Muzyka

Ściągaj, słuchaj, płacz, dziel się. „Północna Korea” w ambientowej perspektywie

Parę ładnych lat temu prym wiodły niezależne zagraniczne i polskie netlabele, które z uporem promowały muzykę niezależną, manifestując bunt skierowany przeciwko komercyjnym wytwórniom. Bardzo podobało mi się to zjawisko, zwłaszcza że takie inicjatywy wyrastały jak grzyby po deszczu. Nikt nie spodziewał się z tego tytułu profitów, liczyła się sama satysfakcja i możliwość wejścia w tętniący wówczas życiem underground muzyki eksperymentalnej. Niestety dziś, gdy jak to zazwyczaj bywa, większość z nich już dawno zarosło pajęczynami, lub zostało całkowicie zlikwidowane. Netlabel to wymierający sposób wydawanej muzyki, nie mniej jednak nadal posiada swoich zwolenników i bardzo dobrze! Gdy otrzymałem propozycję recenzji nowej EP’ki projektu Dziecka, nie mogłem czekać długo. Odpaliłem serwis 77industry i już po chwili raczyłem się znakomitą odsłoną polskiego nois’owego ambientu… a co usłyszałem – o tym poniżej.

 

EP’ka projektu o nazwie Dziecka pt. Północna Korea składa się z dwóch utworów o łącznej długości ponad 22 minut. Od razu rzuca się w oczy iż taki układ nie jest dla „współczesnej niecierpliwej młodzieży”. Takiej muzyki raczej posłucha człowiek który miał już gdzieś styczność z taką formą i umie docenić wkład w tą skomplikowaną porcję dźwięków. Na pewno do realizacji tych nagrań przyłożono wiele starań. Czuć od pierwszych momentów, że muzyka ta nie jest efektem wyprodukowania porcji sampli w jakimś programie typu Fruity Loops (sic!). Słychać tutaj żywe brzmienie, nagrania wysokiej jakości audio i przemyślany ich układ. Brzmienie jest bardzo staranne jak na podgatunek noise i pozytywnie mnie zaskoczyło.

 

Jeśli chodzi o klimat, to zawartość w pełni oddaje przypisaną stylistykę tematyczną i graficzną. Metaliczne dźwięki kawałka Bliźniaki Koreańskie od początku kojarzą mi się z zimnymi, szarymi, komunistycznymi koreańskimi blokowiskami, które są wypełnione smutkiem i brakiem nadziei. Radiowy szum, przepełniony oscylującymi falami dźwięków kojarzy mi się tutaj z parafrazą propagandy i kontroli społeczeństwa totalitarnego państwa. Można więc rzec, że słuchając tego materiału, wpadamy w lekki stan nostalgii, wyobrażając sobie kolejne negatywne zjawiska występujące w Korei Północnej – w końcu chyba takie zadanie ma ta muzyka. Końcówka utworu niesie ze sobą spokojne dźwięki, jakby autorzy projektu, dać nam mały happy-ending depresyjnego klimatu. Chwila ciszy i rozpoczyna się spokojny utwór Ostatnie Dziecko. Delikatne tony, przełamywane są po kilku minutach mocnymi uderzeniami „żelaznego fortepianu”. Bardzo spodobał mi się w tej części występujący w tle szum, który staje się zarazem silnym podmuchem wiatru jak także rozszalałym przypływem uderzającym w zimną plażę. W głowie powstają coraz to nowe obrazy. Wyobrażenia są niczym zdjęcia na które ktoś nałożył zimny filtr fotograficznym. Jeszcze raz spoglądam na okładkę. Rozmydlone kontury Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, rozcierają się wraz z końcem przesłuchiwanego materiału. Wsłuchiwanie się w ostatnie, minimalistyczne detale zachęta mnie do powtórnej przygody z tą muzyką.

 

Jestem bardzo zadowolony, że takie projekty są cały czas przepychane przez mainstreamowy mur muzyki ambientowej, który z zasadzie kojarzy się tak naprawdę tylko z kilkoma wykonawcami. Nie łudzę się jednak, że wykonawcy prezentujący ten nurt będą mieli możliwość wypływania na szerokie wody. Ta muzyka zawsze będzie niszowa i dostępność do niej będzie wiązała się wyłącznie z poziomem zaangażowania samych muzyków. Jedynym smutnym zjawiskiem jest tutaj wydawanie materiału za pomocą plików mp3. Żałuję bowiem, że EP’ka Dziecka nie została udostępniona np. w bezstratnej jakości typu FLAC, dzięki czemu sam mógłbym sobie ją wypalić na CD i wrzucić do odtwarzacza (z muzyką skompresowaną nie ma to większego sensu). Być może autorzy projektu nie zdecydowali się na ten krok, szykując fizyczną wersję tegoż materiału?

 

 

 

 

Dziecka, Północna Korea EP

do odsłuchu: http://77industry.com/html/var/releases/7740/

FB: https://www.facebook.com/dziecka

Adrian Witkowski

Adrian Witkowski

35 Dębica
5 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Grzegorz Cezary Skwarliński
Grzegorz Cezary Skwarliński 19 listopada 2013, 21:48
Od kilkudziesięciu lat "siedzę" w muzyce elektronicznej i jestem daleki od twierdzenia, że ambientowe projekty (i pochodne) trudno przebijają się przez tzw. ambientowy mainstream (który notabene z właściwym ambientem nie ma nic wspólnego). Trzeba dobrze szukać. Zawsze się coś znajdzie. Z polskich artystów warto zainteresować się twórczością Konrada Kucza (pomijając jego przygodę z "Futrem"), Aquavoice, DigitalSimplyWorld czy też Krzysztofa Radomskiego, który udostępniał swego czasu obrazy CD do samodzielnego wypalenia ("Fonolabe" jeszcze można w sieci spotkać). Sama opisywana epka ciekawa. Może jak artyści zdecydują się na wydanie obszerniejsze, to i FLAC się pojawi. Życzę im powodzenia.
afronautix
afronautix 21 listopada 2013, 18:51
Jako główny winowajca projektu Dziecka odpowiadam:

Przede wszystkim wielkie dzięki za recenzję i dobre słowa, to bardzo ważne i budujące dla każdego zespołu/projektu, szczególnie w tej początkowej fazie, kiedy taka recka naprawdę daje solidnego, pozytywnego kopa do dalszego działania.

- EP w formacie mp3 w założeniu miała być materiałem promocyjnym, zajawką, która ma zaciekawić, wprowadzić nieco zamieszania (a to jak na razie idzie zaskakująco dobrze - mamy recenzje w PL, promocyjne wzmianki w DE, wkrótce na jednym z blogów amerykańskich i recenzja w Hiszpanii) i zbudować napięcie przed płytą, która ma się ukazać w styczniu 2014. Czy się ukaże - właściwie nie wiadomo, ponieważ wydawca, który najpierw zapewnił nas słowami "mamy dil" o tym, że nas wyda, przestał się odzywać, więc właściwie nie wiemy co będzie dalej. Jeśli wydawca się "wygnie" z pewnością udostępnimy płytę w jakimś bezstratnym formacie w terminie przewidzianym na premierę "pełnometrażowego" materiału lub znajdziemy innego wydawce, choć ta niepewność nas nielekko wkurza i może się okazać że pokrzyżuje plany ponieważ...

- już trwa gromadzenie sprzętu, budowanie instrumentów i wkrótce rozpocznie się tworzenie materiału na nową płytę, którą będziemy też grać koncertowo. w 2014 Dziecka chcą wyjść na scenę, więc mamy nadzieję, że w momencie premiery płyty styczniowej będzie już gotowy albo w trakcie produkcji kolejny materiał.

- FLAC można pobrać z profilu dziecka.bandcamp.com, niestety jest płatny. chcę żeby póki co możliwość darmowego pobrania była dostępna tylko na stronie wydawcy.

- (OGŁOSZENIE DROBNE - sorry) poszukuję kogoś, kto potrafi i chciałby zrobić film/wizualizację do jednego z kawałków z EPki. Głupio mi bardzo, że nie mogę tego normalnie "zlecić" komuś zdolnemu i mu zapłacić jak należy albo jakkolwiek, ale niestety: jedyne co możemy zaoferować to udział w zyskach ze sprzedaży płyty, a te póki co są zerowe. Dość inwestujemy w sprzęt i pewnie w życiu nam się to nawet w części nie zwróci, nie stać nas na opłacenie "ekipy filmowej". Nie chodzi o żadną super produkcje. Lołfajowy śnieg, pixeloza i psychodeliczne plamki mile widziane. Może być kręcone komórką, byle dziwne i z jajem. (kontakt jak co: wilkans@gmail.com)

pozdrawiam i zapraszam na koncerty
qb
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 21 listopada 2013, 19:46
To ja mam prośbę do głównego winowajcy: będę rad, jeżeli płytę będzie można, po jej ukazaniu się, odsłuchiwać na Spotify. :)
afronautix
afronautix 21 listopada 2013, 20:56
Płytę po jej ukazaniu będzie można KUPIĆ za kwotę DZIESIĘCIU PLN. po wyczerpaniu nakładu (naprawde malutkiego)lub zaistnieniu innych sprzyjających okoliczności płyta pojawi się na bandcampie projektu.
afronautix
afronautix 6 grudnia 2013, 20:14
Jest już potwierdzone info: płyta z siedmioma utworami (łącznie z tymi z EPki) ukaże się w Oficynie Biedota pod koniec stycznia 2014.
przysłano: 17 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca