Journey – muzyczna podróż może być jak sen...

Muzyka Mikołaja Czechowskiego czyli ambientowy projekt muzyczny „Journey" to ciekawa podróż muzyczna, którą można porównać do snu. Słuchanie tej muzyki przenosi w stan marzenia sennego, które otwiera przed nami świat zupełnie inny niż rzeczywistość pełna pośpiechu i powtarzalności.

 

Journey to projekt Mikołaja Czechowskiego, który dzielił sie już wcześniej stworzoną przez siebie muzyką na portalu Wywrota pod inną nazwą – jako Założenie. Drugi projekt Mikołaja to zupełnie odmienna muzyka, którą bardzo ogólnie można by zaklasyfikować jako ambient lub worldmusic.

 

Płyta zawiera 10 kompozycji inspirowanych tematyką medytacji i dźwiękami przyrody.

 

Journey zgodnie z tytułem stanowi prawdziwą muzyczną podróż... Podróż poza czasem, porównywalną do snu, w którym różne obrazy (nie do końca zrozumiałe) tworzą jedną całość – tu także dosłownie, bo album stanowi w pewnym sensie jeden długi utwór podzielony na różne wątki.

 

Pierwsza kompozycja to delikatne wprowadzenie, przypominające stan, w którym odrywamy się od rzeczywistości: trochę tak jak podczas początkowej fazy snu, kiedy powoli rozpływamy się na granicy pomiędzy tym, co fizyczne, a tym, czego doświadczamy po zamknięciu oczu. PoDream Weather jeszcze dwa kolejne utwory –   nieco bardzej kosmiczny The other side of the mirror i mniej zaskakujący Bending Time – utrzymane są w dość spokojnym tonie. Kawałek z liczbą 4 to ostatni fragment pierwszego, bardziej sennego etapu tej podróży, bo od tytułowego Journey muzyka nabiera jakby więcej barw.

 

 

Tytułowy utwór chyba najbardziej przypadł mi do gustu, choć otwiera jakby drugą bardzo bogatą część płyty. Wystarczy odrobina wyobraźni, by obrazom namalowanym delikatną elektroniką dać sie ponieść całkowicie.

 

Stylistycznie odnajdziemy tu coś z klasyki gatunku – tak jak w utworze Soul in a cage, który może się nam kojarzyć z dokonaniami Tangerine Dream Klausa Shulze.

 

Druga połowa płyty z każdym kolejnym utworem coraz bardziej odrywa od rzeczywistości i komercyjnej muzyki, otaczającej nas na co dzień i z tą codziennością kojarzoną. Dochodzimy do pewnej „świętości”, nieprawdopodobnego.

 

Muzyczną podróż Mikołaja Czechowskiego zamyka nieco minimalistyczny Thousand of stars, pozostawiający pewien niedosyt.

 

Komponowanie bogatej muzyki elektronicznej to bardzo czasochłonny proces, dlatego tym bardziej na uwagę zasługuje również fakt, że całość kompilacji została udostępniona za darmo.

 

Album jest dostępny na tej stronie.

 

 

 

Oprócz muzyki warto zwrócić uwagę na obrazy towarzyszące projektowi. Abstrakcyjne pejzaże doskonale wpisują się w podróż, którą odbędziemy dzięki Journey.

 

 

 

 

Mikołaj Czechowski, Journey

Wydawnictwo niezależne, 2013

 

Lista utworów:

1.Dream weather

2.The other side of the mirror

3.Bending time

4.We are the space explorers

5.Journey

6.Soul in a cage

7.Monkeys mantra

8.Forgotten temple

9.Night of the forest spirits

10.Thousands of stars

 

 

Zdjęcia


J.K.Gotard

J.K.Gotard

38 lat Łódź
7 artykułów 13 prac 22 nagrania 1191 komentarzy 11 postów
Wielbiciel podróży i epoki gotyku, przyjaciel zwierząt i współtwórca muzycznego projektu GOTARD.
Ministerstwo Muzyki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło