Film

18-20.12 festiwal filmów queer „a million different loves!?” w UFIE

W tym roku UFA po raz pierwszy zaprasza na projekcje filmów queer w ramach projektu „a million different loves!?”, realizowanego na terenie całej Polski od 2006 roku. Zaczniemy od męskich sekretów, następnie zaprosimy na projekcje, które być może zasieją w Polsce ferment na polu queerowej sztuki: pierwsza propozycja do dokument o autentycznym queerowym cyrku, w którym niezłe pole do popisu mają duet klaunów oraz pewna pani zaopatrzona w szlifierkę do metalu, druga to zapis działalności Fat Femme Mafia, zaangażowanych społecznie, korpulentnych lesbijek-kabareciarek. Po wyjściu z szafy zachęcamy do zapoznania się z twórczością Claudii Morgado Escanilli, swobodnie operującej zachodnią tradycją kulturową i ukazującej w sposób zmysłowy i poruszający kobiece relacje miłosne. Ostatni program to hołd  dla pionierow ruchu LGBT w USA. W programie również niespodzianki i bonusy. Wprowadzenie "Festiwal filmowy jako forma aktywizmu" wygłosi Paweł Sołodki, łódzki filmoznawca, pomysłodawca i główny organizator festiwalu od 2006. Kuratorem tegorocznego festiwalu jest Paul Lee.
szczegóły: www.amdl.u-f-a.pl


queeronat: www.homiki.pl, www.independent.pl, www.kobiety-kobietom.com, www.innastrona.pl

PROGRAM

Wszystkie projekcje odbywają się w UFIE, al. Solidarności 82 www.u-f-a.pl

Bilety-cegiełki: jeden program 3 pln, karnet na 5 programów 12 pln.


8.12, piątek

18.00
wprowadzenie
"Festiwal filmowy jako forma aktywizmu" - Paweł Sołodki, łódzki filmoznawca, pomysłodawca i główny organizator festiwalu od 2006

18.30
MĘSKIE SEKRETY (72 min.)
Współwięzień, kolekcjoner, prowadzący podwójne życie brat, sąsiad-podglądacz… Każdy z nich skrywa swój szczególny sekret i jest w stanie poświęcić bardzo wiele, by się odsłonić i wprowadzić go w życie.

Zakazane
Reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min.
Akcja tego filmu rozgrywa się w areszcie śledczym. Nowoprzybyły osadzony próbuje odnaleźć swe miejsce w całkowicie męskim świecie.

Heiko
Reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min.
17-letni esteta wchodzi w specyficzną relację z młodym chłopakiem imieniem Heiko. Fetyszowa znajomość rozwija egzotyczną erotykę aż do ekstremum.
**Special Mention, 2007 Slamdance Film Festival

Cadillac Blues
Reż. Mazen Khaled, Liban, 2003, 26 min.
Trzy dni z życia dwóch libańskich braci, Omara i Ryana. Obaj są sobie bliscy. Razem spędzają czas. Mają wspólnych przyjaciół. Dzielą przestrzeń życiową, telefon komórkowy i wielkiego starego Cadillaca. Ale pomimo tej bliskości i wszystkiego, co ich łączy, Omar trzyma w tajemnicy swe nocne życie, poniekąd związane z narkotykami. Sekret Ryana jest jeszcze większy. Każdy z nich do trwania w swym tajemnym życiu używa właśnie wspomnianego Cadillaca.

Własność / Possession
Reż. Hervé Joseph Lebrun, Francja, 2007, 24 min.
Historia nieodwzajemnionej miłości, pełnej bólu, czułości i umęczenia. Po wielu godzinach spędzonych na podglądaniu,pewien mężczyzna postanawia porwać swego sąsiada, aby wprowadzić swe fantazje w życie.

20.15
OPOWIEŚCI SPOZA SZAFY (83 min.)
Od animowanych historii opowiedzianych w pierwszej osobie na zmaganiach z homofobicznym najlepszym przyjacielu kończąc. Młode kobiety i młodzi mężczyźni w tych trzech filmach reprezentują różne podejście do nieprzewidywalnego i zdradliwego procesu konfrontacji z własną seksualnością oraz ujawniania się przed przyjaciółmi i rodziną.

Poza szafą / Beyond the Closet
Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min.
Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.

Coming Out po polsku / Coming Out in Poland
Reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min.
„Coming out po polsku" to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów „Coming out..." opowiada o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości opowiadają, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po „wyjściu z szafy".

Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres
Reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min.
Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi, że jest gejem…

+ bonus: KOBIECY SEKRET
Po kryjomu
reż. Marta Matuszak, etiuda dyplomowa 2009, 17 min.
Film dotyka tematu homofobii. Opowiada o młodej kobiecie, która, po spotkaniu ze swoją partnerką, zostaje brutalnie zaatakowana przez homofoba. Tłem dla głównych wydarzeń jest relacja bohaterki z ojcem, który właśnie rozstał się z żoną.
Obsada: Zofia Zborowska, Cezary Żak, Klara Bielawka, Leszek Żukowski.

19.12, sobota

17.00
QUEEROWE CIAŁA, QUEEROWE SPEKTAKLE (72 min.)
Trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performensy, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.

Chubb Rubb: A Fat Cabaret
Reż. Alexis Mitchell, Kanada, 2006, 10 min.
Potężne zarówno pod względem gabarytów, jak i posiadanej władzy, Fat Femme Mafia z Toronto smagają ostrymi, zaangażowanymi politycznie słowami. Chubb Rubb śledzi poczynania Fat Femme Mafia oraz ich współkonspiratorów i sprzymierzeńców w dniach poprzedzających pierwszy, niezwykle wyczekiwany występ. Wywiady, próby i występy to podstawa pracy tych zapalczywych pączuszków; ich postawa inspiruje, a jak wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Circus Geeks and Sideshow Freaks
Tori Foster & Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min.
Circus Geeks śledzi, jak duet queerowych klownów, the Hobo Homos, przemienia przestrzeń artystyczną w spektakularne przedstawienie cyrkowe. Ten skandaliczny, seksowny i zabawny film bierze na warsztat potrzebę zaistnienia w queerowej społeczności ostrej formy ekspresji, czemu ma służyć odzyskanie znaczenia słowa „dziwadło” („freak”).

Smutek w tobie / Blu in You
Reż. Michelle Mohabeer, Kanada/Tryinidad i Tobago, 2008, 50 min.
Akademicki w podejściu, eseistyczny w zamyśle i eksperymentalny w estetyce Smutek w tobie przedstawia rozmowę między kuratorką sztuk wizualnych a pisarką, rozmowę, która łączy historyczne i nowoczesne reprezentacje czarnego, queerowego, kobiecego, erotycznego ciała oraz seksualności.

18.30
RETROSPEKTYWA CLAUDII MORGADO ESCANILLI (55 min.)
Urodzona w Santiago de Chile, Claudia Morgado Escanilla ukończyła studia w Concordia University w Montrealu w 1991 z odznaczeniem za znaczące dokonania filmowe. Od tamtej pory wyprodukowała, napisała scenariusze i wyreżyserowała ponad 10 filmów, które zdobyły międzynarodową sławę i nagrody na całym świecie, m.in. podczas berlińskich Teddy Awards w 1996 za swój film Unbound. Jej filmy były wyświetlane na takich dużych festiwalach, jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Toronto. W 2000 roku odbyła program rezydencjonalny dla reżysera w Canadian Film Centre, gdzie zrealizowała film Maritirio (Powierzchnia). Żyje i pracuje w Vancouver, zajmując się postprodukcją i nadzorem scenariuszy. Obecnie przygotowuje swój pierwszy film pełnometrażowy Patagonia.

Angustia
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min.
Zmysłowy portret kobiety uwodzącej poezją i muzyką.
**Jury’s Award, 1997 Yorkton Film Festival
**Special Mention, 1997 Festival der Nationen

Niespętane / Unbound
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min.
Unbound to dokument, w którym 16 kobiet różnej narodowości, rasy i ideologii wyzwala się z definicji społecznych, stereotypów oraz ograniczeń stanika. Aktowi uwolnienia towarzyszą dowcipne i wnikliwe wypowiedzi bezpośrednio do kamery na temat znaczenia piersi w życiu i różnych kulturach. Prezentując serię wyśmienicie podkoloryzowanych, ekscytujących tableaux nawiązujących do dobrze znanych prac DaVinci, Caravaggia, Velázqueza i Kahlo, film przełamuje ograniczenia tradycyjnej kinematografii oraz kobiecych ciał.
**Teddy Award (Best Documentary), 1996 Berlin International Film Festival
**Best Foreign Short Film, 1997 Créteil International Women's Film Festival
**Isabella Liddell Award for Best Women’s Issues Film, 1996 Ann Arbor Film Festival
**Jury’s Award, 1995 Northwest Film & Video Festival
**Certificate of Merit, 1995 Chicago International Film Festival

Bez bikini / No Bikini
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min.
Siedmioletnia, zadziorna Robin decyduje się wziąć udział w letnim obozie, choćby bez bikini… z zaskakującym rezultatem!
**Grand Jury Prize, 2008 PlanetOut Short Movie Award
**Best Short Film, 2008 Zürich Pink Apple Film Festival
**Best Short Film Award, 2008 Calgary Fairy Tales Film Festival
**Best Short Film Award, 2008 New York Gay & Lesbian Film Festival
**Audience Award (Best Short Film), 2007 Northwest Film & Video Festival
**Audience Award (Short Film), 2008 San Francisco International Lesbian & Gay Film Festival
**Audience Award (Best Women’s Short), 2008 Pittsburgh Gay & Lesbian Film Festival
**Audience Award, 2008 Bern Queersicht Film Festival
**Audience Award, 2008 Fire Island Film and Video Festival
**Audience Award, 2008 Hamburg Lesbian & Gay Film Festival
**Audience Award, 2008 Rochester ImageOut Lesbian & Gay Film Festival
**Honorable Mention, 2008 La Matatena Children’s Film Festival
**Honorable Mention (Best Short Film), 2008 Toronto Lesbian & Gay Film & Video Festival
**Honorable Mention (Best Screenplay), 2008 Tofifest
**Honorable Mention, 2008 Reel2Reel Youth Film Festival
**BAFTA/LA Certificate of Excellence, 2008 Mill Valley Children’s Film Festival

Smakuj mnie / Sabor a Mí
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min.
Smakuj mnie to erotyczna medytacja nad zmysłowymi tęsknotami, wstydliwą przyjemnością podglądania oraz tajemnym współudziałem w pożądaniu. Dwie kobiety w sekrecie wzajemne podglądają swe najbardziej intymne chwile. Przypadkowe spotkania wkrótce stają się zamierzonymi, a kobiety odkrywają wzajemną tęsknotę.
**Jury’s Award, 1998 Northwest Film & Video Festival
**Audience Award (Best Short Film), 1998 Créteil International Women's Film Festival
**Best Cinematography Award, 1998 Toronto Images Festival of Independent Film & Video
**Honorable Mention, 1998 Torino Lesbian & Gay Film Festival
**Honorable Mention, 1998 Toronto Lesbian & Gay Film & Video Festival
**Honorable Mention, 1998 Vancouver Out on Screen Lesbian & Gay Film Festival

20.12, niedziela

17.00
RETROSPEKTYWA CLAUDII MORGADO ESCANILLI (55 min.)

Angustia
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min.

Niespętane / Unbound
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min.

Bez bikini / No Bikini
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min.

Smakuj mnie / Sabor a Mí
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min.

18.15
QUEEROWI PIONIERZY (83 min.)
Hołd złożony dwóm pionierom homoseksualnego ruchu w USA. Dzięki ich wizjonerskiemu zaangażowaniu w sprawy społeczności oraz olbrzymiej wytrwałości udało się przetrzeć szlak i wywalczyć wiele praw, przywilejów oraz możliwości prowadzenia upragnionego stylu życia dla społeczności LGBT w USA oraz wielu innych miejscach na świecie.

575 Castro St.
Reż. Jenni Olson, U.S.A., 2008, 7 min.
575 Castro St. to gra światła i cienia na ścianach scenografii Castro Camera Store do filmu Milk Gusa Van Santa. Ujęcia pozbawione są niemal całkowicie ruchu i dźwięku. Są ciche i nieruchome. Wszystko po to, by tym lepiej oddać spektrum emocji zawartych w słowach Harvey’a Milka dobiegających spoza kadru. Ścieżka dźwiękowa została wycięta z trzynastominutowego zapisu słów Milka na kasecie magnetofonowej, nagranej w jego sklepie piątkowego wieczoru, 18 listopada 1977 (kilka tygodni po jego wyborach do Rady Miasta San Francisco, co uczyniło go jednym z pierwszych ujawnionych gejów piastujących wysokie stanowiska państwowe w USA). Taśma została podpisana słowami: "Nagranie ma zostać odtworzone jedynie w przypadku mojej śmierci w zamachu". Delikatność 575 Castro St. sprawia, że cofamy się w czasie do stylistyki dziesiątek gejowskich i lesbijskich filmów krótkometrażowych nakręconych w latach 70. na taśmie Super 8, które trafiały do rąk Harvey’ Milka, a następnie były wywoływane w jego sklepie Castro Camera Store.

Sex Positive
Reż. Daryl Wein, U.S.A., 2008, 76 min.
Sex Positive przygląda się życiu Richarda Berkowitza, kontrowersyjnej amerykańskiej męskiej prostytutce BDSM, który w 1980 został aktywistą profilaktyki AIDS, i którego olbrzymi wkład w opracowanie praktyk bezpieczniejszego seksu nigdy nie został odpowiednio upamiętniony. Berkowitz zaistniał w epicentrum epidemii AIDS, domagając się przeciwdziałania gwałtownie rozprzestrzeniającej się chorobie, nim gejowska społeczność czy mainstream zaczęły w ogóle rozważać takie działania. Obecnie samotny i bez środków do życia opowiada swoją historię światu, który nigdy nie chciał słuchać.
**Grand Jury Prize, 2008 Los Angeles Outfest Lesbian & Gay Film Festival

18 grudnia 2009, 18:00 UFA, Solidarności 82, Wwa

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 grudnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca