Muzyka

Granie to pewna forma uzależnienia. Wywiad z LaDY (LOREIN)

O inspiracjach, nowej płycie i uzależnieniu od grania opowiada Roland "LaDY" Langer, w LOREIN odpowiedzialny głównie za gitary, syntezator oraz chórki.

Michał Domagalski: W krótkim opisie zespołu na stronie internetowej i facebooku prezentujecie imponującą  listę sukcesów. Jakie wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe dla zespołu?

 

LaDY: Wszystkie przeglądy i festiwale były ważne, ponieważ mieliśmy okazje pokazać się ludziom i zdobywaliśmy w ten sposób doświadczenie. Zaczynaliśmy tak jak wiele kapel, grając w piwnicy. Wszystko, co wydarzyło się po drodze do tego punktu, gdzie jesteśmy teraz, stanowi ważny element. Ale przełomowy na pewno był moment podpisania kontraktu płytowego z SP Records i wydanie debiutanckiego albumu w 2012 roku.

 

Recenzenci często porównują Lorein do innych zespół. Czy rzeczywiście inspiracje są w Waszym graniu świadome, czy może gracie swoje, a cała reszta dzieje się sama?

 

To rzeczywiście tak jest, że ulubione zespoły siedzą w naszych głowach i na pewno będzie je słychać w naszej muzyce. Staraliśmy się o tym myśleć i eliminować podobieństwa, robiąc nowy materiał. Ale jeśli będzie on w jakiś sposób przypominał inne bandy, to sorry ale to nie jest celowe działanie. Na szczęście inspirujemy się fantastycznymi zespołami przynajmniej z naszego punktu widzenia (śmiech).

 

Czy czerpiecie inspiracje tylko z muzyki? Czy może na Wasze dokonania ma wpływ literatura,  sztuki plastyczne, filmy?

 

Głównie z muzyki, jednak inspiruje nas też przyroda i człowiek jako skomplikowana jednostka przyrodnicza. Na ten temat napisano wiele książek, powstało wiele obrazów i filmów, więc chyba inspirują nas pośrednio wszystkie przez ciebie wymienione formy sztuki.

 

Drzewa i planety to Wasz drugi album. Jak odbiór debiutu wpłynął na przygotowania do  nagrywania nowego materiału?

 

Bardzo pozytywnie. Reakcja naszych fanów była najlepszym impulsem do działania i tworzenia nowego materiału.

 

Czy Drzewa i planety zaprezentują nową twarz Lorein, czy może będzie to kontynuacja debiutanckiego MoNoKoLoR?

 

Poprzednia płyta była właściwie takim the best of. piosenki powstawały przez wiele lat, były różnorodne. To słychać. Drzewa i planety powstały natomiast w krótkim czasie, materiał jest bardziej spójny. Mieliśmy zawodowego producenta – Dominica Buczkowskiego, który włożył wiele energii i pracy, żeby nagrania brzmiały rewelacyjnie, żeby znalazły się na wysokim poziomie. Myślę, że od strony produkcyjnej, brzmieniowej i aranżacyjnej to będzie nowa twarz Lorein, ale to raczej ocenią słuchacze.

 

Co podczas tworzenia Drzew i planet było dla Was ważniejsze: teksty czy muzyka? Co  pojawiało się pierwsze?

 

Kilka piosenek było gotowych jeszcze przed rozpoczęciem nagrań. Jednak większość materiału powstała bezpośrednio w studiu. Graliśmy, improwizowaliśmy i nagle wpadał do głowy jakiś riff, melodia i na jej podstawie budowaliśmy cały kawałek, a teksty powstały później.

 

To dość ogólne pytanie, może trochę naiwne, ale wydaje mi się, że czasami trzeba je zadać. Dlaczego gracie?

 

Dobre pytanie. Większość grających wie, o czym mówię. To jest pewna forma uzależnienia. Musimy to robić (śmiech). Jest to tez ciężka praca, którą rekompensują miłe chwile takie jak koncerty czy spotkania z fanami.

 

Pod koniec kwietnia weźmiecie udział w dużej - jeżeli spojrzeć na ilość koncertów - imprezie Spring Break. Wolicie grać na koncercie, na którym jesteście gwiazdami, czy na festiwalach, gdzie stanowicie zespół jeden z wielu?

 

Lubimy grać tam, gdzie jest świetna atmosfera i są osoby które chcą nas posłuchać. Cieszymy się już na myśl o tym, że zagramy nowy materiał, najpierw w Skarżysku-Kamiennej, kameralnie w klubie Semafor z którym jesteśmy związani emocjonalnie a potem właśnie w Poznaniu na dużej imprezie w otoczeniu wielu niesamowitych zespołów i gwiazd.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Dzięki.

 

-------------------------------------------------------------------

LOREIN wydali (w S.P. Records) nową płytę – Drzewa i planety – której patronuje Wywrota. Wyruszają promować ją na koncertach. Chcesz ich posłuchać na żywo? Zajrzyj tutaj.

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 22 kwietnia 2014, 09:28
Muzyki zespołu będzie można posłuchać na żywo również podczas mysłowickiego Alter Festu 25.04.2014 r.: www.wywrota.pl/muzyka/25027-muzyka-alternatywna-wr…
przysłano: 15 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca