Sztuka

Kolekcja sztuki Danuty Wróblewskiej - świadectwo niezwykłych przyjaźni w DESA Unicum

Przyjaciółka artystów, kuratorka wystaw, historyk sztuki i jedna z najbardziej oryginalnych osobowości świata kultury ubiegłego stulecia. A przy tym – kolekcjonerka sztuki. Kolekcja Danuty Wróblewskiej pójdzie pod młotek 9 lutego w DESA Unicum. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy rozpoczynającej się już 30 stycznia.

Długie, zwiewne szaty i włosy upięte w wysoki kok – Danuta Wróblewska wyróżniała się nie tylko nieprzeciętnym strojem i artystycznym wizerunkiem, ale przede wszystkim oryginalną osobowością. Przez lata związana była z najważniejszymi galeriami sztuki, w tym Galerią Krytyków „Pokaz”, Galerią Studio, a także – najsłynniejszą z nich – warszawską Kordegardą, która powstała w latach pięćdziesiątych jako część Zachęty. W trudnych czasach Wróblewska jako jej dyrektorka potrafiła nadać temu miejscu wyjątkowy charakter. Mieszcząca się na Krakowskim Przedmieściu, tuż obok bramy prowadzącej do Ministerstwa Kultury, Kordegarda za jej kadencji zamieniła się w centrum spotkań i gorących dyskusji na temat polskiej kultury. Wdzięk oraz charyzma słynnej kuratorki i krytyk sztuki przyciągały rzesze artystów i intelektualistów. Znana z oryginalnego poczucia humoru i umiejętności niestandardowego pisania o sztuce kreowała kierunki i mody, a z jej opinią liczyło się całe środowisko artystyczne. Publikowała teksty w opiniotwórczych magazynach, m.in. kultowym czasopiśmie „Projekt”. Dzięki pasji oraz znajomości sztuki współczesnej przez wiele lat pozostawała jedną z najpopularniejszych postaci w stolicy.

Relacje zawodowe często przeradzały się w trwałe przyjaźnie. Kolekcja prac, które zostaną zaprezentowane na aukcji, liczy niemal 200 pozycji. Każda z nich znalazła się w zbiorze nieprzypadkowo i została wybrana ze znawstwem. Na wielu pracach widnieją serdeczne dedykacje „dla Pani Danusi”. Tak swoją pracę „Przypadek w grze” (cena wywoławcza 5 500 zł) podpisał sam Ryszard Winiarski . Dziś konceptualne dzieła artysty sprzedawane są za rekordowe kwoty. Wśród kilkuset obiektów w imponującej kolekcji Danuty Wróblewskiej znajduje się praca Zofii Stryjeńskiej – „Bogini Marzanna”, która będzie wystawiona z ceną wywoławczą 2 800 zł. Ciekawostką są monochromatyczne kompozycje Tadeusza Dominika z lat sześćdziesiątych oraz pochodzący jeszcze z lat trzydziestych „Zimowy pejzaż” Jana Wydry z Bractwa św. Łukasza, który można licytować poczynając od 11 000 zł. Niezwykły zbiór zawiera prace uznanych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, m.in. Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Jana Młodożeńca, Andrzeja Strumiłły i Aleksandry Jachtomy. Nie brakuje dzieł artystów tworzących na początku ubiegłego wieku, takich jak Władysław Skoczylas czy Stanisław Noakowski. Pojawiają się również prace najważniejszych reprezentantów polskiej grafiki warsztatowej, m.in. Józefa Gielniaka, Ryszarda Otręby, Leszka Hołdanowicza i Stanisława Fijałkowskiego. Kolekcja to nie tylko dowód niezwykłych przyjaźni, jakie zawierała Danuta Wróblewska z topowymi artystami tamtej epoki, ale przede wszystkim – historia polskiej sztuki awangardowej zebrana przez jedną z jej największych znawczyń.

Aukcja dzieł sztuki z kolekcji Danuty Wróblewskiej: 9 lutego, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 30 stycznia – 9 lutego 2017 , godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny.

Więcej informacji o Aukcji dzieł sztuki z kolekcji Danuty Wróblewskiej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/376/kolekcja-danuty-wroblewskiej-aukcja-dziel-sztuki-9-lutego-2017-godz-19

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca