Film

Nastassja i nowe otwarcie na jubileusz

Nowe centrum festiwalowe w kinie Helios w Sukcesji. Nowe naukowe oblicze za sprawą międzynarodowej konferencji organizowanej z Uniwersytetem Łódzkim. Wreszcie nowa nazwa dzięki sponsorowi tytularnemu. Jubileuszowa, dwudziesta edycja łódzkiego Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia zapowiada się wyjątkowo.

 

Miłośnicy wymagającej i ambitnej europejskiej kinematografii mogą już rezerwować czas na przełomie listopada i grudnia. Dwudziesta edycja Forum Kina Europejskiego rozpocznie się 27 listopada i potrwa osiem dni.

 

- Przed nami tradycyjnie: ponad sto filmów, filmy debiutantów i retrospektywy mistrzów, spotkania, warsztaty, master class. Polecamy nasze konkursy: na najlepszy debiut europejski, najlepszy debiut polski i najlepszą polską piosenkę filmową – mówi Sławomir Fijałkowski, organizator Festiwalu. - Jak zawsze zapraszamy wielkie nazwiska, choć jeszcze za wcześnie na szczegóły. Mogę zdradzić tylko, że swoją obecność zapowiedziała Nastassja Kinski. Będzie też Mika Kaurismaki, gość sekcji poświęconej kinu fińskiemu – mówi Fijałkowski.

 

Podział na sekcje programowe to już tradycja FKE. Tym razem odwołują się one do przypadających w tym roku jubileuszy: 120-lecia istnienia kina, 20-lecia powstania Dogmy, 40. rocznicy śmierci Pier Paolo Pasoliniego, wreszcie 70. rocznicy urodzin Wima Wendersa.

I tak, FKE stworzy okazję do obejrzenia rzadko w Polsce pokazywanych, albo kompletnie nieznanych skandalizujących filmów Pasoliniego. Obrazy te wywarły znaczący wpływ na twórczość m.in. Bertolucciego, Jarmana, Chereau, Hanekego, Noe. Przeglądowi towarzyszyć będzie seminarium naukowe i dyskusje na Uniwersytecie Łódzkim w ramach międzynarodowej Konferencji „Europejskie Kinodyskursy – kino i ideologia po roku 1945”. Jubileusz Dogmy ma z kolei skłonić widzów do refleksji, co pozostało z jej dziedzictwa i dokąd zmierza slow Cinema. Gościem tej sekcji będzie Stig Bjorkman, szwedzki reżyser, przyjaciel Larsa von Triera, autor dokumentu o nim i o  Dogmie. Tegoroczna edycja to również mało znane w Polsce dokumenty Wima Wendersa, kino fińskie oraz powrót cyklu Filmowe Odkrycia Europy. Sprowokowani międzynarodowym mega sukcesem „Idy” uczestnicy FKE szukać będą też odpowiedzi na pytanie o to, jak radzą sobie polscy filmowcy w coraz liczniejszych koprodukcjach.

 

Jubileuszowa edycja Forum to sporo nowości – począwszy od nazwy, ponieważ za sprawą sponsora tytularnego, który wsparł organizację imprezy Forum Kina Europejskiego to w tym roku nie Cinergia, a ORLEN Cinergia. ORLEN jest jedną z firm najaktywniej wspierających polską kulturę, sport, naukę oraz edukację i to zarówno jako organizator poszczególnych przedsięwzięć, jak i sponsor. Warto wspomnieć kilka projektów, które dzięki współpracy z naszym sponsorem stanowią istotne wydarzenie dla świata polskiej kultury, a są to np. „Polacy z Werwą”, Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Herberta, czy wreszcie Festiwal Filmowy w Gdyni, który ORLEN wspiera już od kilku lat jako sponsor główny.

 

Od tego roku zmienia się też lokalizacja głównych wydarzeń FKE. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w kinie Helios w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja, której uroczyste otwarcie odbędzie się 25 września 2015 roku. Niewątpliwie to miejsce stworzy dodatkowe możliwości oprawy tej międzynarodowej imprezy.

 

- Jest nam niezmiernie miło, że główne wydarzenia tak prestiżowego festiwalu filmowego jak Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia będą odbywać się w naszym najnowszym i jednocześnie najnowocześniejszym kinie – mówi Tomasz Jagiełło, Prezes Zarządu sieci kin Helios. Łódzki multipleks Heliosa otwiera swe podwoje dla widzów już 25 września w nowo powstałym Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja. - Pięknym początkiem działalności nowego kina w filmowej Łodzi z pewnością będzie możliwość ugoszczenia znamienitych nazwisk europejskiego filmu – mówi Jagiełło.

 

Warto podkreślić jednak, że Forum gościć będzie też, tak jak dotąd, w kinach: Charlie, Kinematograf, w łódzkiej Filmówce.

 

Imprezą towarzyszącą Forum będzie wspomniana już międzynarodowa konferencja „Europejskie Kinodyskursy - kino i ideologia po roku 1945”, organizowana przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowcy dyskutować będą różne ujęcia problemu relacji kina i ideologii: filmowe reprezentacje historii, propagandę w mediach i filmie fabularnym, instytucjonalne uwarunkowania produkcji filmowej czy zagadnienia cenzury państwowej i autocenzury.

 

Forum Kina Europejskiego od początku swojego istnienia stanowi jedną z wizytówek kultury filmowej miasta. Jest jednym z najstarszych i największych festiwali ambitnego kina w Polsce. Jego repertuar był zawsze szeroki i obejmował kilka sekcji tematycznych, na które składają się zazwyczaj przeglądy wybranych nurtów i kinematografii narodowych, retrospektywy wybitnych twórców kina, przeglądy etiud filmowych studentów PWSFTviT czy krótkich animacji.

 

Pierwsza edycja Forum Kina Europejskiego odbyła się w 1992 roku w dwóch łódzkich kinach: Przedwiośniu i kinie Łódzkiego Domu Kultury. Festiwal miał wtedy formułę przeglądu. Od edycji w 1994 jego główną siedzibą stało się nowo powstałe kino Charlie. Impreza odbywała się corocznie aż do 2005 roku, kiedy to nastąpiła czteroletnia przerwa, a następnie powrót w 2009 roku, gdy miała miejsce czternasta edycja festiwalu. Od 2010 roku festiwal funkcjonuje jako Forum Kina Europejskiego Cinergia. Poza Złotą Łódką w latach 2011–2012 na festiwalu przyznano ufundowane przez PWSFTviT nagrody im. Andrzeja Munka dla najlepszych debiutantów w kategorii reżyser i operator polskiego filmu. Ponadto, w czasie 18 edycji w 2013 roku mianowano pierwszego honorowego Ambasadora Łodzi Filmowej – tytuł ten przypadł Agnieszce Holland. Wśród laureatów Złotych Glanów, nagród za wkład w kino europejskie i światowe są m.in. Jan Troell, Marta Meszaros, Otar Ioselliani, Istvan Szabo, Andriej Konczalowski, John Malkovich, Peter Greenaway, Jerry Schatzberg, Jaco van Dormael, Margarete von Tiesel, Ferzan Ozpetek.

 

FKE ORLEN Cinergia 2015 wspierają finansowo: Urząd Miasta Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 sierpnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca