Literatura

Zaskakujący portret Jarosława Iwaszkiewicza

Książka, której nikt się nie spodziewał. Zupełnie nowe spojrzenie na literackiego giganta!

Anna Król przeciwstawia się tradycji pisania o jednym z najważniejszych autorów XX wieku. Pokazuje Jarosława Iwaszkiewicza tak, jak nikt wcześniej się nie ośmielił – z bliska i zmysłowo. Po raz pierwszy tak szczerze, tak otwarcie. Prawda o uczuciach, życiu intymnym, kompleksach i zawiedzionych nadziejach. Prywatne zapiski, listy miłosne, pędzle do golenia, krawaty i notatki na biletach. Trzynaście przedmiotów i ulotnych chwil z życia intrygującego mężczyzny. Literacko piękna i drobiazgowo udokumentowana opowieść i poruszające sceny oparte na faktach. Książka, którą czyta się wciągającą powieść i przewrotnie skonstruowany, poruszający dokument:

 

O homoseksualizmie
Najważniejsza męska miłość Iwaszkiewicza – młody i zabójczo przystojny Jerzy, któremu pisarz wysyła namiętne listy zdobione suszonymi kwiatami. Wielkie uczucie, które przetrwało śmierć chorego na gruźlicę chłopaka.


O depresji żony
Anna Iwaszkiewicz cierpiała na chorobę psychiczną, była leczona w zamknięciu. Depresja zrujnowała wiele marzeń, oddaliła, ale i zbliżyła ich do siebie. Anna Król odwiedza szpital w Tworkach, podróżuje w czasie, by rozwikłać nieopisaną zagadkę ich związku.

O pieniądzach

Zaznał i ubóstwa, i luksusu. Ze wsi na Ukrainie do arystokratycznego Stawiska. Od apartamentu dyplomatycznego w Kopenhadze i zakupów u Hermèsa po dni, w których pożyczał od służby na bilet kolejowy. Pomagał innym, nie robił długów i nikt nigdy nie nazwał go sknerą.

 

O polityce
Wyróżniał się w siermiężnej epoce PRL. Kosmopolita i salonowiec, znał siedem języków, podejmował koronowane głowy, pracował jako dyplomata. Bez niego Gierek bał się ruszyć w świat. Nie należał do partii, ale za polityczne sympatie zapłacił słono. Zamiast literackiego Nobla dostał Międzynarodową Nagrodę Leninowską.

 

Książka ukazała się nakładem Wilk&Król Oficyna Wydawnicza. Jest dostępna
w księgarniach w całej Polsce.

 

Takiego Iwaszkiewicza jeszcze nie było. W „Rzeczach” autorka cytuje dokumenty, po które nikt przed nią nie sięgał – intymne listy miłosne, pełne czułej troski pocztówki wymieniane z żoną, zapisy dowcipnych dyskusji prowadzonych z najbliższym współpracownikiem.

 

Ludwika Włodek, prawnuczka pisarza:

Fascynujący eksperyment dla każdego, kto chce zobaczyć w pisarzu człowieka!

Jacek Dehnel, pisarz:

Iwaszkiewicz wraca tu jako człowiek stary, znękany, borykający się z zapinaniem „coraz mniejszych“ guzików przy koszuli; troskliwy opiekun chorej żony, z którą tworzy związek pod każdym względem wyjątkowy. Są tu papierzyska, zwierzęta, gosposia – całe uniwersum Stawiska ukazane od kuchni.

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny:

Anna Król jest czułym detektywem, chwytającym umykające historie. Czyta się to wszystko jak prozę Iwaszkiewicza – intymnie.

Anna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Wydawnictwo: Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Stron: 384

Premiera: 7 października 2015

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca