego obiektu, zaznaczono kolorem żółtym.

 

Przedsięwzięcie będzie miało charakter festiwalowy, poza koncertami, pokazami, odczytami oraz innymi, licznymi wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu widzowie będą mieli także okazję obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych zabytkom i postaciom oraz wystawę – instalację artystyczną Powiązania, prezentowaną na Małym Rynku w Krakowie od 7 do 15 maja br., zachęcającą do poszukania – na własną rękę – powiązań między przywołanymi miejscami – obiektami tegorocznych Dni i promującą małopolskie dziedzictwo w nowoczesnej formule.

 

Program TRASA: KRAKOWSKA
Program TRASA: OKOLICE OLKUSZA
Program TRASA: OKOLICE OŚWIĘCIMIA
Program TRASA: POŁUDNIOWA

 

 

Wystawa

 

Powiązania

instalacja artystyczna w ramach projektu Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego
Mały Rynek, 7–15 maja 2011

Interaktywna wystawa promująca dziedzictwo regionu, która będzie prezentowana w sercu Krakowa przez tegorocznym „weekendem z zabytkami” stanowi zapowiedź i intrygujący wstęp do udziału w XIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zrealizowana w formie instalacji artystycznej, w ciekawej bryle rzeźbiarskiej, nawiązująca do regionalnych tradycji rzemieślniczych wystawa będzie promować małopolskie dziedzictwo w nowoczesnej, dizajnerskiej formule – ukazującej jednocześnie współczesny potencjał kulturowy regionu.

Głównym elementem instalacji jest przestrzenny układ sznurków przytwierdzonych do paneli, które tworzą charakterystyczną figurę, przypominającą swoim obrysem kształt województwa małopolskiego.

Swobodnie zawieszone, falujące na wietrze sznurki (podstawowe tworzywo koronek i plecionek ludowych) zachęcają do zanurzenia się w ich gąszcz, w którym kryją się interaktywne eksponaty, odkrywające nieoczywiste i fascynujące skarby Małopolski.

Dla spragnionych dodatkowych informacji i poszukujących komentarza/przewodnika po ekspozycji przygotowano odpowiednie materiały (ulotki i panel informacyjny– zlokalizowany w niewielkiej odległości od instalacji.

Scenariusz i projekt koncepcji merytorycznej wystawy – układ interaktywnych obiektów, eksponatów i paneli wystawowych – został opracowany przez zespół programu Dynamika Ekspozycji działającego w ramach Małopolskiego Instytutu Kultury oraz pracownię projektową LATALAdesign, która przygotowała także projekt instalacji artystycznej.

Dynamika Ekspozycji współpracuje z muzeami i galeriami, oferując szkolenia z szerokiego zakresu tematycznego, od edukacji w muzeum po kwestie związane z aranżacją przestrzeni czy wizerunkiem muzeum. W ramach działalności świadczona jest także pomoc przy realizacji wystaw, obejmująca wsparcie koncepcyjne i projektowe. Zespół Dynamiki redaguje także bloga poświęconego innowacjom w muzeach i ich nowej roli wobec globalnych przemian społeczno gospodarczych.

LATALAdesign to studio zrodzone z entuzjazmu i doświadczenia dwojga projektantów; Dagmara Latała i Jacek Paździor, absolwenci Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP i Elisava, Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie, doświadczenia w pracy zdobywali w najlepszych studiach projektowych Londynu, Dubaju i Singapuru.
LATALAdesign zajmuje się tworzeniem obiektów i form, które w zależności od procesów i zjawisk zachodzących w danej przestrzeni mogą dostosowywać się do nowych funkcji. Projektanci zajmują się również dizajnem tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej. LATALAdesign wychodzi poza ramy działalności komercyjnej. Współpracuje z instytucjami kultury i sztuki oraz niezależnymi galeriami, tworząc autorskie, eksperymentalne projekty kierowane m.in. do dzieci.

Projekt wykonawczy dla stalowej konstrukcji instalacji artystycznej został opracowany przez biuro projektowo-konstrukcyjne KOMPAGO S.C. (projektant: mgr inż. Krzysztof Orsicz-Kopta, sprawdzający: mgr inż. Rafał Miętka) we współpracy z LATALAdesign.

 

 

 

 

 

 

Cykl filmowy

 

Cykl filmów dokumentalnych Twarze Małopolski

Po raz pierwszy w dotychczasowej historii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego postaci i obiekty wybrane do prezentacji w ramach tegorocznej edycji wydarzenia pod nazwą Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowegozostaną zaprezentowane w cyklu poświęconych im dwunastu filmów dokumentalnych. Scenariusz każdego odcinka jest oparty na wspomnieniach świadków, wypowiedziach ekspertów, materiałach archiwalnych. Wszystkie zdjęcia są realizowane w autentycznych wnętrzach, plenerach i innych miejscach bezpośrednio związanych z poruszanymi tematami. Większość rekwizytów, które zostały wykorzystane w filmach, pochodzi ze zbiorów muzealnych lub też stanowi wiernie wykonane kopie oryginałów, jak w przypadku odcisku pieczęci Eufrozyny mazowieckiej. Widzowie będą mogli obejrzeć także rekonstrukcje historyczne (m.in. walka rycerska, uczta na zamku w Oświęcimiu) ilustrujące narrację prowadzoną przez dwóch historyków – Macieja Mieziana i Leszka Sibilę. Panowie, którzy wcielili się w role dociekliwych detektywów przeszłości, w trakcie swej wędrówki po obiektach zaprezentują niezwykłości, jakie kryją się w każdym z prezentowanych miejsc.

Warto także podkreślić, że cykl ma charakter popularyzatorski – język filmu, a także narracja są poprowadzone w formie opowieści przystępnej dla szerokiej publiczności. Niepowtarzalna forma wizualna cyklu, ściśle korespondująca z charakterem prezentowanych postaci i obiektów, pozwoli na nowo odkryć skarby Małopolski.

Wszystkie zdjęcia do cyklu są realizowane z wykorzystaniem optyki filmowej standardu 35 mm, zapewniającej „filmową” plastykę obrazu. W filmach realizatorzy wykorzystują także fotografie archiwalne, które, poddane odpowiedniej obróbce komputerowej, umożliwią traveling kamery filmowej niejako w głąb zatrzymanych na fotografiach obrazów. Oprócz wspomnianych zabiegów realizacyjnych w niektórych odcinkach widzowie zobaczą także animacje ilustrujące omawiane zjawiska.

Realizacją cyklu filmowego zajmuje się Studio filmowe AnialkaTeam, czyli Anna Pankiewicz i Marcin Kaproń. Studio zajmuje się m.in. pełną realizacją filmową, głównie formy dokumentalne i filmy animowane. Jako niezależna grupa autorów i realizatorów filmowych współpracowali m.in. ze studiem MaGiK world w USA, wykonując art.production zleceń dla HBO.

Za oprawę muzyczną cyklu filmów Twarze Małopolski odpowiada zespół Automatomy w składzie: Maria Ka, Tom K., Tom T., Tom Z. Artyści tworzą muzykę określaną jako folk miejski, psychodeliczny trans czy ubarwiony elektronicznie eksperyment. Często wykorzystują własne teksty, sięgają także po twórczość poetów – Słowackiego, Gałczyńskiego, Przerwy-Tetmajera czy Baki.

Filmy będą prezentowane w obiektach, o których opowiadają, podczas majowego weekendu z zabytkami (14–15 maja 2011). Natomiast już od 7 kwietnia w każdy czwartek o godz. 17.55 można je oglądać w TVP Kraków.

Mamy nadzieję, że filmowa podróż pokazująca dziedzictwo kulturowe Małopolski w znaczący sposób uatrakcyjni dotychczasową formułę wydarzenia.

 

 

 

 

Źródło: http://dnidziedzictwa.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca