Literatura

David Remnick „Grobowiec Lenina” na rynku od 30 października

GROBOWIEC LENINA.

 

Ostatnie dni radzieckiego imperium

Bez tej książki nie sposób zrozumieć czym jest Rosja dzisiaj

Katyń. Kreml. Sachalin. David Remnick z bliska obserwował każdy przejaw agonii sowieckiego imperium. To niezwykłe połączenie przenikliwej analizy i brawurowego reportażu, którego bohaterami są zarówno górnicy na Syberii, jak i ostatni żyjący zausznicy Stalina czy Michaił Gorbaczow oraz Borys Jelcyn. „Lepszej książki o końcu ZSRR nie sposób sobie wyobrazić. Wstrząsająca i bardzo ważna pozycja wśród humanistycznej i politycznej literatury naszych czasów” ‒ pisał „The New York Times”. Ale bez „Grobowca Lenina” nie sposób też zrozumieć, czym jest Rosja dzisiaj.

Komunistyczna ideologia, radzieckie państwo i stare imperium przestały istnieć i nie ma rzeczywistego powodu, by bać się ich powrotu. Niemniej poczucie końca – nagłego i szczęśliwego zakończenia – jest złudzeniem, w które od wielu lat już nikt nie wierzy.

Ze wstępu do książki


Niezwykła książka. David Remnick przedstawia szeroką panoramę wydarzeń, wypełniając ją scenami i ludźmi tak żywo opisanymi, że nigdy ich nie zapomnę. Udała mu się rzadko spotykana rzecz: sprawił, że czytelnik czuje się świadkiem przełomowych chwil w dziejach. Wzruszająca i prawdziwa, od pierwszej do ostatniej strony.
Robert Caro, amerykański reporter, autor biografii politycznych


Nie sposób wymienić nawet jednej książki o ostatnich latach komunizmu w Związku Radzieckim, która okazałaby się lepsza od tej... Wspaniała, pobudzająca do myślenia, absorbująca.
Kirkus Reviews


David Remnick jest redaktorem naczelnym prestiżowego magazynu „The New Yorker” i jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy Ameryki. Swoją karierę zaczynał w gazecie „The Washington Post” ‒ był jej moskiewskim korespondentem w latach pierestrojki, czego owocem jest książka „Grobowiec Lenina”. W 1994 roku otrzymał za nią Nagrodę Pulitzera, a „Time” uznał ją za najważniejszy tytuł roku. Drugi akt wydarzeń w Związku Radzieckim ‒ po rozpadzie imperium ‒ przedstawił w „Zmartwychwstaniu”. Jest też autorem m.in. biografii boksera Muhammada Alego („King of the World”, 1998) oraz Baracka Obamy („The Bridge: The Life and Rise of Barack Obama”, 2010).

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca