Literatura

13 września premiera "Ludzi na drzewach" Hanyi Yanagihary, autorki głośnego "Małego życia"

Kiedy Norton Perina podejmuje studia medyczne na Harvardzie, nikt nie podejrzewa, że arogancki młodzieniec w przyszłości zatrzęsie posadami świata nauki. Po uzyskaniu dyplomu Perina dołącza do wyprawy naukowej w niezbadane rejony Pacyfiku. Jej celem jest poznanie tajemniczego plemienia Ivu'ivu żyjącego na jednej z mikronezyjskich wysp.


Podczas gdy członkowie ekspedycji pilnie obserwują życie codzienne tubylców, uwagę młodego lekarza skupiają ludzie wyrzuceni poza nawias społeczności plemiennej - fizycznie krzepcy sześćdziesięciolatkowie, których jednak cechuje daleko posunięta demencja. Ze strzępków ich wypowiedzi wynika, że każdy z nich ma ponad sto kilkadziesiąt lat. Czyżby ekspedycja była bliska odkrycia sekretu nieśmiertelności? 


Po powrocie z wyprawy życie Nortona Periny nigdy nie będzie już takie samo. Za swe przełomowe dla świata nauki badania otrzyma Nagrodę Nobla, zyska sławę i uznanie. Za ten sukces przyjdzie jednak słono zapłacić zarówno mieszkańcom wyspy, jak i samemu Perinie. Jego spektakularna kariera zakończy się wielkim skandalem.

 

Hanya Yanagihara tworzyła swą debiutancką powieść niemal osiemnaście lat, czerpiąc inspirację z bulwersującej historii Daniela Gajduska, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1976 r. Brawurowo podjęła temat wyniszczającego wpływu człowieka na świat, w którym żyje, i problem zła czynionego w intencji dobra. Wielopłaszczyznowa, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie powieść stawia pytania o granicę między altruizmem i egoizmem i o to, czy wybitne umysły mają prawo do życia poza normami moralnymi.

 

Wspaniała, przebogata w warstwie etnograficznej pisarska wizja i fascynujący, acz wstrętny bohater - ta powieść robi ogromne wrażenie, zarówno pod względem estetycznym i narracyjnym, jak i z racji etycznych pytań, które niesie.

"Publishers Weekly"

 

Głęboko satysfakcjonująca, pełna przygód powieść. Prowokuje dyskusję o nauce, moralności i naszej obsesji na punkcie młodości.

"Chicago Tribune"

 

Opowieść niczym skrzyżowanie reportaży "National Geographic" i Jądra ciemności Josepha Conrada. Pełen mrocznych tajemnic świat, który stworzyła Yanagihara, jest doprawdy magiczny.

"The Times"

 

Niezwykle pomysłowa i prowokacyjna opowieść, która nie przynosi rozgrzeszenia czy choćby ukojenia. Hanya Yanagihara zasługuje na najwyższy podziw.

"The New York Times Book Review"

 

Trudno się jej oprzeć. Pełna misternie splecionych wątków, ale przystępnie podanych, proza Yanagihary jest czystą poezją. Błyskotliwie opowiedziana historia.

"The Daily Mail"


Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) - pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem "Conde Nast Traveler", jest redaktorką magazynu "T: The New York Times Style Magazine". Jako powieściopisarka zadebiutowała w 2013 roku powieścią Ludzie na drzewach, która zebrała znakomite recenzje i była nominowana do prestiżowych nagród (m.in. do Dylan Thomas Prize). Wydana w 2015 roku druga powieść pisarki, Małe życie , stała się międzynarodowym bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii (w Polsce nakład książki przekroczył 130 tys. egzemplarzy; otrzymała tytuł Bestsellera empiku oraz Książki Roku 2016 portalu Lubimyczytać).


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 sierpnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca