siecioholizm

„Sieć to nałóg. Ciężkie, cholerne uzależnienie, które zmienia Twój sposób myślenia. Nieważne, czy grasz po 20 godzin dziennie w Cthulu, czy logujesz się w raw-shellu... W raw-shellu to po prostu trwa dlużej, ale działa tak samo. Po jakimś czasie przestaje mieć znaczenie, ze konwertujesz sobie głosy na tekst i wciąż widzisz swoje recę na klawiaturze. Nie wiem, jak mam Ci to wytłumaczyc... Na jednym sajcie krakerskim widziałem taki tekst: you can logoff, but you can never leave. (...) Twoja głowa staje sie jednym z nośników materialnych sieci, takim samym, jak serwery - a real life to po prostu jeden z możliwych shellów. Ten najgorszy.”

Antonina Liedtke - CyberJoly Drim

Uważaj! Internet wciąga

Znajomi lub rodzice mówią Ci, że spędzasz za dużo czasu przed komputerem? Łatwiej Ci rozmawiać z ludźmi przez sieć niż w realu? Uważaj, możesz być uzależniony!


Podobnie jak alkoholizm czy narkomania tak i problem uzależnienia od Internetu jest często trywializowany przez wielu młodych ludzi. Nie mając podstawowych informacji na temat uzależnienia najczęściej po prostu ignorują problem - „Być może coś takiego istnieje, ale to na pewno mnie nie dotyczy”. Kampania „Uważaj! Internet wciąga.” prowadzona przez portal Wywrota.pl ma na celu uświadomienie naszym czytelnikom oraz użytkownikom polskiego Internetu, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym zaangażowaniem w wirtualne życie.


Sporą część naszego życia spędziliśmy przed ekranem komputera, dlatego ta tematyka jest nam szczególnie bliska. Czytając publikacje na temat uzależnień często widzieliśmy tam samych siebie lub naszych znajomych - siedzących całą noc do rana przy monitorze, zapominających o jedzeniu, o kąpieli, zaniedbujących życie rodzinne i towarzyskie. Na pozór niegroźne i zabawne sytuacje zaczęły z czasem się komplikować. Wielu przekroczyło w pewnym momencie bezpieczne stadium - borykając się z zaburzeniami uczuć i emocji, pogrążając się w depresji bądź lawirując na granicy schizofrenii trafiali do psychologów i psychiatrów którzy nie zawsze potrafili im pomóc... No i do tego ta przeklęta samotność - sieć stwarza wspaniałą iluzję bliskości - znajomi są na wyciągnięcie ręki i mrugają kolorowym oczkiem, jednak żaden nie zejdzie z ekranu aby objąć Cię ramieniem gdy jesteś w potrzebie. Skądś to znasz?


Zebraliśmy kilka ciekawych tekstów poświęconych tematyce uzależnień, abyście mogli się z nimi zapoznać. Mam nadzieję, że uda nam się sprowokować was do myślenia, do dzielenia się swoimi przemyśleniami, a być może także do zmianu swojego trybu życia. Zapraszamy do lektury i dyskusji na forum.

Siecioholizm

Specjaliścy rozróżniają pięć podtypów uzależnienia związanego z komputerem (dr Kimberly Young):

  1. socjomanię internetową czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych (cyber-relationship addiction) - np. chat-roomy, grupy dyskusyjne, poczta elektroniczna, które zastępują rodzinę i przyjaciół. Osoba uzależniona sprawdza obsesyjnie czy pojawił się ktoś nowy w chat-roomie bądź na forum grupy albo sprawdza skrzynkę e-mailową. Jednocześnie wpada w niepokój a nawet w panikę, kiedy nie ma dostępu do Internetu. Co drugi internauta w Polsce wykorzystuje sieć do zawierania nowych znajomości (OBOP 2005).
  2. uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions) - np. uzależnienie od gier sieciowych (przeciwnik jest żywym człowiekiem, który również siedzi w tym momencie przy monitorze), od gier hazardowych (internetowy patologiczny hazard w kasynach sieciowych), od aukcji czy zakupów on-line;
  3. przeciążenie informacyjne czyli przymus pobierania informacji (information overload) - np. poszukiwanie nowych informacji, przeszukiwanie baz danych;
  4. uzależnienie od komputera (computer addicion)- np. gry komputerowe.
  5. erotomanię internetową (cyberseksual addiction) - np. oglądanie filmów i zdjęć o charakterze pornograficznym, uczestniczenie w chatach o tematyce seksualnej;

Poczytaj więcej

W pułapce Internetu

Bardzo wiele badań wskazuje, że wbrew pozytywnym funkcjom społecznym jakie może spełniać Internet, problematycznie w niego zaangażowane wiąże się z trudnościami w podtrzymywaniu i realizowaniu realnych kontaktów interpersonalnych oraz pogłębiającą się izolacją społeczną i samotnością.
Ryszard Poprawa · 1 marca 2008 · technologie ·

Uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu to nowa pułapka, w którą wpadamy, gdy zaczynamy wierzyć, że coś lub ktoś poza nami samymi wypełni pustkę i lęk, które są w nas - że zrobi to - tym razem - Internet.
Mariola Wragacka · 1 marca 2008 · technologie · 1 komentarz

Uzależnienie od IRC'a, GaduGadu i innych komunikatorów

W rozważaniach o uzależnieniu od IRC, a szerzej - o uzależnieniu od Internetu - można często spotkać się z analogiami do alkoholizmu, uzależnieniu od telewizji czy od gier komputerowych, a nawet - od telefonu. Podobieństwa te istnieją, ale można się nimi posługiwać tylko w niewielkim stopniu.
Winter.pl · 1 marca 2008 · technologie ·

Infoholizm - plaga XXI wieku

Psychiatra Ivan Goldberg zaproponował kiedyś w formie żartu termin IAD (Internet Addiction Disorder) - uzależnienie od Internetu. Nie wiedział jeszcze wtedy, że wywołał wilka z lasu...

Początki Internetu Kiedy w końcu lat 50-tych XX wieku Związek Radziecki wystrzelił sztucznego satelitę o nazwie Sputnik, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powołał Agencję Badań…

Sylwia Czubakowska, Małgorzata Osipczuk · 1 marca 2008 · technologie · 1 komentarz

Siecioholizm - uzależnienie od Internetu

W dzisiejszych czasach w dobie szybkiego rozwoju techniki i automatyzacji życia Internet jest rzeczą, bez której wiele osób nie mogłoby normalnie funkcjonować. Ogólnoświatowa sieć zapewnia szybki kontakt, transfer danych na duże odległości, jak również zawiera wiele informacji z różnych dziedzin. Jednakże przy tak dużej liczbie zalet posiada jedną wydawałoby się na pozór małą wadę, mianowicie szybko uzależnia.
Andrzej Jarosz · 1 marca 2008 · technologie · 1 komentarz

Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI) - Internet Addiction Syndrome (IAS)

Chociaż Internet powstał już ponad 30 lat temu, a od kilku lat gwałtownie rośnie jego popularność, to nadal naukowcy nie są w stanie dokładnie ocenić wpływu Sieci na użytkowników, a przede wszystkim odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Czy można się uzależnić od informacji?
Redakcja · 1 marca 2008 · technologie ·

Forum Wywroty

Materiały w Sieci

Kampania społeczna

Przyłącz się do kampanii
Szczegóły już wkrótce!


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca