Sztuka

Otwarcie „Fotoplastykonu Poznańskiego”

10. października (piątek), godz.18:00 
Oficjalne otwarcie „Fotoplastykonu Poznańskiego” w nowo wyremontowanej przestrzeni Galerii Miejskiej “Arsenał” (wejście od strony Starego Rynku) wraz z wernisażem wystawy prac fotograficznych Władysława Ruta. 

W tym dniu, wyjątkowo, Galeria będzie czynna do godz. 22:00

Wernisaż: 18:00 – 22:00

Wystawa prac fotograficznych Władysława Ruta trwać będzie od 10 października do 21 października 2014 r. 
Wystawa prac stereofotograficznych Władysława Ruta prezentowana będzie od 10 października 2014 r. do 14 października 2014 r. i od 29 października 2014 r. do 20 listopada 2014 r.

---------------------------------------------------------------------

14. października (wtorek),  godz. 17:00
Otwarcie prezentacji poświęconej stereofotografii I wojny światowej w „Fotoplastykonie Poznańskim” w ramach wystawy „I wojna światowa w 3D”, połączone z promocją najnowszego tomu „Kroniki Miasta Poznania”.

Wystawa „I wojna światowa w 3D” uświetnia obchodzoną obecnie 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej – konfliktu, który zmienił postrzeganie świata, rozpoczynając nieformalnie, jak zgodnie twierdzą historycy, XX wiek. Kluczowym aspektem, wobec przedłużania się konfliktu, stało się mobilizowanie opinii publicznej w ramach tzw. „frontu domowego”, którą skłonić należało do wzmożonego wysiłku w imię patriotyzmu celem zapewnienia stałego dopływu broni oraz żołnierzy do walki z wrogiem. Takie zadanie postawiono m.in. przed fotografią wojenną. Jednym z pierwszych fotografów, którzy otrzymali dostęp do linii frontu na pograniczu Francji, Niemiec i Belgii był Hilton DeWitt Girdwood, założyciel firmy tworzącej stereofotografie pod szyldem „Realistic Travels of England”. Pod opieką brytyjskiego oficera wykonał w 1915 r. kilkadziesiąt stereofotografii, które wraz z nabytymi od innych firm stereograficznych oraz rozmaitych fotografów, wydawał w seriach aż do lat 20. XX w. W znacznej mierze te fotografie, pokazujące walki na froncie zachodnim, Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, a także zaangażowanie wojsk kolonialnych (szczególnie z terenu Klejnotu Korony Brytyjskiej – Indii), zaprezentowane zostaną podczas wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

Wernisaż uświetni promocja najnowszego numeru „Kroniki Miasta Poznania” pt. „Wielka Wojna” (nr 3/2014), poświęconego Wielkopolsce i Wielkopolanom w trakcie tego tragicznego konfliktu. Pionierskie badania zaowocowały fascynującymi artykułami na temat okresu w dziejach Wielkopolski i Poznania dotąd w literaturze historycznej marginalizowanego na tle późniejszego, zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Wernisażowi i promocji towarzyszyć będzie również inscenizacja przed budynkiem Galerii zrealizowana przez grupę rekonstrukcyjną „Poznańczycy” znaną z niezwykłej dbałości o realia historyczne i aktywnie działającej na polu promocji wiedzy o minionych epokach. Namiot polowego szpitala, mundury armii pruskiej końca monarchii Hohenzollernów oraz stroje kobiece z epoki unaocznią tragedię młodego pokolenia, które w zetknięciu się z „wojną totalną” straciło wszelkie marzenia na temat oczyszczającego charakteru ogólnoświatowego konfliktu.
 
Wystawa „I wojna światowa w 3D”, zrealizowana przy współudziale Wydawnictwa Miejskiego Posnania, prezentowana będzie w Galerii Miejskiej „Arsenał” w okresie od 14 października 2014 r. do 28 października 2014 r.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 – 10. października 2014
Miniwystawa prac twórców książek artystycznych 
Na pograniczu plastyki i literatury sytuuje się jedna z najbardziej niedocenianych dziedzin sztuki, jaką jest książka artystyczna. Kilku związanych z Poznaniem młodych twórców (m.in. Weronika Wronecka, Marta Węglińska, Marta Hryniuk, Olga Dziubak i Bogusz Jan Szulc) postara się przekonać swoimi książkami widzów, iż pozycja tego gatunku i jego mała popularność jest całkowicie niezasłużona.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    

Wracając do źródeł – wystawa prac absolwentów fotografii UAP
Artyści: Ewa Axelrad, Jakub Bąkowski, Paweł Bownik, Michał Grochowiak, Paweł Kula, Katarzyna Majak, Marek Noniewicz, Adam Pańczuk, Daniel Rumiancew, Dorota Walentynowicz, Zorka Project (Monika Bereżecka, Monika Redzisz).
Kuratorki: Marianna Michałowska, Anita Lipiec 
Czas trwania: 1 – 19.10.2014 

Zaproszeni do wystawy artyści są absolwentami kierunku fotografia poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego (kiedyś Akademii Sztuk Pięknych). Artystyczne wybory podejmowane po ukończeniu szkoły popchnęły ich w różnych kierunkach – niektórzy pozostali przy fotografii, inni – zawsze zainteresowani bardziej estetyką intermediów – tworzą dzisiaj prace przestrzenne, audiowizualne. Pokazujemy różnorakie postawy artystyczne, wyrastające z tradycji poznańskiej Uczelni, dlatego też na wystawie znalazły się zarówno klasyczne fotografie dwuwymiarowe, jak i prace przestrzenne i filmy. Artyści łączą często praktykę artystyczną z kuratorską, zaś zawsze aktywnie wspierając środowisko twórcze w Polsce, przyczyniają się także do budowania marki poznańskiej tradycji szkolnictwa fotograficznego. 
Wystawa jest realizowana w ramach obchodów 25-lecia nauczania na kierunku fotografia w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest też zapowiedzią planowanego na 2015 rok, 3-tomowego wydawnictwa. Jego częścią będzie obszerne omówienie zawierające dokumentację wystawy. 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

UWAGA! W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ!

11. października, godz. 14.00

Protofotograficzne metody mechanicznego obrazowania - silhouettes, camera obscura i camera lucida 
Warsztaty dla wszystkich zainteresowanych
Prowadzenie: dr Jarosław Klupś

Podczas warsztatów uczestnicy poznają osobliwe instrumenty optyczne, wspomagające pracę artystów i naukowców przed upowszechnieniem fotografii. 
Czas trwania: 1,5 h
Zgłoszenia na warsztaty proszę wysyłać na adres: sylwia.czubala@arsenal.art.pl

--------------------------------------------------------

15. października godz. 18.00

Obrazy warte ... słów
Prezentacja i dyskusja na temat najnowszych prac studentów i absolwentów fotografii UAP. Przedstawiają i zachęcają do dyskusji pedagodzy prowadzący Pracownie Fotografii UAP.
Prowadzenie: prof. Piotr Wołyński 

--------------------------------------------------------
16 października, godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: Marianna Michałowska

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca