Optymalizacja dźwięku w pomieszczeniu może wymagać zastosowania odpowiednich paneli akustycznych. Jakie są ich rodzaje? Jaką rolę odgrywają panele akustyczne w kontekście optymalizacji dźwięku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Rodzaje paneli akustycznych
Panele akustyczne to rozwiązania, które jak wspomniano we wstępie, pozwalają zoptymalizować dźwięk w pomieszczeniu. Warto zatem mieć świadomość tego, że istnieje kilka różnych typów paneli, a mianowicie:
- dyfuzory akustyczne, których funkcją jest rozpraszanie dźwięku i wyrównanie częstotliwości pomieszczenia. Doskonałym przykładem może być dyfuzor Schroedera, który sumuje fale odbite od różnorodnych powierzchni;
- absorbery akustyczne, czyli panele dźwiękochłonne, których zastosowanie pozwala wyeliminować między innymi echo czy pogłos,
- ustroje hybrydowe (uniwersalne), które bardzo dobrze pochłaniają dźwięk, a jednocześnie zapewniają dodatkowe rozproszenie w zakresie tonów średnich i wysokich;
- pułapki basowe, których rolą jest wychwytywanie i pochłanianie wszystkich zakłóceń o niskich częstotliwościach, które wpływają negatywnie na jakość dźwięku.
Rola paneli akustycznych w kwestii optymalizacji dźwięku
Panele akustyczne odgrywają ogromną rolę w kwestii optymalizacji dźwięku w pomieszczeniu. Istotny jest oczywiście ich prawidłowy dobór, ponieważ chcąc wyrównać częstotliwość należy zastosować dyfuzor akustyczny, którego rolą jest rozpraszanie dźwięku. W pomieszczeniach, w których występuje zbyt długi pogłos czy echo zastosować warto natomiast panele dźwiękochłonne, które jak sama nazwa wskazuje pochłaniają dźwięki. W efekcie ich jakość zdecydowanie wzrasta, a absorbery doskonale sprawdzają się nie tylko w studiach nagraniowych, ale również prywatnych domach czy firmach, np. w salach konferencyjnych.
Jak rozmieścić panele akustyczne?
W kontekście optymalizacji dźwięku w pomieszczeniach istotne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich paneli akustycznych, ale również ich prawidłowe rozmieszczenie. Podstawą jest zachowanie symetrii, co w praktyce może okazać się trudniejsze niż myślimy. Wynika to przede wszystkim ze względu na rozmieszczenie okien i drzwi w pomieszczeniu. Chcąc uzyskać możliwie najlepszą jakość dźwięku należy zatem zadbać o to, by panele, które zostaną umieszczone na ścianach i suficie były montowane w takiej samej ilości oraz przy zachowaniu tych samych (lub zbliżonych) odległości pomiędzy ustrojami. Równie ważne jest to, by na przeciwległych bocznych ścianach pomieszczenia zamontować taki sam rodzaj paneli akustycznych, ponieważ zastosowanie ich wyłącznie na jednej z nich sprawi, że dźwięki będą rozchodziły się w nienaturalny sposób. Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim to, by panele zostały zamontowane na prawidłowej wysokości. Zaleca się zatem ich montaż na poziomie oczu słuchaczy, ponieważ działanie ustrojów będzie wówczas najskuteczniejsze.
Podsumowując, należy stwierdzić, że panele akustyczne odgrywają ważną rolę w kontekście optymalizacji dźwięku w pomieszczeniu. W związku z tym stosuje się je nie tylko w studiach nagraniowych czy salach koncertowych, ale również wszędzie tam, gdzie zależy nam na doskonałej jakości dźwięku.