„Teksty kultury i animacja sieci”


  - nowy kierunek studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II

   

  Teksty kultury i animacja sieci to innowacyjny kierunek studiów I stopnia (licencjackie o profilu praktycznym), który będzie prowadzony od roku akademickiego 2013/2014 przez Instytut Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia przygotują absolwentów do pracy w nowych zawodach gospodarki opartej na wiedzy i na wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, do tworzenia i animacji kultury sieciowej oraz do twórczych działań w obszarze humanistyki cyfrowej.

   

   

  Studenci kierunku “Teksty kultury i animacja sieci” zdobędą wiedzę i podstawowe umiejętności pozwalające na pracę w zawodach związanych z pracą z tekstem w nowych mediach (m.in. copywriter, content manager, broker informacji, scenarzysta gier i aplikacji internetowych). Drugi obszar, do którego przygotowują studia, to pełnienie ważnych funkcji społecznych związanych z tworzeniem (twórca, krytyk, animator, menadżer) i zagospodarowywaniem przestrzeni kulturowej, zwłaszcza w jej wymiarze medialnym i internetowym (organizacja życia artystycznego i kulturalnego, doradztwo w zakresie kultury, dostosowywanie działania instytucji kultury i resortów administracji do nowego sposobu funkcjonowania kultury).

   

  Dzięki innowacyjnemu programowi studiów, łączącemu humanistykę z przedmiotami z zakresu innych dziedzin (również ścisłych), studenci zdobędą podstawową wiedzę związaną z aspektami technicznymi funkcjonowania i wykorzystywania nowych mediów. Umożliwią to przedmioty dotyczące digitalizacji, czy podstaw programowania i projektowania stron oraz aplikacji internetowych. Dzięki temu studenci efektywniej będą mogli realizować projekty i prowadzić badania z zakresu cyfrowej humanistyki.

   

  Program studiów jest dostosowany do dynamiki i kierunków rozwoju współczesnej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów, a zwłaszcza internetu.

   

  Ważną częścią programu studiów są zajęcia prowadzone metodą warsztatową. Istotnym elementem programu są staże i wolontariaty w instytucjach kultury. Studia zamyka realizacja grupowego projektu dyplomowego.

   

  Program studiów zakłada też rozbudowaną ofertę zajęć do wyboru, co stwarza możliwość kształtowania zindywidualizowanych ścieżek rozwijania własnych zainteresowań, zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności i kompetencji zawodowych.

   

  Zespół realizujący program studiów to naukowcy o znaczącym dorobku i ludzie kultury posiadający wieloletnie doświadczenie w organizacji życia kulturalnego i animacji sieci. Kierunek współpracuje między innymi z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, Instytutem Książki, Wydawnictwem EMG, Wydawnictwem a5, „Zeszytami Literackimi”, „Kontekstami”.

   

  - Nowoczesne społeczeństwo wiedzy – otwarte na innowacje, pielęgnujące dorobek przeszłości, swobodnie korzystające z odziedziczonego i wciąż rosnącego zasobu tekstów kultury – to jednocześnie społeczeństwo usieciowione tłumaczy profesor Paweł Próchniak, pomysłodawca studiów. – Nowe studia zaprojektowane zostały w taki sposób, by ich tok wyzwalał kreatywność i pobudzał do innowacyjności w pracy z tekstami kultury, a w konsekwencji do twórczej innowacyjności w zakresie budowania przestrzeni kulturowej, ale także

  do innowacyjności w kreowaniu nowych obszarów zatrudnienia i w tworzeniu nowych miejsc pracy dla absolwentów kierunków humanistycznych zajmujących się kulturą - dodaje.

   

   

  Więcej informacji o kierunku:

  www.animacjasieci.pl

  http://www.kul.pl/teksty-kultury-i-animacja-sieci,16211.html

   

  oraz na Facebooku: www.facebook.com/AnimacjaSieci

   

   

  Kontakt: kontakt@animacjasieci.pl

   


  Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
   
  przysłano: 17 maja 2013

  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
  Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

  Zgłoś obraźliwą treść

  Uzasadnij swoje zgłoszenie.

  wpisz wiadomość


  lub tradycyjnie
  login lub email
  hasło