Wywrota

II Wrocławska Manifa

 

 

Zapraszamy na II Wrocławską Manifę!


Tematem przewodnim tegorocznej Manify jest sytuacja ekonomiczna kobiet w Polsce oraz obchody 100 rocznicy uchwalenia Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Kobiety! Dziewczyny! Chcecie, aby Wasza praca była wynagradzana tak, by zapewnić Wam niezależność finansową? Chcecie mieć możliwość awansu, taką jak Wasi koledzy? Chcecie, by Wasi partnerzy dzielili z Wami obowiązki domowe, wychowawcze? Jesteście zmuszone wybierać między macierzyństwem a pracą (karierą)? CHODŹCIE Z NAMI!

* w Polsce kobiety pracując na tych samych stanowiskach co mężczyźni zarabiają średnio mniej o 14,3% (na wyższych stanowiskach mniej o ponad 30%)
* kobiety ponoszą wyższe ryzyko, że w przypadku utraty pracy nie znajdą ponownie zatrudnienia;
* kobiety są bardziej zagrożone ubóstwem, częściej zawierają umowy na niepewnych warunkach, podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (w 2008 r. 31,1 % kobiet w porównaniu z 7,9 % mężczyzn)  - ma to negatywny wpływ na ich dochody w okresie całego życia, zabezpieczenie
społeczne i emeryturę;
* liczba kobiet wśród absolwentów szkół wyższych jest większa niż mężczyzn ( 59 % kobiet wśród absolwentów we wszystkich dziedzinach w UE w 2006 r.), mimo to kobiety przeważają w tradycyjnie "kobiecych" i często gorzej wynagradzanych sektorach (usługi zdrowotne i usługi w zakresie opieki, edukacja itp.), zajmując mniej odpowiedzialnych stanowisk we wszystkich sferach społecznych;
* kobiety posiadające dzieci pracują mniej (stopa zatrudnienia niższa o 11,5 %) w porównaniu z kobietami nieposiadającymi dzieci, podczas gdy mężczyźni posiadający dzieci pracują więcej niż mężczyźni nieposiadający dzieci (stopa zatrudnienia wyższa o 6,8 %);
* w krajach, w których istnieją korzystne warunki w zakresie opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i osobami starszymi, urlopów rodzicielskich i elastycznych form zatrudnienia, zarówno stopa zatrudnienia kobiet, jak i wskaźniki urodzeń są wyższe.
   Dane na podstawie sprawozdania Komisji Europejskiej z dnia 18.12.2009 r.


100 rocznica Międzynarodowego Dnia Kobiet
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata już od 100 lat. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.


Dzień Kobiet, który wielu osobom kojarzy się z komunizmem, po raz pierwszy był obchodzony w najbardziej kapitalistycznym kraju świata - w Stanach Zjednoczonych.

Zaczęło się od...

Pierwszy raz święto kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku w USA. Datę wyznaczyła Socjalistyczna Partia Ameryki dla upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego, przeciwko złym warunkom pracy.


Na Kongresie Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, który odbył się 26 – 28 sierpnia 1910 r. niemiecka socjalistka Klara Zetkin oficjalnie zgłosiła postulat ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet.  Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet i budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W Kongresie wzięło udział ponad 100 kobiet z 17 krajów. Ustanowienie go odbyło się poprzez anonimowe głosowanie bez ustalenia dokładnej daty jego obchodów.


W Europie Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono po raz pierwszy 19 marca 1911 r. w  Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Zorganizowane tego dnia wiece zgromadziły wspólnie ponad milion kobiet i mężczyzn. Domagano się prawa kobiet do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy, szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.


W 1977 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego miała na celu potwierdzenie znaczącej roli kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych, jak również wezwanie do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

 

 

Data:  07.03.2010, godz. 14

Miejsce : Rynek we Wrocławiu, spotykamy się pod Pręgierzem

 
 

Kontakt do organizatora

Fundacja Centrum Praw Kobiet, oddział we Wrocławiu,

ul. Ruska 46B/208, Tel. 071 358 08 74 

 

7 marca 2010, 14:00 Rynek we Wrocławiu

przysłano: 3 marca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca