Teatr

Jubileusz XV-lecia istnienia Teatru Montownia

Jesienią tego roku Teatr Montownia będzie obchodził piętnastolecie swojego istnienia. To właśnie 12 września 1996 r. w stołecznym Teatrze Powszechnym odbyła się pierwsza premiera grupy, „Szelmostwa Skapena”, zagrana w pełnym składzie aktorskim (Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki) i pod szyldem Montowni.

Z okazji jubileuszu, Montownia przygotowuje na 28 października w Och-teatrze specjalny spektakl - sztukę rumuńskiego pisarza Matei Visnieca pt. „Zatrudnimy starego clowna” w reżyserii Marcina Hycnara.

Chcielibyśmy, aby świętowanie kilkunastu lat na scenie przybliżyło młodszym widzom historię naszego teatru, a tym nieco starszym oraz wiernym fanom przypomniało dorobek artystyczny grupy i przywołało wspomnienia. Oprócz monografii jubileuszowej i krótkiego filmu dokumentalnego przygotowujemy wystawę plakatów oraz oryginalnych rekwizytów i kostiumów z dawnych spektakli. Ale przede wszystkim, zapraszamy na wszystkie nasze starsze i nowsze przedstawienia.

 

 

 

Matei Visniec

ZATRUDNIMY STAREGO CLOWNA

przekład: Krzysztof Warlikowski

reżyseria: Marcin Hycnar

występują: TEATR MONTOWNIA (Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki)

premiera: 28 października 2011 r., Och-teatr, ul. Grójecka 65

 

 

„Dzisiejszy cyrk to gówno. To nędzna amatorszczyzna.

Dziś już nikt nie wie, co to jest prawdziwe zawodow­stwo.

Żadnej fantazji. Żadnej siły perswazji. Ofermy, kabotyni, beztalencia!

Mówię ci, Filippo, jeśli my zdechniemy, sztuka zdechnie z nami.”

 

(fragment sztuki)

 

 

Och-teatr po raz kolejny będzie gościł na swoich deskach aktorów Teatru Montownia. Krawczuk, Perchuć, Rutkowski i Wierzbicki biorą na warsztat sztukę Matei Visniec’a „Zatrudnimy starego clowna”. Historia rumuńskiego autora o podstarzałych clownach w interpretacji Montowni staje się sztuką niezwykle bliską rzeczywistości. To opowieść o grupce artystów, których kiedyś łączyły ideały, pasja i przyjaźń. Spotkanie po latach jest okazją do zrewidowania młodzieńczych planów, wzajemnych relacji i mitów dotyczących przeszłości. Nieprzypadkowo przedstawienie powstaje przy okazji jubileuszu piętnastolecia istnienia grupy. Z każdą kolejną kwestią granica między sceniczną fikcją a prywatnością zaciera się coraz bardziej…

Spektakl jest reżyserskim debiutem Marcina Hycnara, na co dzień aktora Teatru Narodowego i studenta Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca