Muzyka

Dominic Miller – „Shapes”

To spotkanie wielkich mistrzów z równie wielkim gitarzystą, którego doświadczenie i wszechstronność pozwala na dodanie tym wyjątkowym kompozycjom „oddechu", a słuchaczowi pozwoli zanurzyć się w kojących duszę dźwiękach.

Dominic Miller to artysta znany szerszemu gronu odbiorców, ze współpracy z największymi artystami światowej sceny muzyki pop. Ilość sesji nagraniowych w których brał udział znacznie przekracza wartości dziesiętne, zaś nazwiska takie jak Phil Collins, Tina Turner czy wreszcie Sting stanowią tylko dopełnienie jego muzycznego dorobku. Z tym ostatnim Dominic współpracuje już od blisko 20 lat, będąc współautorem takich Stingowych hitów jak Shape of my heart, La belle dame sans regrets czy Lullaby to an anxious child.

 

Jednak to tylko jeden z obszarów jego artystycznej działalności. Od wielu lat Dominic nagrywa świetne solowe albumy, na których łączy wykształcenie gitarzysty klasycznego ze swoimi argentyńskimi korzeniami oraz zamiłowaniem do latynoskich rytmów. Tym razem postanowił jednak oddać hołd swoim największym mistrzom muzyki klasycznej, pozostających dla niego niedoścignionymi ideałami. Tak oto na albumie Shapes odnajdziemy kompozycje J.S.Bacha, L. van Beethovena, F. Schuberta czy T.G Albinioniego. 

 

Utwory zostały zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną oraz gitarę klasyczną, zaś w kilku z nich słychać także próby połączenia tradycji z nowoczesnością w postaci dodanych elektronicznych loopów. Jednak zrobiono to umiejętnie w granicach dobrego smaku. Sam Dominic gra niesłychanie pięknie i przejmująco, a brzmienie jego klasycznej gitary jest bardzo selektywne i unikatowe. Autor zadbał także o obecność wielkich nazwisk na tzw. liście płac. Sting, Placido Domingo, Alejandro Lerner, Chris Botti to zacni goście, którzy przepięknie doprawili to dzieło. Każdy z nich dodał cząstkę siebie do kompozycji mistrzów czyniąc z nich prawdziwie arcydzieła.

 

  Myślę, że płyta ta może być dobrym wstępem dla tych, którzy fascynacji muzyką klasyczną jeszcze nie przeżyli. Nie należy rozpatrywać jej jednak w kategorii albumu z podpisem muzyka klasyczna. To raczej spotkanie wielkich mistrzów z równie wielkim gitarzystą, którego doświadczenie i wszechstronność pozwala na dodanie tym wyjątkowym kompozycjom „oddechu", a słuchaczowi pozwoli zanurzyć się w kojących duszę dźwiękach. 

 

© Bartosz Domagała

 

Dominic Miller „Shapes”

Wydawca: Decca

Data premiery: 2004

Format:CD

 

Track Lista:

1. Mass In B Minor 
2. Adagio In G Minor 
3. Shape of My Heart (Feat. Sting)
4. Air On A G String
5. Presto 
6. Ave Maria (Feat. Sting & Placido Domingo)
7. Nimrod
8. Gymnopédie No. 1 
9. Kyrie From Misa Criolla (Feat. Placido Domingo)
10. Mi Fe (Feat. Alejandro Lerner) 
11. Prelude No.3 For Clavier (Feat. Chris Botti)
12. Moonlight Sonata

Bartosz Domagała

Bartosz Domagała

38 Wrocław
52 artykuły 2 komentarze
Dyplomowany Animator Kultury i Sztuki, Absolwent kierunku dziennikarstwo muzyczne w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, redaktor w kilku serwisach internetowych, aktywny muzyk...
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca