Historia tajemniczego porwania - Kate Morton „Dom nad jeziorem”

 

Kornwalia czerwiec 1933 roku. W wiejskiej posiadłości odbywa się przyjęcie z okazji Nocy Świętojańskiej, którego sielską atmosferę przerywa rodzinny koszmar. Zniknięcie niespełna rocznego dziecka właścicieli okrywa całunem tragedii posiadłość i wpływa na jej mieszkańców, determinując resztę ich życia.

 

Siedemdziesiąt lat później policjantka Sadie Sparrow trafia na nierozwiązaną sprawę zniknięcia małego chłopca, którego ślady prowadzą do bestsellerowej pisarki kryminałów, Alice Edevane. Sędziwą autorkę prześladują duchy przeszłości, domagające się ujawnienia i rozwiązania po siedemdziesięciu latach od wydarzeń czerwcowej nocy. Ponowne śledztwo niespodziewanie przyniesie odpowiedzi, zmieniając życie wielu osób.

 

 

Dom nad jeziorem jest piątą książką w dorobku australijskiej pisarki Kate Morton. Jej znakiem rozpoznawczym są historie rozgrywające się w dwóch przestrzeniach czasowych – odległej przeszłości i bliższej nam współczesności. Morton upodobała sobie temat angielskich wyższych sfer, wielkich posiadłości oraz tajemnic, skrywanych przez ich mury i drzewa genealogiczne. Jej powieści są pełne nagłych zwrotów akcji oraz drobnych, ukrytych szczegółów, mających decydujący wpływ na fabułę. Są to historie, które pochłaniają czytelnika swoimi zagadkami i tajemnicami, a ich rozwiązania nigdy nie są oczywiste.

 

Autorka świetnie dba również o szczegóły historyczne, wiernie odwzorowując atmosferę lat międzywojennych w Anglii. Zaprezentowany przez nią w Domu nad jeziorem obraz idyllicznej wiejskiej posiadłości wraz z rozwojem akcji mierzy się z ówczesnymi problemami, które pozostawiła po sobie I wojna światowa.

 

W powieści świetnie została ukazana metafora więzienia, które bohaterowie zbudowali sami dla siebie na kanwie wydarzeń z przeszłości. Nie mogąc wybaczyć sobie oraz innym popełnianych błędów, coraz bardziej pogrążali się w mrokach własnych myśli, żali oraz niespełnionych marzeń.

 

 

Morton czerpie z tradycji angielskiej powieści tajemnic, w których przeszłość chowa klucz do teraźniejszości. Książkę konstruuje niczym układankę z puzzli. Początkowo prezentuje czytelnikowi historię z rozwiązaniem, które wydaje się najlogiczniejsze, by wraz z rozwojem fabuły odkryć kolejne karty, obalając tym samym początkową tezę i prezentując wszystko w nowym, niespodziewanym świetle.

 

Czyni to Dom nad jeziorem powieścią, w której każdy z nas z przyjemnością zanurzy się w długie, jesienno–zimowe wieczory, odrywając się od otaczającej rzeczywistości i odkrywając sekrety schowane w zakamarkach dawnych czasów.

 

Kate Morton, Dom nad jeziorem

Wydawnictwo Albatros, 2016

Liczba Stron: 544

 

Ania B.

Ania B.

30 lat Bytom
34 artykuły 5 komentarzy
...w trakcie poszukiwań.
Ministerstwo Literatury

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 marca 2017


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło