Muzyka

Etno Funky Show - Ekle

"No bo bez Was słuchających to po co te nasze granie?"

Sambor Dudziński znany jest przede wszystkim ze swoich występów scenicznych. Jako solista pojawiał się ze swoimi egzotycznymi instrumentami na wielu polskich festiwalach. Współpracował z teatrem Capitol, oraz z PWST we Wrocławiu. Wraz z ojcem, uznanym performerem tworzył w Teatrze Performer w Zamościu.
W 2001 roku rozpoczął pracę nad projektem Etno Funky Show. Mobilizacją do jednorazowego występu stała się zaczynem do stworzenia regularnego składu i przygotowania materiału. Będą jednocześnie multiinstrumentalistą, kompozytorem i performerem Sambor stworzył projekt, który wymyka się sztywnym regułom muzycznych stylów. Na swojej stronie Etno Funky Show piszą, że chcieli by pokazać, że najpierw są ludźmi, a dopiero potem artystami. Dlatego nie ograniczają się żadnym planem, po prostu grają.

Płyta "Ekle" ma bardzo sceniczną formułę, gdyby nie informacja, że była nagrana w studiu można by pomyśleć, że to koncertówka. Zaczyna się od rytmicznego przedstawienia wszystkich muzyków wchodzących w skład projektu, jednak "konferansjerka" prowadzona przez Sambora to zupełnie nie przypomina żadnej innej. W słowa są jazzowo wyśpiewane tak, że nawet prezentacja muzyków zasługuje na miano utworu. Wokalista podobnie jak w scenicznych projektach od razu wciąga w swój egzotyczny świat. Wszystko zespalają pojedyncze dźwięki łączące ze sobą kolejne utwory.

Zaszeregowanie "Ekle" do określonego gatunku muzycznego nie jest możliwe. Każdy utwór tutaj to zupełnie inna muzyczna historia. E.F.S z bluesowego bujania, przenosi się w jarmarczne historie z rozbrajającą puentą, by chwilę później powrócić do ciepłych, funkowych melodii. Nie brakuje też czysto rockowych kawałków. Takie wymieszanie nie daje jednak uczucia jakby słuchało się składanki. Raczej jest to zakręcone show gdzie w następnej minucie możemy pojawić się w zupełnie innym miejscu na muzycznej mapie.

Z pomiędzy aranżacji takich standardów jak "Fever", ludowych pieśni,  romansów z muzyką Prince’a i australijskich dźwięków Didgeridoo. Wypływa jasny zamysł projektu jakim jest poszukiwanie prawdziwości w artystycznym wyrazie. Nie ma znaczenia w jakim stylu się gra tak długo jak można tworzyć własną, niczym nie skrępowaną sztukę. Etno Funky Show tworzą sztukę.  

Strona zespołu: http://www.projektefs.pl/

Dominik

Dominik Meller Dominik premium

38 potrójne miasto na północy Polski
122 artykuły 577 komentarzy
Od zawsze sądzi, że przesłuchał o jedną płytę za mało. Uwielbia opowiadać, szczególnie o muzyce. Uzależniony od koncertów i żywej kultury. Jak sam mówi, ma słabość do pięknych rzeczy. Dużo słów o muzyce.
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca