Muzyka

koncert Piotr Bukartyk

 

 

PIOTR BUKARTYK. Autor i kompozytor piosenek. Konferansjer. Radiowiec.
Artysta kabaretowy.

Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, przezwać,porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już "poetą rocka" i "elektrycznym bardem",co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen. Na polskiej scenie muzycznej Bukartyk jest bowiem zjawiskiem bezprecedensowym. Piotr Bukartyk wygrał niemal wszystkie przeglądy i festiwale, w których nagradza się przymioty tekstu piosenki. Debiutował na początku lat 80-tych, biorąc udział w turniejach poezji śpiewanej. W latach 1982-83 dwukrotny laureat olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję". Zdobywca I nagrody OPPA'83 i Hebanowego Szczebla do Kariery myśliborskich Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. Laureat Złotej Dziesiątki OMPP Wrocław '84, III nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 85) i wielu innych.

Bukartyk nigdy nie miał złudzeń, że jako muzyk zdobędzie popularność porównywalną z popularnością któregokolwiek z polskich tercetów. Uważa, że o ptakach w Polsce napisano już wszystko, i to w zaledwie dwóch utworach - o cieniu orła i sępie miłości. Jego kontakty ze skupionym na ornitologii polskim szołbizem należą do sporadycznych, kiedy to udziela się jako aktor, gospodarz programów telewizyjnych czy konferansjer, w czym jest zresztą nie do podrobienia. Utwory jego autorstwa wykonują jednak ciągle Mietek Szcześniak, Andrzej Krzywy, Various Manx, Stanisław Sojka, Krzysztof Kiljański i Ewelina Flinta. Wielu też (ilość niepoliczalna) chciałoby takie utwory wykonywać.

Od wielu lat występuje z recitalami autorskimi, najpierw solo zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą, a od 1999 r. z zespołem SEKCJA, powstałym przy okazji nagrywania płyty Z głowy. Nominowany do Fryderyka kategorii dance i techno za płytę Szampańskie wersety, zawierającą parodie modnych nurtów. Na płycie znalazło się kilkanaście fantastycznie napisanych opowieści o życiu człowieka na planecie Ziemia, w tym lekko skandalizujący manifest Prawo do orgazmu. Zadowolony ze współpracy z zespołem Bukartyk oraz zadowolony ze współpracy z Bukartykiem zespół nagrał drugą wspólną płytę. Ideały - prawie poważna rzecz o tym, co najważniejsze, a utwór Małgocha, nie popychany przez żadne zintegrowane systemy głosujące dzielnie walczyła na Liście Przebojów Trójki.

Nie ma co liczyć na to, że Bukartyk zdystansuje Britney Spears i wstrzeli się na czubki list przebojów - z nieznanych przyczyn większość ludzi preferuje drobne blondynki, a nie łysych facetów. Nie każdy przecież lubi myśleć i odczuwać, śmiać się do łez i do łez wzruszać...

 

 

 

BILETY: 35/ 40 zł

13 grudnia 2009, 20:00 Rotunda

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 grudnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca