Sztuka

Libera, Bownik i Grupa Ładnie na Aukcji Nowej Sztuki l DESA Unicum

Wilhelm Sasnal, Zbigniew Libera i Bownik – prace tych twórców wystawiane są w najlepszych krajowych i zagranicznych muzeach. Oprócz ich dzieł na nadchodzącej Aukcji Nowej Sztuki znajdzie się wiele innych płócien, fotografii i filmów dobrze znanych z obiegu galeryjnego. Większość z nich nigdy wcześniej nie pojawiła się na żadnej aukcji. Debiut na rynku sztuki nastąpi 20 września w DESA Unicum.

 

Sztuka Zbigniewa Libery wywołuje kontrowersje nieprzerwanie od przeszło 20 lat. Ponad 30 indywidualnych wystaw potwierdziło popularność twórczości czołowego prekursora sztuki krytycznej w Polsce. Cykl fotografii „Pozytywy” to jedna z prac Libery, która odbiła się najgłośniejszym, medialnym echem. W skład cyklu wchodzi „Sen Busha”, przedstawiający młodą Irakijkę przytuloną do amerykańskiego żołnierza. Fikcyjny fotoreportaż, stworzony tuż po wybuchu wojny w Iraku, przedstawia wkroczenie wojsk alianckich w celu obalenia reżimu Saddama Husajna. Kreując pozory dokumentalności, artysta mówi o potędze medialnej mistyfikacji – kreowaniu historii, w których ciężko odróżnić prawdę od fałszu. Wystawiany w sześciu największych polskich galeriach sztuki i znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie „Sen Busha” po raz pierwszy ukazał się na okładce „Przekroju” w 2003 roku. Wielkoformatowa fotografia będzie licytowana od 9 tysięcy złotych. Z tą samą ceną wywoławczą wystawiona zostanie praca Bownika, polskiego artysty, którego zdjęcia eksponowane były w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Galerii Foksal. Zdjęcie pochodzi z albumu „Disassembly”, czyli Fotograficznej Publikacji Roku 2014. Hiperrealistyczne fotografie roślin to efekt tęsknoty za analogową ciekawością, fascynacji nauką i mechanizmami współczesności. Praca jest szóstą odbitką limitowanej edycji ośmiu zdjęć. Wśród oferty aukcyjnej wyróżnia się również film Konrada Smoleńskiego – artysty, który reprezentował Polskę na 55. Biennale Sztuki w Wenecji w 2013 roku. „Tribute to Krasiński” jest dialogiem z jednym z najważniejszych powojennych twórców awangardowych w Polsce. Cena wywoławcza filmu to tysiąc złotych.

 

Oprócz nowych mediów mocne miejsce na Aukcjach Nowej Sztuki zajmuje tradycyjne malarstwo. Część z płócien dostępnych na wrześniowej licytacji po raz pierwszy pojawi się na rynku aukcyjnym. Jedną z takich prac jest „Islandia II” Normana Leto, wystawiana w kwietniu tego roku na indywidualnej wystawie artysty w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pokoleniowo bliski Leto, Przemysław Matecki uważany jest za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych twórców. Jego niezatytułowana praca z 2009 roku będzie licytowana od 24 tysięcy złotych. Grono krytyków uważa, że sztuka Mateckiego wyrasta z twórczości Grupy Ładnie, działającej pod koniec lat 90. w Krakowie. Powstała w kontrze do Akademii Sztuk Pięknych kwestionowała postawę artysty, tworzącego pod wpływem natchnienia i wierzącego, że sztuka może zmienić świat. Malarstwo członków grupy, określane banalizmem lub popbanalizmem, było reakcją na postępującą po 1989 roku komercjalizację i kapitalizację. Prace trzech najsłynniejszych twórców Grupy Ładnie – Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Wilhelma Sasnala – również znajdą się na wrześniowej licytacji. Do Sasnala, uznawanego za czołowego malarza wśród polskich twórców urodzonych w latach 70., należy najwyżej wyceniana praca na aukcji. Obraz „Westerplatte I” z 2002 roku będzie licytowany od 90 tysięcy złotych. Temat samej sylwetki artysty podejmuje natomiast o dekadę młodszy twórca – Tymek Borowski, który w 2006 roku namalował odrealniony portret współzałożyciela Grupy Ładnie. Licytacja „Portretu Wilhelma Sasnala”, będącego zaprzeczeniem tradycyjnie pojmowanego wizerunku konkretnej osoby, rozpocznie się od 4,5 tysiąca złotych.

 

 

Aukcja: 20 września, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 10 – 20 września, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

 

 

Zdjęcia



przysłano: 11 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca