Literatura

Recenzja "Żniw zła" Roberta Galbraitha

Cormoran Strike znowu w akcji!

 

Robin Ellacott, sekretarka znanego detektywa Cormorana Strike’a, otrzymuje przesyłkę z niecodzienną zawartością – w środku znajduje się odcięta kobieca noga. Mimo że paczka została zaadresowana do kobiety, detektyw podejrzewa, że to on jest celem psychopaty lubującego się w ćwiartowaniu damskich ciał. Strike sądzi, że nadawcą mógł być ktoś z jego przeszłości. Typuje trzech podejrzanych i zaczyna ich szukać. Każdy z nich ma żal do Strike’a za coś, co wydarzyło się dawno temu. Czy to któryś z nich? Strike nie chce, by Robin angażowała się w nową sprawę, ponieważ boi się o jej bezpieczeństwo. Jednak kobieta nie daje za wygraną i bierze sprawy w swoje ręce.

 

Żniwa zła Roberta Galbraitha, a właściwie J.K. Rowling, to trzeci tom cyklu o detektywie Cormoranie Strike’u. Były wojskowy, syn gwiazdy muzyki i supergroupie musi stawić czoła swojej przeszłości.

Narrator pokazuje trzech bohaterów – Strike’a, Robin i psychopatę, który wysłał detektywom fragment ciała kobiety. Ten ostatni jest szczególnie interesującą postacią – poznajemy jego psychikę, sposób myślenia i pragnienia. Jego zachowanie motywowane jest chęcią zemsty. Poza tym mężczyzna czerpie przyjemność z zadawania kobietom cierpienia. Tym razem jego celem jest Robin. Mężczyzna uważa, że raniąc ją, zemści się na Strike’u.

 

Ważna w powieści jest społeczność ludzi, którzy pragną pozbyć się jakiegoś fragmentu swojego ciała. To na tej podstawie podejrzenia padają na Cormorana. Nastolatka pisała do detektywa z prośbą o pomoc w ucięciu nogi i była przekonana, że swoją Strike również odrąbał własnoręcznie. Motywy ludzi zgromadzonych wokół forum, na którym udzielała się denatka, są pokręcone i dziwne. To kolejne ze środowisk, które scharakteryzowała w swoim cyklu Rowling. Przy okazji nie zapomniała o tym, że różne postacie mają różne style mówienia, co wzbogaca tekst i urozmaica go.

 

Podobnie jak w poprzednich tomach autorka nie zapomniała o życiu prywatnym bohaterów. Możemy czytać o przygotowaniach Robin do ślubu i nowym związku Cormorana. Dowiadujemy się też pewnych ważnych rzeczy z przeszłości obojga, co rzuca światło na niektóre kwestie ich obecnego życia.

 

Fabuła nie jest naszpikowana akcją i nie gna na złamanie karku. Nie jest to jednak minus. Mamy do czynienia z powieścią detektywistyczną, dlatego przesłuchania i sprawdzanie tropów zajmuje tu najwięcej miejsca. Nie ma widowiskowych pościgów i bójek, chociaż zdarzają się zwroty akcji. Dopiero pod koniec narracja nabiera tempa i nie można się od niej oderwać.

 

Książkę czyta się dość wolno. Nie można przez nią przebrnąć w ciągu jednego wieczora. Jest ciekawa i wciągająca, jednak należy się skupić podczas lektury, by wraz z bohaterami móc rozwiązywać zagadkę odciętej nogi i napadów na bezbronne kobiety.

Uważam, że to udany powrót Cormorana Strike’a i jego partnerki Robin. Książka jest dobra, pokazuje blaski i cienie pracy detektywa oraz prywatne życie głównych bohaterów. Warto przeczytać, nawet jeśli nie znacie poprzednich części.

 

 

Robert Galbraith, Żniwa zła

Przekład: Anna Gralak

Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań 2016

Liczba stron 496, okładka miękka ze skrzydełkami

 

53 artykuły 9 komentarzy
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Dominika Ciechanowicz
Dominika Ciechanowicz 26 marca 2016, 22:06
Mam mieszane odczucia co do tej książki. Akcja nie jest nieciekawa, ale nie jest też na tyle wciągająca, bym chciała dowiedzieć się, kto to zrobił.
Poza tym Robin jako bohaterka zaczyna mnie irytować - zaczyna irytować mnie jej nieświadomość samej siebie, która przy tym stopniu inteligencji wydaje się aż nieprawdopodobna. No bo co - laska, która od trzech tomów tkwi w związku, w którym czuje się tłamszona i nieszczęśliwa wychodzi w końcu za faceta, który ciągnie ją w dół i na każdym kroku umniejsza jej dokonania i mówiąc "tak" patrzy głęboko w oczy innemu facetowi? Litości!
przysłano: 6 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca