Literatura

„Sceny rozbierane” - Tym razem nie film, lecz książka od Radosława Piwowarskiego

Jak rodzą się gwiazdy? Jak powstaje film? Co dzieje się na zapleczu planu filmowego? Odpowiedź na te i wiele innych pytań zawiązanych z życiem i pracą twórców filmowych można znaleźć w debiucie literackim znanego reżysera Radosława Piwowarskiego. Książka pod tytułem „Sceny rozbierane” przybliża zakulisowy świat kina, życie gwiazd, ich codzienność i wielkie kariery aktorskie. Tytuł ukazał się 27 kwietnia nakładem Edipresse Książki.

 

„Sceny rozbierane” to zbiór najciekawszych opowieści Radosława Piwowarskiego z planu zdjęciowego i nie tylko. Są to autentyczne historie artysty, u którego debiutowało wiele znakomitych gwiazd polskiego kina. W gronie aktorskich odkryć Piwowarskiego znalazły się m.in. Katarzyna Figura, Krystyna Feldman, Anna Przybylska, Maria Seweryn, Małgorzata Socha, Robert Gonera, Andrzej Zieliński, Piotr Siwkiewicz czy Arkadiusz Janiczek. Tym razem uznany reżyser zaprasza swoich widzów nie przed ekrany, lecz do lektury.

 

Najlepsze filmy swoim sposobem opowiadania potrafią „wciągnąć” publiczność w świat przedstawiony na ekranie. Takie produkcje często wywołują burzliwe dyskusje i pytania widzów: „Jak oni to zrobili?”. Tu właśnie zaczyna się opowieść o powstawaniu filmu, którą znakomicie snuje Radosław Piwowarski. Książka „Sceny rozbierane” jest wynikiem wieloletniego doświadczenia i obecności znanego reżysera w świecie sztuki filmowej. Autor udowadnia, że tworzenie filmu to proces niezwykle twórczy, jednak to, co mu towarzyszy – codzienność, terminy, obowiązki i rygor panujący na planie – tworzy zupełnie nową historię, nie zapisaną w scenariuszu, ale w życiu. I zupełnie jak w życiu, w opowieściach Piwowarskiego również nie brakuje humoru i wielu zaskakujących sytuacji.

 

Dyrektor dostrzegł filmowców. O! Od wczoraj żył w stresie – skąd Romek wiedział, że ma go tu szukać? Że jest tu dyrektorem? A jak mu zaproponuje rolę w filmie? I, nie daj Boże, po angielsku? Ciekawe, ile tam płacą? I w jakiej walucie? Dolary? Euro wyżej stoi, to lepiej zażądać w euro? Był już wykończony. Ale teraz, na widok filmowców – z których żaden nie był Polańskim – wszystkie myśli w jednej chwili uciekły jak złe kruki w „Zaczarowanym Ogrodzi”. Jak dobrze. Co za ulga. Wyciągnął ramiona. – Welcome to my dramatic theater! Co ja pierdolę. Witam kolegów filmowców w tych skromnych progach. Pani Jola nie jest aktorką. Wyobraźcie sobie, koledzy, co w takim razie potrafią nasi aktorzy, jeśli dziewczyna z centralki robi takie sztuczki…

 

Książka „Sceny rozbierane” opisuje historie, które zdarzyły się naprawdę. Te niepowtarzalne chwile, uzupełniające pracę na planie zdjęciowym, mogłyby stać się niemal osobnym materiałem na film. Czytelnik dowie się o mistrzu, który omal nie zginął, kręcąc film w języku, którego nie znał; o upartym autorze scenariuszy, czyhającym na decydenta nawet w toalecie; o cnotliwej debiutantce, która bardzo chciała powtarzać sceny jak najbardziej rozebrane; o bardzo znanym aktorze, który miał osobistego anioła stróża chroniącego go przed kontaktem z alkoholem. Są też opowieści o castingu,  o największej polskiej aktorce i o kobiecie, która miała problem ze zbyt dużym biustem.

 

Dla wszystkich osób zainteresowanych światem kina, książka może stać się nieocenioną pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na przeróżne pytania. Ciekawscy dowiedzą się m.in.: co dzieje się w garderobie i podczas kręcenia filmu? Jak rodzi się gwiazda i jak kończy karierę? Jakie są relacje międzyludzkie na planie i jaki jest naprawdę świat filmu?

 

O autorze:

Radosław Piwowarski  – polski reżyser „kultowych” filmów „Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”, „Kochankowie mojej mamy”, a także seriali telewizyjnych „Jan Serce”, „Złotopolscy” i wielu innych. Laureat międzynarodowych festiwali filmowych za swój największy sukces uważa odkrycie i wykreowanie plejady gwiazd polskiego kina. „Sceny rozbierane” są jego debiutem książkowym.

 

Dane wydawnicze:

Autor: Radosław Piwowarski, tytuł: „Sceny rozbierane”, Edipresse Książki, ISBN 9788379452576, cena: 39,90 zł, format:  130 mm x 195 mm, liczba stron: 320,  oprawa twarda, data premiery: 27 kwietnia 2016 r.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Anonimka
Anonimka 24 listopada 2017, 21:48
Sitkowiak by sie w tym odnalazł.
przysłano: 27 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca