Spadki - podział, odrzucenie, testament

Śmierć bliskiej osoby jest często przytłaczającym wydarzeniem. Niestety trzeba wtedy znaleźć siły na to, żeby zająć się kwestiami związanymi ze spadkiem. W niektórych sytuacjach jest to bardzo uzasadnione, pomocna wtedy może być pomoc adwokata spadkowego.

Odrzucenie spadku

W wielu przypadkach spadkobiercy chcą odrzucić spadek. Może to być podyktowane emocjonalnym stosunkiem do zmarłem osoby. Jednak znacznie częściej jest to spowodowane tym, że długi osoby zmarłej znacząco przewyższają wartość spadku.

W takiej sytuacji każda osoba ma 6 miesięcy na to, żeby uniknąć przyjęcia spadku. Jeżeli nie złoży w tym czasie oświadczenia to jest to jednoznaczne z tym, że przyjmuje spadek.

Co zrobić po upływie 6 miesięcy?

Oczywiście może się okazać, że jakaś osoba przyjęła spadek, jednak dopiero za jakiś czas dowiedziała się o tym, że jej rodzice mieli zaciągnięte duże kredyty. Może się okazać, że nie utrzymywała kontaktów z rodziną i dopiero po roku dowiedziała się o tym, że otrzymała spadek.

W takich sytuacjach oczywiście nikt z nas nie jest bezbronny. Niewiedza na temat śmierci spadkodawcy albo jego zobowiązań pozwala zrzec się spadku po upływie 6 miesięcy. Niestety wymaga to już większej ilości formalności. W takiej sytuacji bardzo potrzebna może być pomoc adwokata spadkowego, który przyśpieszy przebieg takiej rozprawy.

Jak wygląda podział spadku?

To, w jaki sposób dzieli się spadek, można przekazać za pomocą trzech kroków:

  1. Testament – odgrywa najważniejszą rolę w podziale majątku.
  2. Porozumienie spadkobierców – oni we własnym zakresie dzielą pomiędzy sobą spadek i dochodzą do porozumienia.
  3. Sprawa sądowa – jeżeli, którykolwiek ze spadkobierców nie zgadza się do podziału majątku, to wtedy może jak najbardziej wnieść sprawę do sądu.

W ostatnim punkcie bardzo przydatna jest pomoc adwokata spadkowego. Dzięki niemu łatwiej jest przekonać sąd do swoich racji. Ponadto też znacząco zwiększają się twoje szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Czy testament notarialny jest niepodważalny?

W większości przypadków zmarły po sobie nie zostawia testamentu. Jednak istnieje wiele przypadków, gdzie można znaleźć taki testament. Trzeba zwrócić uwagę na to, że istnieje on w trzech formach:

  1. Spisany własnoręcznie
  2. Spisany notarialnie.
  3. Oświadczenie wobec wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że testament spisany własnoręcznie można podważyć bez większych przeszkód, natomiast ten spisany w obecności notariusza jest niepodważalny. Jednocześnie tak być nie musi.

Oczywiście podważenie testamentu notarialnego jest najtrudniejsze. Bardzo potrzebna jest tu pomoc adwokata spadkowego, jednak jest to możliwe. Dzięki odpowiedniej dokumentacji medycznej, zeznaniom świadków taki testament może być jak najbardziej podważony.

W jaki sposób może być podważony testament?

W przypadku testamentów pisanych własnoręcznie możliwości jest wiele. Przykładem są choćby skłonności do nadużywania alkoholu.

Jednocześnie przypominam to o czym wspomniałem wcześniej – przydatna jest tutaj pomoc adwokata spadkowego. W przeciwnym wypadku można tak naprawdę sobie zaszkodzić. Przykładem niech będzie argument:

„Często kłóciliśmy się z mężem i on w przypływie złości napisał testament”.

Oczywiście emocje jak najbardziej mogą podważać ważność testamentu, jednocześnie przyznanie się do częstych kłótni zwraca uwagę sądu, że relacje panujące w związku nie były najlepsze.

W przypadku testamentu notarialnego jego podważenie jest trudniejsze. Konieczna będzie tutaj pomoc świadków a często niezastąpiona będzie dokumentacja medyczna. Różne choroby mogą podważyć wiarygodność również testamentu spisanego przed notariuszem.

Jeżeli mówimy o oświadczeniu wobec wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta, to sytuacja wygląda tutaj tak samo, jak w przypadku testamentu spisywanego przed notariuszem. Jednocześnie tutaj dobry adwokat spadkowy ma jeszcze jedną możliwość manewru – może wykorzystywać różne błędy formalne popełnione podczas powstawania testamentu. Tacy urzędnicy często mają znacznie mniejsze doświadczenie od notariuszy, dlatego tez testament sporządzony przez nich jest łatwiejszy do podważenia.

Adwokat spadki Warszawa - pmiw.pl

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 stycznia 2018


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło