Film

Dywan jak z filmu – czyli znane dywany z hollywoodzkich superprodukcji.

Ile razy, każdy z nas oglądając film marzył o domu jak z obrazka. Wzdychając i zachwycając się wystrojem rezydencji rodem z Beverly Hills. Jeśli chodzi o uzyskanie odpowiedniej atmosfery w filmie, dekoracje mają z tym wiele wspólnego. Niezależnie od tego, czy jest to kawiarnia w znanym serialu komediowym „Przyjaciele”, czy też wieża zegarowa w filmie „Powrót do przyszłości”. Coś, co w większym stopniu przykuwa uwagę wielbicieli i maniaków filmów to detale. Wiele dywanów użytych w filmach, jako element wystroju stało się wręcz ikoną w aranżacji tematycznych wnętrz, żywcem wyjętych ze znanych światowych filmów.

Oto lista najbardziej kultowych dywanów filmowych, od szalenie zabawnych po niesamowicie przerażające.

  1. „Aladyn” (1992) – dywan z filmu animowanego dobrze znanego dzieciom jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych perskich dywanów. Świat złodziei i arabskich nocy stał się bardziej ekscytujący dzięki ponownemu wyobrażeniu Disneya o klasycznej opowieści o dżinach. Poza tym, kto by nie chciał mieć latającego dywanu? Orientalne dywany stały się bardzo popularnym dodatkiem do domu. Tkane ręcznie, z licznymi detalami i niesamowitymi wzorami są efektem pracy wielu lat tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenia. Wysoka, jakość przędzy co prawda odbija się na cenie, ale taki rodzaj dywanu stanowi idealny dodatek do orientalnych pomieszczeń. Nada im elegancji i luksusu.
  2. „Big Lebowski” (1998) - w klasycznej komedii braci Coen akcja główna toczy się, gdy gangster włamuje się do mieszkania Jeffery'ego "The Dude" Lebowskiego (Jeff Bridges), rujnując mu jego ulubiony dywanik. Próba Dude'a, by odzyskać ukochany dywan, prowadzi go coraz głębiej do dziwacznej tajemnicy i zmienia jego nudne życie w walkę o przetrwanie. Tak naprawdę z pozoru niewiele znaczący dodatek do mieszkania, dla głównego bohatera jest wszystkim. Staje się też przyczyną różnych zdarzeń w filmie. Nie jest to ekskluzywny rodzaj dywanu. Zużyty i wyblakły ma swoje lata świetności już za sobą, ale pokazuje silny związek między człowiekiem a rzeczą.
  3. „Lśnienie” (1980) – film będący adaptacją powieści Stephana Kinga pod tym samym tytułem jest jednym z najbardziej znanych horrorów na świecie. Można spotkać się z wieloma motywami występującymi w tym filmie jak chociażby wszechogarniające zło, zwierciadła czy labirynt. Jednak mało kto zwróci uwagę na charakterystyczny przedmiot, który znalazł się w wielu scenach filmu. Chodzi oczywiście o dziwaczne geometryczne dywany w całym hotelu. Uderzający pomarańczowy i bordowy dywan w kształcie sześciokątów pojawia się wielokrotnie w wystroju wnętrza, w którym rozgrywa się akcja filmu. Wykładzina łączy w sobie cechy amerykańskiego wystroju wnętrz, rodem z początku lat 80tych, pełnego patosu i przepychu. Co ciekawe geometryczny dywan tak mocno spodobał się scenarzystom filmów animowanych dla dzieci, że wystąpił chociażby w „Toy Story 3” czy „Minionki”.
  4. „Kevin sam w domu” (1990) –  nie ma chyba osoby, która nie oglądała przygód małego chłopca zostawionego samego w domu w Święta Bożego Narodzenia. Tytułowy bohater filmu chroni swój rodzinny dom przed rabusiami, zakładając wiele pułapek na chciwych złodziei. Dom przedstawiony w filmie jest przykładem gregoriańskiego stylu aranżacji wnętrz. Przeładowany dodatkami i ozdobami jest nieco przytłaczający jak na pierwszy rzut oka. Orientalne dywany obecne chociażby w salonie w zielono- czerwonych kolorach potęgują ten obraz.
  5. „Skarbonka” (1986) – komedia z Tomem Hanksem w roli głównej jest niewątpliwie przykładem wszystkiego, co może pójść źle podczas remontu domu. Główni bohaterowie, za ostatnie pieniądze kupili wielki dom na przedmieściach, który miał być ich rajem na ziemi. Jak się okazuje, rezydencja jest ruiną i wymaga ciągłych napraw. Jedna z najbardziej pamiętnych scen ma bardzo szczególne znaczenie. Próbując naprawić swój zrujnowany dom, Walter (Tom Hanks) wpada w dziurę, którą była przykryta dywanem. Zostaje w niej uwięziony i zapada się trzymając w rękach plik banknotów, przeznaczonych na odnowę domu. Jak się okazuje nie wszystko jest takie piękne jak się wydaje.

Dywany są niewątpliwe jednym z najbardziej powszechnych dodatków do domów. Mogą spełniać wiele funkcji, nie tylko dekoracyjnych. Nadają pomieszczeniu ciepła i charakteru. Ciekawy wzór może wyróżniać i ożywić wnętrze. Jak pokazano powyżej, wykładziny mogą być też ważnym elementami scenografii w filmach.  Warto, zatem podczas zakupu dywanu poświęcić więcej czasu na jego wybór.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 lutego 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca