Literatura

Model fiński

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu to książka wyjątkowa i bezcenna na polskim rynku. Udowadnia, że istnieją skuteczne alternatywy dla neoliberalnego modelu rozwoju. 

Od wielu lat Krzemowa Dolina stawiana jest za wzór społeczeństwom, które pragną odnieść sukces w „epoce informacji”. Od niedawna coraz bardziej uwagę całego świata przyciąga model fiński. Jest równie dynamiczny, gdy chodzi o wskaźniki technologiczne i ekonomiczne, ale swój projekt społeczeństwa informacyjnego łączy z koncepcją państwa opiekuńczego. 

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu
to pierwsze po polsku „studium przypadku”, pokazujące, czym jest ów „fiński model”. Skąd wziął się sukces Nokii? Co sprawiło, że Linux jest dziś głównym konkurentem Microsoftu na rynkach systemów operacyjnych? I w jaki sposób połączyć sukces gospodarczo-technologiczny ze społeczną równością i sprawiedliwością?

O AUTORACH


Manuel Castells (1942)  –  hiszpański socjolog, absolwent prawa i ekonomii. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Paris X w Nanterre oraz École des hautes études en sciences sociales. Profesor socjologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Autor przełomowych prac z zakresu socjologii miasta, wybitny teoretyk globalnych przemian społecznych związanych z nowoczesnymi sieciami władzy i powstaniem społeczeństwa informacyjnego. Twórca monumentalnej trylogii The Information Age: Economy, Society and Culture, a także Kwestii miejskiej i Galaktyki Internetu.

Pekka Himanen (1973)  –  fiński filozof i teoretyk społeczeństwa informacyjnego. Najmłodszy doktor nauk humanistycznych w historii Finlandii, były doradca fińskiego prezydenta i rządu ds. społeczeństwa informacyjnego. Autor książki The Hacker Ethic, w której zawarł swoją koncepcję sieciowego komunitaryzmu.

DANE KSIĄŻKI

Tytuł: Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Model fiński
Autor: Manuel Castells, Pekka Himanen
Seria Idee, t. 17
Kategoria: ekonomia, socjologia ekonomiczna
Gatunek: literatura fachowa
Tytuł oryginału: The Information Society and the Welfare State. The Finnish Model
Tłumaczenie: Michał Sutowski, Michał Penkala
Wstęp: Edwin Bendyk
Redakcja: Magdalena Błędowska, Maciej Kropiwnicki, Michał Sutowski
Współpraca: Jarosław Lipszyc
ISBN 978-83-61006-27-5
Okładka: miękka
Format: 145x205
Liczba stronic: 232
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Miejsce i data wydania: Warszawa 2009
Cena: 34,90 zł
Premiera: sierpień 2009


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 sierpnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca