Film

Pokaz filmu „Efekt domina” i spotkanie z twórcami

 

Fundacja Cultour zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Efekt domina” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Jest to intymna opowieść o miłości Abchaza i Rosjanki, w kraju, który nie istnieje na mapach świata. Abchazja, malutka republika wciśnięta między Rosję i Gruzję, dawniej była najbardziej luksusowym kurortem ZSRR i najpiękniejszą riwierą nad Morzem Czarnym. Dziś jest zapomnianym i zniszczonym wojną domową krajem, w którym ludzie od 20 lat żyją w ekonomicznej i politycznej izolacji. Po filmie zapraszamy na spotkanie z twórcami. WSTĘP NA FILM JEST WOLNY (prosimy o rezerwację miejsc poprzez stronę Kina KC).


W spotkaniu z widownią po filmie wezmą udział: producentka Anna Wydra, montażysta Andrzej Dąbrowski, reżyser dźwięku Marcin Lenarczyk oraz współautor udźwiękowienia Franciszek Kozłowski. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy i animator kultury Jacek Dziduszko. Przed spotkaniem zapraszamy na niespodziankę przygotowaną przez Cider Czerski .

Zwiastun filmu:

 

EFEKT DOMINA

W państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji, szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej” historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem, ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

 

Zapraszamy również do udziału w kolejnych wydarzeniach z cyklu „Abchazja – kraj nieistniejący”:

24.09. godz. 19:00 (środa), Południk Zero (ul. Wilcza 25)

Pokaz slajdów z podróży po Abchazji Mateusza Bajka, doktoranta na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie bada wewnętrzną sytuację polityczną m.in. Gruzji oraz Rosji. Zawodowo zajmuje się analizą rynku energetyki regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Wstęp wolny.

1.10. godz. 19:00 (środa), siedziba Kultury Liberalnej (ul. Chmielna 15/9)

Debata pt. „Miłość w czasach postsowieckich. Przypadek Abchazji“.

Losy Abchazji, krainy tożsamościowo rozdartej między Rosję i Gruzję, to więcej niż tylko przykład geopolitycznych zawirowań na obrzeżach byłego Związku Radzieckiego. Dokument "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdołał uchwycić powikłania, jakie cień dawnego imperium wywołuje w intymnych relacjach Rosjanki i Abchaza. Czy napięcia, których doświadczają, są charakterystyczne dla współczesnych, międzykulturowych związków czasów globalizacji? O emocjonalnych konsekwencjach życia w nieistniejącym państwie - oraz ich przełożeniu na język filmu - porozmawiamy z reportażystą, Wojciechem Góreckim, oraz psycholożką międzykulturową, Martą Piegat-Kaczmarczyk.  Wstęp wolny.

4.10. godz. 15:00 – 19:00 (sobota), MiTo art.cafe.books. (ul. Waryńskiego 28)

Turniej gry w domino. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody w postaci gier planszowych. Liczba osób, mogących wziąć udział w turnieju, jest ograniczona. Chętnych prosimy o zapisywanie się pod adresem: kontakt@fundacjacultour.org .

Szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach „Abchazja – kraj nieistniejący“ znajdują się na profilu fb Fundacji Cultour: https://www.facebook.com/fundacjacultour.

Projekt „Abchazja – kraj nieistniejący” współfinansowany jest przez m.st. Warszawa.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca