Muzyka

Various Artists - „Barcelona”

To miły podarunek dla wszystkich zakochanych w katalońskim słońcu, którym doskwierają przywary polskiego przedwiośnia i wciąż tęsknią za błogostanem sjesty.

Składanka Barcelona daje świetną okazję do zasmakowania uroków sjesty w towarzystwie rozkosznych dźwięków prosto z Katalonii. O wyborny relaks zadbali artyści, którzy w swojej muzyce uchwycili magię tej śródziemnomorskiej metropolii. Wybór twórców kompilacji okazał się bardzo ciekawy. Oprócz oczywistych reprezentantów katalońskiej sceny tj. Ojos de Brujo czy Giulia y Los Tellarini, odnalazłem tu interesujących pieśniarzy i pieśniarki, w których muzycznych objęciach chcę pozostawać bez końca.


Od pierwszego spotkania urzekły mnie kołyszące rytmy kompozycji Buena Gente oraz Madrid, Barcelona, Pekin w wykonaniu wokalistki Salvarez. Świetnie czuję się także w towarzystwie innej z pań, ukrywającej się pod pseudonimem Almasala. Uwodzi swoim lekko zachrypniętym głosem i melizmatycznym sposobem śpiewania, co szczególnie słychać w funkowo-transowym utworze Suhia. Czujne ucho słuchacza bez kłopotu odkryje, że znalazła się tu także kompozycja Barcelona formacji Giulia y Los Tellarini, promująca doskonały film Woody’ego Allena Vicky, Cristina, Barcelona. Mnóstwo zjawiskowej urody dźwięków serwują nam również artyści z formacji Costo Rico oraz Jaleo Real w dynamicznych, ognistych piosenkach typu Libertad czy Corazon II.

 

Jednak to grupa Ojos de Brujo, ikona współczesnej sceny flamenco nuevo, wypada w tym zestawieniu najlepiej. Obłędnie wykrzykiwane przez charyzmatyczną wokalistkę słowa brzmią jak tajemnicze zaklęcia, a odczucia te dodatkowo potęguje drapieżność języka hiszpańskiego. Szaleńcze partie gitar flamenco oraz dziki puls sekcji rytmicznej dodają kompozycji Todo Tiende jeszcze większego animuszu.

 

Za jeden z większych atutów tej muzycznej propozycji należy uznać fakt, że prezentuje ona ogromną różnorodność, cechującą obecnie katalońską scenę muzyczną. Już pierwsze jej przesłuchanie uświadamia nam, że równie dobrze funkcjonują na niej artyści czerpiący z tradycyjnej muzyki Półwyspu Iberyjskiego, jak i ci, którzy tworzą stylistyczne kolaże, odważnie mieszając brzmienia elektroniczne z pulsem flamenco czy też rumbą.

 

Nie znam osoby, której nie zakręciła się łza w oku, gdy opuszczała Barcelonę, nawet po krótkiej wizycie. Gdy sam przed kilkoma laty żegnałem się z tym cudownym miastem, oszołomiony jego blaskiem, rozpaczliwie szukałem czegoś, co pozwoliłoby mi zabrać ze sobą chociaż cząstkę tej niebywałej atmosfery. Po wysłuchaniu recenzowanej kompilacji wiem już, że odnalazłem to, czego wówczas tak bardzo mi brakowało. To miły podarunek dla wszystkich zakochanych w katalońskim słońcu, którym doskwierają przywary polskiego przedwiośnia i wciąż tęsknią za błogostanem sjesty. Jednocześnie jest to doskonała mapa, która pozwoli odkrywać dla wielu nieprzetarte dotąd muzyczne szlaki.
 

© Bartosz Domagała

 

 

Więcej informacji o tym albumie znajdziecie na stronie wydawcy Iberia Records

 

Various Artists „Barcelona"

Wydawca: Iberia Records

Data premiery: Październik 2010

Format: CD

 

Track lista:

1. Che Sudaka - Mensajes
2. Salvarez - Buena gente
3. Salvarez - Madrid, Barcelona, Pekin
4. Giulia y Los Tellarini - Tramontana
5. Giuliay Los Tellarini - Barcelona
6. Almasala - Reina Da Rumba
7. Almasala - Suhia
8. Jaleo Real - De Pequeno
9. Jaleo Real - Libertad
10. Costo Rico - Son De La Cabeza
11. Che Sudaka - Sera Posible
12. Costo Rico - Corazon II
13. Ojos De Brujo - Todo Tiende
14. Achilipu - Dolores Vargas (Bonus Track) 

Bartosz Domagała

Bartosz Domagała

35 Wrocław
52 artykuły 2 komentarze
Dyplomowany Animator Kultury i Sztuki, Absolwent kierunku dziennikarstwo muzyczne w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, redaktor w kilku serwisach internetowych, aktywny muzyk...
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Alex Reed
Alex Reed 27 marca 2011, 21:06
"Jednak to grupa Ojos de Brujo [...] wypada w tym zestawieniu najlepiej. Obłędnie wykrzykiwane przez charyzmatyczną wokalistkę słowa brzmią jak tajemnicze zaklęcia, a odczucia te dodatkowo potęguje drapieżność języka hiszpańskiego" - myślę, że nie bez znaczenia jest tu także fakt, że "brujo" to po polsku "wiedźma". ;)
Bartosz Domagała
Bartosz Domagała 27 marca 2011, 21:27
Nazwę zespołu podobno dokładnie tłumaczy się "Oczy czarodzieja". Chociaż mogą być i "Oczy wiedźmy" :)
Alex Reed
Alex Reed 27 marca 2011, 21:46
No tak, tłumaczenie tłumaczeniu nierówne. :))
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 28 marca 2011, 01:36
Pożyczysz płytkę? :) Jedna z Twoich najlepszych recenzji. Leży Ci to gorące słońce Katalonii i muzyka nim inspirowana...
Beata 7 kwietnia 2011, 20:50
Wg mnie najlepiej wypada na składance Che Sudaka, choć więszkość najbardziej chwali tu Salvarez. Co do ODB to rzeczywiście na tę płytę trafiła ich najelpsza piosenka, ale ich pełne albumy rozczarowują i to bardzo, w przeciwieństwie do pozostałych powyższych i np. Costo Rico
Bartosz Domagała
Bartosz Domagała 8 kwietnia 2011, 11:29
Beato dziękuje za komentarz. Pozwolę sobie jednak nie zgodzić się z twoją opinią, co do formacji Ojos de Brujo. Dla mnie oni są wprost genialni, a albumy takie jak "Bari" czy "Techari" są obłędne.
przysłano: 20 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca