Muzyka

Wahnfried „Trance 4 Motion”

Richard Wahnfried to alter ego Klausa Schulze'a. Projekt powstał pod koniec lat 70-tych XX wieku i rozpoczął erę transu (ku zaskoczeniu kompozytora).

 

      Klaus Schulze jest uważany przez wielu fanów muzyki techno za ojca chrzestnego tego gatunku. Taki osąd powstał głównie za sprawą popularyzowania w mediach (przeważnie w radiu) twórczości artysty spod znaku zespołu - eksperymentu Wahnfried (m.in. płyty Tonwelle, Time Actor), który swoimi dokonaniami rozpoczął historię transu. Takie zaszufladkowanie kompozytora uważam jednak za całkiem nie na miejscu. Kompozycje Wahnfrieda są wprawdzie rytmiczne, ale do techno - łupanki im daleko. W odróżnieniu od tejże niosą w sobie wiele wartości artystycznych. Swoistym tego dowodem jest produkcja Klausa Schulze'a, wchodząca w skład 10-płytowego wydawnictwa Contemporary Works I (sygnowana numerem 3).


      Na krążku Trance 4 Motion uświadczymy tylko trzy utwory. Wszystkie utrzymane w rytmicznej transowej stylistyce. Artystyczny klimat płytki buduje w zasadzie już pierwsze nagranie. Ponad 45 minut odrobinę natrętnego, monotonnego, ale też (o dziwo) nienużącego rytmu, okraszonegodość charakterystycznymi dźwiękowymi dodatkami, może rzeczywiście wprowadzić w jakiś bliżej nieokreślony trans. W takim towarzystwie pozostałe dwie, zdecydowanie krótsze, kompozycje wydają się dorzucone niejako na deser. Ostatni zaś utwór zafunduje słuchaczom małą porcję wokalu (wzorem starszych dokonań Wahnfried'a) ni to śpiewanego, ni to recytowanego.

 

      Zawartość krążka z jednej strony lekko zaskakuje (pozytywnie), z drugiej sprawia wrażenie pewnego niedokończenia (kompozycja zamykająca trochę nie pasuje do całości), ale to tylko moje zdanie. Oczywiste jest, że nie każdemu miłośnikowi klasycznej muzyki elektronicznej odpowiadają rytmiczniejsze kawałki stylistycznie podpadające pod muzykę taneczną. W sumie jednak opisywana produkcja Wahnfrieda może stać się interesującym przeżyciem zarówno dla zagorzałych miłośników elektronicznych brzmień, jak i dla mniej wymagających (czyt. obeznanych) słuchaczy mimo, że nie należy już do najmłodszych dokonań.

 

Grzegorz C. Skwarliński


 

Wahnfried Trance 4 Motion (CW I/3)

Rainhorse Records 2000


Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

51 3miasto
215 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca