Wywrota

Halloween dla dzieciaków – co w kinach i w sieci?

Mimo że w dzisiejszych czasach w Polsce obchodzenie Halloween jest dosyć kontrowersyjną kwestią, to wiele nocnych klubów, a także teatrów oraz kin oferuje różnorakie atrakcje związane z tym zachodnim zwyczajem. Niekiedy również szkoły przygotowują dla swoich wychowanków możliwość obchodzenia tej nieco bardziej komercyjnej, i odbywającej się dzień wcześniej, odmiany Wszystkich Świętych i choć może znany z amerykańskich produkcji zwyczaj „cukierek albo psikus” nie przyjął się aż w takim stopniu, to przebieranie się za postaci z horrorów lub przyodziewanie we własne, oryginalne kreacje staje się coraz popularniejsze. Ciekawostką jest fakt, że mimo dosyć głośnej krytyki ze strony Kościoła Katolickiego, katolicy z wielu dużych miast w Polsce, jak na przykład w Warszawie Poznaniu czy Katowicach organizują „Korowód Świętych” łączący chrześcijańską tradycję z bardziej radosnym charakterem.

W najbardziej spektakularny sposób Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie; mimo że nie jest żadnego rodzaju świętem państwowym ani urzędowym to cieszy się sporym zainteresowaniem i stanowi tam element lokalnej kultury. W Polsce, Halloween wraz ze swoimi drążonymi dyniami oraz przebraniami pojawiło się gdzieś w latach dziewięćdziesiątych, ale korzenie samego „święta” są nie do końca znane – większość wskazuje na rzymskie obchody dnia bóstwa nasion oraz owoców, czyli Pomony bądź celtyckiego zwyczaju mającego na celu powitanie zbliżającej się zimy – obrządek ten nazywany był Samhain, gdzie na terenach obecnej Wielkiej Brytanii oraz Francji żegnano lato i „przy okazji” oddawano cześć zmarłym przodkom.

Celtyccy kapłani uważali, że podczas Samhain świat zmarłych a świat żywych na krótko się przenikały, a duchy – zarówno te dobre, jak i złe – mogły łatwiej przedrzeć się do ludzkiej rzeczywistości; mieszkańcy posiadali cały arsenał różnorakich rytuałów, amuletów i innych, dzięki którym mogli dobre dusze przyciągnąć do swoich domostw a złe duchy odstraszać. Znaczącą rolą odgrywano palenie ognisk oraz ognia na ołtarzach bogów: wierzono, że spalając pozostałości plonów czy zwierząt dodaje się słońcu siły w walce z zimnem i ciemnością. Druidzi, bo tak nazywali się owi kapłani, przywdziewali wówczas czarne stroje oraz nosili ze sobą rzepy – ponacinane w taki sposób, że przypominały rozmaite demony – prawdopodobnie właśnie z tej tradycji wywodzi się halloweenowy zwyczaj przywdziewania kostiumów, masek oraz ozdabiania w przerażające elementy domów.

 

Wśród młodzieży istnieje sporo halloweenowych zwyczajów i zabaw. Są to między innymi: „straszne farmy” (jakkolwiek to brzmi), gdzie mamy możliwość odwiedzić specjalne scenerie wystylizowane na te, znane z kultowych filmów grozy, jak na przykład „Nosferatu” czy „Frankenstein”. Jest to też okres wszelkiego rodzaju zabaw i wróżb, jak na przykład „apple bobbing”, w której to trzeba bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w pojemniku z wodą – jabłko, które wyjdzie z tej zabawy bez szwanku oznacza szczęście w najbliższym roku. Można wymienić też trochę „niestandardowych” gier i zabaw, wśród nich, przeskakiwanie przez świeczki umieszczone w kole na ziemi – te, które nie zgasną wyznaczają liczbę szczęśliwych miesięcy w kolejnym roku; wrzucanie orzechów do płonącego ogniska, a jeśli ten pęknie z charakterystycznym trzaskiem, rzucający może liczyć na odwzajemnioną miłość; czy też zjadanie zawieszonych na sznurkach ciastek oraz owoców bez korzystania z rąk.

Co jednak, jeśli nasza pociecha nie przepada za takimi zabawami, a my nie mamy innego pomysłu na zorganizowanie jej czasu? Zawsze możemy wspólnie przygotować kilka halloweenowych gier zabaw w sieci bądź zorganizować przyjęcie dla dziecka i jego znajomych, jeśli jest nieco starsze. Z pewnością taki pomysł przypadnie nie jednemu do gustu.

W tym okresie zwykle pojawia się sporo gier osadzonych w halloweenowych klimatach, zarówno wśród produkcji na konsole czy komputery osobiste, jak też przeglądarki internetowe. Poświęcając trochę czasu możemy bez większych problemów znaleźć przyjazne dzieciom gry, niektóre związane z różnymi produkcjami filmowymi dla najmłodszej grupy odbiorców, nierzadko bardzo interesujące i z ciekawą mechaniką, nawet dla starszych dzieci oraz posiadające liczne walory edukacyjne. Wystarczy tylko zajrzeć na Poki i wybrać to, co interesuje nasze dziecko i nas samych.

 

Wraz z nadejściem Halloween, oprócz wspomnianego przystrajania domów i całej reszty atrakcji związanych z tym świętem, pojawia się również trochę nowości w świecie kultury: zwłaszcza na polu filmowym. Poza typowymi horrorami, pojawiają się także produkcje przeznaczone dla młodszych odbiorców, pozbawione przemocy czy wyjątkowo przerażających scen. Wbrew temu co może się wydawać, z okazji Halloween można natrafić na całkiem sporo filmów, przy których ani my, ani nasze dzieci nie zasną podczas oglądania, ale też nie dadzą nam koszmarów. Kilka najnowszych produkcji dla dzieci o halloweenowym charakterze na pewno pojawi się niedługo w kinach i przyciągnie mnóstwo młodych widzów. Jednakże, jeśli nie mamy ochoty wybierać się, żeby obejrzeć coś ciekawego i bezpiecznego dla naszych dzieci na dużym ekranie, zawsze możemy zostać w domu – wiele stacji telewizyjnych oferuje z reguły halloweenowe maratony filmowe dla tych młodszych, jak też starszych.

Z całą pewnością będzie tak samo i w tym roku; być może znów będziemy mogli spędzić wieczór z naszymi pociechami przy wzruszających filmach, jak niegdyś „Frankenweenie” czy nieco groteskowa „Gnijąca panna młoda” w reżyserii samego Tima Burtona czy wspólnie śmiać się śledząc losy dobrego duszka Caspera w produkcji pod tym samym tytułem. Jeśli nasze dziecko jest już nieco starsze, może przypaść mu do gustu coś z kultowej serii „Rodziny Addamsów”, która na pewno pojawi się w telewizji. Możemy trafić również na specjalne wydania znanych filmów dla dzieci, jak na przykład „Toy Story OF TERROR” będące dziełem Walt Disney Pictures oraz Pixar Animation Studios.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7904 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca