Wywrota

Masa krytyczna na pikniku chemicznym

Rowerowa wycieczka po Warszawie śladami Marii Skłodowskiej - Curie, wybuchowy piknik chemiczny i wspólne tworzenie artystycznego kolażu ze zdjęć  rentgenowskich – to atrakcje, przygotowane przez  Centrum Nauki Kopernik w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki.

 

Mało znanym faktem z życia Marii Skłodowskiej-Curie jest to, że  była entuzjastką nowego w swoich czasach wynalazku – roweru. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego przejazdu ulicami wraz z Warszawską Masą Krytyczną – w niedzielę 18 września .   Trasę wyznaczą miejsca związane z życiem polskiej noblistki, a w każdym z nich będzie oczekiwać niespodzianka. Udział można zgłaszać na stronie:http://www.kopernik.org.pl/program/koperniknafestiwalunauki/
Jeśli ktoś  przebierze się za Marię lub jej męża Piotra Curie, może liczyć na nagrodę!

 

Przed przejazdem warszawskimi ulicami zapraszamy na Piknik Chemiczny.  O godz. 10.00 Park Odkrywców Centrum Nauki Kopernik zamieni się w wielkie plenerowe laboratorium. Znajdą w nim coś dla siebie także ci wszyscy, którzy na rowerze czują się niepewnie. Będą wybuchowe bańki mydlane, szaleństwa z ciekłym azotem i mnóstwo innych spektakularnych eksperymentów.  To przedsmak działalności pracowni chemicznej, którą już w październiku Kopernik otworzy dla zwiedzających.

 

Bezdyskusyjną gwiazdą pikniku będzie aparat rentgenowski i jego „dzieła”.  Podczas I wojny światowej Maria Skłodowska- Curie była szefową służby radiologicznej w Francji, organizowała ruchome ambulanse oraz punkty rentgenowskie. W sumie wykonano w nich prawie milion sto tysięcy prześwietleń. Podczas pikniku sprawdzimy, gdzie nas „dotknęła Maria” – zachęcamy do przynoszenia niepotrzebnych zdjęć rentgenowskich, z których wspólnie stworzymy artystyczną instalację.

 

18 września, Park Odkrywców  Centrum Nauki Kopernik
10.00 – 14.00 Piknik Chemiczny
14.00-17.00 Przejazd Rowerowej Masy Krytycznej (odbiór pakietów startowych od 12.00)
wstęp wolny
www.kopernik.org.pl/program/koperniknafestiwalunauki/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca