Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
229 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
alfabetycznie chronologicznie

RPG #3

RPG, czyli Regularny Przegląd Galerii. Tytuł może się wydać nieco przewrotny. Termin RPG skojarzy się z grami fabularnymi (nie tylko komputerowymi) albo z... ręcznym granatnikiem przeciwpancernym zza wschodniej granicy (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 4 lutego 2013 · sztuka · 10 komentarzy

Teoria kultury

Człowiek to istota społeczna. Eagleton uświadamia czytelnikom, że nie tylko. To przede wszystkim istota polityczna.

Koniec teorii, intrygujący tytuł. Tylko o jaką teorię chodzi? Eagleton próbuje przybliżyć czytelnikom problematykę, która wywołuje emocje w dość wąskim gronie specjalistów. Na kanwie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 stycznia 2013 · książka · 4 komentarze

Praca Roku 2012

Przełom roku jest nierozerwalnie związany z różnego rodzaju podsumowaniami, w drugiej odsłonie RPG został ogłoszony plebiscyt na pracę roku 2012. Pod głosowanie zostały poddane prace, które zostały polecone/wyróżnione przez moderatorów Galerii.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 stycznia 2013 · sztuka · 10 komentarzy

Steel and Steam

Para buch! syntezatory w ruch

Grupa RAMP została założona w 1996. Tworzyli ją: Lambert Ringlage, Stephen Parsick i Frank Makowski. Ringlage opuścił projekt jeszcze w tym samym roku (po wydaniu płyty Nodular). Skłoniło…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 28 stycznia 2013 · album muzyczny ·

Tajemnice, tajemnice...

Steve Berry to amerykański pisarz, były prawnik. Jest autorem thrillerów sensacyjnych opartych na faktach historycznych, w które umiejętnie wplata fikcję literacką.

Książki sensacyjne nie wzbudzają we mnie szczególnego zainteresowania. Być może moja obojętność powstała kilkadziesiąt lat temu, kiedy rozczarowałem się twórczością Iana Fleminga…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Ambient?

Acid ambient, cóż to takiego? O twórczości zespołu Carbon Based Lifeforms.

Facebook ma tyluż zwolenników co przeciwników. Są osoby nie wyobrażające sobie życia bez tego medium, są też takie, które zastrzegają się, że nie mają tam konta. Mimo tak diametralnie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 stycznia 2013 · album muzyczny · 3 komentarze

RPG, czyli Regularny Przegląd Galerii (odsłona 2)

Tytuł może się wydać nieco przewrotny. Termin RPG skojarzy się z grami fabularnymi (nie tylko komputerowymi) albo z... ręcznym granatnikiem przeciwpancernym zza wschodniej granicy (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 stycznia 2013 · sztuka · 18 komentarzy

Ostatni Führer

Mało kto wie, że po Adolfie Hitlerze był jeszcze jeden führer - Karl Dönitz. Właśnie o nim jest ta książka.

Z racji wykonywanego zawodu obracam się w środowisku historyków, więc pozycje książkowe z tego kręgu nie są mi obce. Niestety, większość z nich kierowana jest do pasjonatów. Suche…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 grudnia 2012 · książka ·

RPG, czyli Regularny Przegląd Galerii

Tytuł może się wydać nieco przewrotny. Termin RPG skojarzy się z grami fabularnymi (nie tylko komputerowymi) albo z... ręcznym granatnikiem przeciwpancernym zza wschodniej granicy (Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 pazdziernika 2012 · sztuka · 5 komentarzy

Wspomnienia z...

Nie doceniamy polskich artystów, szczególnie w dziedzinie muzyki (nie mówiąc o muzyce elektronicznej). Wprawdzie pewna liczba twórców z tego kręgu tworzy na przeciętnym poziomie, ale nie oznacza to, że wszyscy.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 pazdziernika 2012 · album muzyczny ·

Zimniej?

Redshift, czyli... przesunięcie ku czerwieni – zjawisko obserwowane w astronomii polegające na tym, że linie widmowe promieniowania elektromagnetycznego docierające z niektórych gwiazd lub galaktyk są przesunięte w stronę większych długości fali (mniejszych częstotliwości).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 września 2012 · album muzyczny ·

Robofest

Dobrze zapowiadający się, ciekawy i nietypowy festiwal.

ROBOFEST Prezentacje Muzyki i Sztuki Music Art Presentation 29 - 30.09.2012 Miejsce: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie (ul. Długa 20A) Muzyka…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 września 2012 · koncert ·

Mandarynkowy sen

Toruński artysta Tomasz Zawadziński zajmuje się komponowaniem od 1999 roku. Jak do tej pory wydał kilka ciekawych płyt. Wystąpił także na festiwalu w Gorlicach w 2005. Współpracuje ze Sławomirem Jędraszkiem.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 września 2012 · album muzyczny ·

Oczekiwanie

Krzysztof Zimmermann ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie mieszka w Göteborgu w Szwecji. „Waiting for an Answer" jest jego debiutem.

Definiowanie gatunków muzycznych ma swoje wady i zalety. Z jednej strony łatwiej odnaleźć interesującą nas twórczość, z drugiej spotykamy dziwne zbitki słowne, które wprowadzają…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 września 2012 · album muzyczny ·

Widokówki ze starego Krakowa

Kraków, czyli jedno z najpopularniejszych polskich miast. A zastanawialiście się, jak wyglądał wcześniej? „Kraków na starych widokówkach" to pozycja nie tylko dla kolekcjonerów!

Pamiętam pocztówkowy szał z lat 60. i 70. XX wieku. Wtedy niemal każdy z moich rówieśników zbierał widokówki (też miałem pokaźny zbiór). Istniały nawet systemy (oparte na schemacie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 sierpnia 2012 · książka ·

Świat w miniaturze, ale nie tylko

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

W Muzeum Miasta Gdyni (poziom -1) do 02.09.2012 trwa wystawa Świat w miniaturze. Na ekspozycję składają się różne modele (głównie samochodów) z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka z…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 22 lipca 2012 · sztuka ·

Energia z Trójmiasta

O autorskim projekcie Michała Góreckiego.

Dubstep - gatunek muzyczny przesiąknięty elementami dubowymi (ciężkie basy, przestrzenie i delaye) często połączonymi z motoryczną perkusją, czasami nawiązuje do drum n bass. Podstawę…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 lipca 2012 · album muzyczny ·

Gdyński modernizm w obiektywie II edycja

konkurs fotograficzny

W 2011 Agencja Rozwoju Gdyni zorganizowała pod koniec sierpnia Weekend architektury w Gdyni. W ramach imprezy można było poznać te mniej i te bardziej znane modernistyczne (funkcjonalistyczne)…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 lipca 2012 · sztuka ·

Co „piszczy” w wywrotowej Galerii

Kreatywne, mocno przetworzone, wręcz malarskie zdjęcia Black Velvet przyciągają wzrok i zatrzymują na dłużej.

W wywrotowej Galerii nie ma dużego ruchu. Nie oznacza to, że nic sie w niej nie dzieje. Istnieje stałe grono aktywnych artystów, którzy co jakiś czas pokażą, nie tylko wywrotowemu gronu,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 20 czerwca 2012 · sztuka ·

Czas, pojęcie względne.

Pamiętacie film „Częstotliwość”, gdzie główny bohater zmienia przeszłość (w wyniku kontaktów poprzez radio krótkofalowe), tym samym modyfikując swoją teraźniejszość?

Powyższe porównanie może wydawać się nie na miejscu, bo powieść Marcina Wolskiego Doktor Styks nie ma nic wspólnego z wymienionym filmem. Relacja pomiędzy dwoma przedstawionymi w powieści…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 czerwca 2012 · książka ·

Muzyka do metra? Nie tylko.

Odyssey - Tomasz Pauszek, dyplomowany dyrygent, kompozytor, muzyk i współorganizator Synth Art Festival (2000 -2004)

Po dłuższej przerwie sięgnąłem po twórczość polskiego artysty o pseudonimie Odyssey. Nie ukrywam, że zostałem mile zaskoczony. Wprawdzie dokonania kompozytora poznałem już wcześniej,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 29 maja 2012 · album muzyczny ·

Muzyka, język uniwersalny

Monika Pasiecznik – krytyczka muzyczna, redaktorka „Ruchu Muzycznego". Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i teorii muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Karlheinz Stockhausen (1928 - 2007) był artystą kontrowersyjnym i to nie tylko z powodu nieortodoksyjnych poglądów muzycznych. W młodości chciał zostać poetą (pod koniec lat 40-stych XX…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 maja 2012 · książka ·

Antysocjalnie?

Co przez półtora godziny ograniczona przestrzeń może uczynić z muzyką? – o płycie R.M.I. jako klimatycznym wspomnieniu koncertu.

Radio Massacre International to dość płodny zespół. Chronologiczne słuchanie dorobku artystycznego grupy nie jest jednak warunkiem koniecznym większość płyt jest do siebie podobnych, nie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Życie ex post

Boris Buden – chorwacki filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, działacz pokojowy.

Ja, rocznik 1970, pamiętam czasy realnego socjalizmu w polskiej specyficznej odmianie. Nie był to okres największej indoktrynacji tylko błogie czasy Gierka i późniejszy kryzys. Czas nieudanych …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 marca 2012 · książka ·

Gdynia designem stoi

Termin „design” nie ma (jak dla mnie) trafnego odpowiednika w języku polskim. Przyjęło się mówić o wzornictwie przemysłowym, choć określenie to nie oddaje w pełni istoty działalności.

Design definicja przyjęta przez International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) mówi, że jest to działalność twórcza, mająca na celu określenie wieloaspektowych cech…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 lutego 2012 · sztuka · 3 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca