Teatr

Theodoros Terzopoulos – metody pracy mistrza

W grudniu w ramach programu „Masters in Residence” w Instytucie Grotowskiego gościł będzie Theodoros Terzopoulos, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej oraz dyrektor artystyczny trwającej właśnie w Pekinie 6. edycji festiwalu pod tytułem „Marzenie”. We Wrocławiu poprowadzi wykład przybliżający jego metodę pracy z klasycznymi tekstami wraz z pokazem pracy. Zaprezentowany zostanie również spektakl „Mauzer” w jego reżyserii.

 

4 grudnia o godz. 17.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się wykład mistrzowski Theodorosa Terzopoulosa połączony z pokazem pracy. Wykład stanowi wprowadzenie do znanej i cenionej metody Terzopoulosa dotyczącej pracy z tekstami klasycznymi, nauczanej w międzynarodowych akademiach i szkołach teatralnych oraz uniwersytetach, która inspiruje aktorów na całym świecie. Metoda ta skupia się na „emancypacji” uwięzionej energii i głosu, a jej celem jest rekonstrukcja utraconej jedności słowa i ciała. 

Podczas spotkania z mistrzem przedstawione zostaną pryncypia: funkcja i kontrola oddychania, techniki autokoncentracji, lokalizacja i aktywacja osi ciała, wzmacnianie centrum energii, lokalizacja źródeł dźwięku, całkowita aktywacja rezonatorów, emancypacja głosu, rytmiczna interpretacja tekstu (tragedia starogrecka i teksty klasyczne). Terzopoulosowi podczas pokazu asystował będzie jego wieloletni współpracownik, aktor Teatru Attis, Savvas Stroumpos. Rezultat pracy z polskimi aktorami będzie można zobaczyć od 11 do 16 grudnia w Sali Teatru Laboratorium. W ramach programu „Masters in Residence” ponownie zaprezentowany zostanie „Mauzer”, spektakl oparty na sztuce Heinera Müllera o tym samym tytule. Pierwszy pokaz, 11 grudnia, rozpocznie się o 20.30, kolejne, 14, 15 i 16 grudnia o 19.00.

 

„Mauzer”, sztuka uważana za kluczowe dzieło Heinera Müllera zajmuje istotne miejsce na mapie współczesnego dramatu. Biorąc za punkt wyjścia historyczny kontekst wojny domowej między bolszewikami a zwolennikami władzy cara, Müller snuje rozważania na temat etyki rewolucji, dogmatyzmu ideologii, upadku znaczenia życia ludzkiego i porażki komunizmu. Postacie dostają się w tryby machiny produkującej katów i stanąć muszą twarzą w twarz z przemocą, która prędzej czy później okazuje się owocem każdej rewolucji. Tytułowy mauzer jest bronią, za pomocą której tak buntownicy, jak zwycięzcy wykonują egzekucje. Jednocześnie symbolizuje on koniec zbrodni, śmierć i machinę wojenną. Jak stwierdza Terzopoulos: „Idąc w ślad za Müllerem, chcieliśmy w naszym przedstawieniu pokazać moment utraty przyjętej miary, który może zrodzić zarówno bohaterów, jak zbrodniarzy. Tekst Müllera w dzisiejszej epoce upadku wszelkich wartości etycznych i powszechnej komercjalizacji może ujawnić swoje zbawcze działanie, jeśli tylko dotrze się do jego samego sedna. Wymaga to dogłębnej analizy i ciężkiej pracy na próbach, wielu pomysłów i inspiracji, bowiem «Mauzer» to coś więcej niż tylko dramat polityczny o radzieckiej wojnie ojczyźnianej. Owszem, w jego centrum znajduje się rewolucja październikowa i wywołana przez nią wojna domowa, ale obejmuje on także wszystkie wojny domowe, nawet tę między instynktem i racjonalnością, obrazującą elementarny konflikt między Apollem a Dionizosem”.
 

Theodoros Terzopoulos, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, założyciel Teatru Attis, pracował w wielu teatrach zagranicznych, m.in. w Teatro Olimpico w Vicenzy, Teatrze na Tagance w Moskwie. Gościł na licznych międzynarodowych festiwalach i współpracował z wybitnymi aktorami z całego świata. Po raz pierwszy wystawił „Mauzera” z okazji osiemdziesiątych urodzin Heinera Müllera w Atenach w 2009 roku.

W spektaklu wystąpią: Jolanta Góralczyk, Przemysław Wasilkowski, Przemysław Błaszczak, Marcin Misiura, Bartosz Bielenia, Jan Hussakowski.

 

Wstęp na wykład jest wolny, bilety na spektakl: 20 zł; rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320 oraz portal Biletin.pl.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca